Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • M**** ***** sordu,
  Merhaba ben Eskişehir osb de arçeliğin bir yan sanayisinde çalışıyorum yaklaşık 9uncu yılın içindeyz işler yetişmediği için pazar günü çalışma var dendi bizde çalışanlar olarak işe geldik ama ben cumartesi gece 00:30 kadar mesaiye kaldım normal kartımı bastım çıktım sabah yani pazar günü geri geldik kartımı bastım saat 16:30da çıktık herkeze fazladan 1000 tl ödeme yapacağını söyledi müdür dediği gibi herkezin 1000 tl sini yatırdılar ama benimki hariç insan kaynaklarına sorduğumda neden yatmadı diye sen geceden çıktığın için kaymış halledeceğiz dediler hala yatırmadılar tek taraflı çalışmamı fesh etsem tazminatımı alabilirmiyim? Teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işverenin çