Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • S**** ***** sordu,
  Merhaba biri 3 diğeri 4 yaşında olan iki kızım var öğretmenim eşimden ayrılırsam çocukların ikisi de bana verilir mi eşimden ayrılma sebebim ise kaba sinirli hort biz insan olması hem bana hem çocuklara karşı
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Boşanma davasında çocukların velayetinin kesin olarak anneye bırakılması ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Mahkeme çocuğun yüksek yararını gözeterek hangi yaşta olursa olsun velayeti babaya verebilir. Fakat büyük bir istisnai durum yoksa 0-7 yaş aralığındaki çocukların yaşının küçük olması, anne şefkatine ve bakımına ihtiyaç duyması sebebiyle genellikle velayeti anneye verilir. Bununla birlikte söz konusu sizin durumunuzda ise; eşinizin çocuklarınıza karşı da kaba ve sinirli olması boşanma davasında velayetin kime verileceği hususunda dikkate alınacaktır.
 • K**** ***** sordu,
  1978 yılında ölen dedem üzerine tarla tapusu düzenlenmiştir. 20 yıl önce ölmüş birisi üzerine tapu düzenlenmesi geçerli ve yasal mıdır? Gerektiğinde tapu iptali yapılabilir mi vereceğiniz bilgi için teşekkür eder saygılarımı sunarım
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, 20 yıl önce vefat etmiş birisi üzerine tapu düzenlenmesi yasal değildir. Bu konuya ilişkin olarak tapu iptali ve tescili davası açabilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  Maddi imkansizliklardan dolayı iş yerinden ayrılıp haklarımı tazminatımı almak istiyorum. Lakin buna şirketim yanaşmıyor. 07.2013den bu yana haklarım mevcut. 11 yıllık hakkım var. Ne yapmam gerekiyor. Haftada 5 saat ve biri gece nöbeti. Normal mesaim 9-18:00. Gece mesaim 18:00-09:00. Ama gündüz özellikle hiç 18:00 da çıkamıyoruz. Her gün yarım saat 1 saat geç çıkıyoruz. Bölümüm güvenlik personeli.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak iş sözleşmenizi haklı nedenle fesh edilirsiniz. Ayrıca 11 yıldır çalıştığınız için kıdem tazminatı ve fazladan çalıştığınız saatler için fazla mesai ücreti alabilirsiniz.
 • G**** ***** sordu,
  Merhabalar boşanmış olduğum eşim bana katkı payı davası açtı manevi babamın bana halen kendi oturmakta olduğu evi bedelsiz fakat tapuda satış yoluyla bana vermişti 2003 yılında,eşim bu evi parayla kendi aldığını söyledi kanıt sadece annesinin yalancı şahitliği var bunda hak sahibi olabilirmi?. Diğer sorum ben de katılma alacağı davası açtım 2006 yılında tapusu alınan bir ev var evlilik birliği içerisinde 2000 yılında kooperatif yoluyla 2006 yılında da tapusu alındı ben bundan hak sahibi olabilirmiyim? Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, manevi babanız eğer söz konusu evi size bağışlama suretiyle vermiş olsaydı karşı taraf hiçbir hak iddia edemeyecekti çünkü bağış, kişisel mal kabul edilmektedir. Fakat söz konusu sizin durumunuzda ise; tapuda satış yoluyla size verdiği için bu durumda karşı taraf hak iddia edebilmektedir. Bununla birlikte evlilik birliği içinde 2006 yılında almış olduğunuz ev üzerinde hak sahibi olabilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Merhaba bir sorum olacak. 6 gün önce bir teknoloji mağazasından kahve makinası aldım stokta başka ürün kalmadığını,bir tek TEŞHİR ürününün kaldığını söylediler ama hiç bir sorunun olmadığını kutusundan çıkarıp sergilediklerini fişe bile takmadıklarını sıfır ürün gibi garanti kapsamında olduğunu söylediler ve dün ilk kez denediğimde süt köpürtücüsü çalışmadı iade etmek istiyorum.Ayıplı mal statüsünde sayılır mı teşhir ürünü? Alalı yalnızca 6 gün oldu. Servise göndermek istiyorlar iade edilip edilmeyeceğine servis karar verecekmiş. izin vermeli miyim? teşekkür ederim????
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, teşhir ürünü olması önemli değildir. Ürünün süt köpürtücüsünün çalışmaması zaten o ürünün ayıplı mal olduğunu göstermektedir. Ürünü iade edebilirsiniz.
 • F**** ***** sordu,
  Kira sözleşmesin de kira müddeti yazan yerde 1 yıllıktır ve parantez içinde "tarafların anlaşması durumunda hususi şartlara göre uzar maddesi" yazıyor ben anlaşmak istemiyorum ve sözleşmeyi yenilemek istemiyorum evi boşalt sözleşme yenilemeyecegim diye ihtar çekebilirniyim noterden
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet ihtar çekebilirsiniz buna engel bir durum yok fakat kiracıyı evden çıkarma noktasında tahliye tahhütnamesi önem arz etmektedir. Kiracınıza tahliye tahhütnamesi imzalatmış mıydınız? Eğer imzalatmadıysanız kiracıyı evden çıkarabilmek için ihtiyaç sebebinin var olması gerekmektedir.
 • Y**** ***** sordu,
  2021 yilinin yaz ayında annemle ağrı kesici igne vurdurmak için Dışkapı Hastanesi´ne gittik. Girişimizi yapmayıp bir de sabaha kadar beklettiler. Görev değişimi sırasında birden yanımda psikolog belirip kendini tanitti. Daha sonra da korumalar ters kelepçe yöntemiyle beni secdeye yatirip baglayip uyusturucu igne vurdular. Bunlar benim icin yeterince sok edici ve aci cektirici degilmis gibi bir de korumalarin tehditine ugradim. Sana oyle bir kurt dugumu yapicam ki hayatin boyunca kurtulamayacaksin gibi sozler soylediler. Dikkatinizi cekerim ben hastanede herhangi bir aykiri hareket yapmadim. O hastanenin psikiyatri bolumunde bir ay haksiz yere kaldim. Annem de acimasiz oldugu icin beni cikarmak icin hicbirsey yapmadi. O sene universite sinavina hazirlaniyordum ve yasim haklarimi bilmek icin cok gencti. Gencligimi de sinavimi da mahvettiler. Ben inat edip universite sinavini kazandim ve su an o hastane bakim asamasinda ve bircok bolumu kapali. Yine de haklarimi bilmek istiyorum. O gunden sonra hayatim hic duzelmedi. (daha once yine sistemi yikik bir hastane tarafindan bana bes dakikalik kaos icinde bir muayene sonucunda psikoz gibi bir hastalik teshisi konulmus ancak bu kesinlikle malpraktis cunku lisede yani daha once bana okb teshisi konulmustu ve bu iki hastalik bir arada gorulmuyor. okb hastaligim ise ergenlikle alakali olup ergenlik bitince kesilmistir. kesinlikle kimseye zarar verecek olcude degildir. su an 22 yasindayim.)
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yaşadığınız bu haksız durumla ilgili olarak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Maas bankam ve baska bankadan kullandigim krediler var. Maas bankam haricindeki bankadan icra takibi baslatildi ve maasimin 1/4 kesinti olacak. Bu durumda Maas bankamdaki kredileri tutarlarinida odeme imkanim yok. Maas bankam kredi verirken muvakafat imzattigi icin Maas hesabimda kalan paradan kendi kredisini çekecek mi yoksa icra islemi oldugu icin kesilen tutar haricinde kalan maasimi ben kullababilecekmiyim. (Maas musterisi oldugum icin gecikme durumunda hesaba bloke koyup otomatik olarak tahsil ediliyor) yada bu Maas hesabimda kesintiden sonra kalan parayi nasil kullanabilirim?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, maaş üzerinde birden fazla haciz varsa sıraya konulur. Sırada önce olan haczin kesintisi bitmedikçe, sonraki haciz için kesintiye geçilemez. Çünkü kalan maaş tutarının borçlu ve ailesinin geçinmesi için yeterli olması gerekmektedir.
 • H**** ***** sordu,
  Merhabalar, Ben velayet degistirmek icin dava acacagim. Çocuğumun bulundugu il baska benim bulundugum il baska kendi bulundugum ikametgahimin oldugu ilde dava acabilirmiyim. Ve dava sureci nerede devam eder. Cevaplarınız icin simdiden çok teşekkür ederim. Iyi çalışmalar
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, velayet değişikliği davalarında davacının oturduğu yer Mahkemesinin de yetkili olduğuna karar vermiştir. Bu sebeple dilerseniz kendi ikametgahınızın olduğu ilin aile mahkemesinde dava açabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  anlaşmalı boşanma kabul edilirse protokolde daha sonradan tazminat davası açmamak üzere bir madde bulunuyor mu ve buna aile üyelerimi dahil edebilir miyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Yargıtay kararlarında, anlaşmalı boşanma davasının kesinleşmesinden sonra tarafların maddi veya manevi tazminat talebinde bulunmayacağı belirtilmiştir. Çünkü kural olarak boşanmaya dayalı maddi ve manevi tazminat taleplerinde taraftarın kusurları boşanma davasındaki değerlendirmeye göre dikkate alınmaktadır ve anlaşmalı boşanma davalarında taraflar birbirlerine kusur isnat etmeksizin imzaladıkları prosedür ve irade beyanları doğrultusunda boşanmaya karar verilmesini talep etmektedir.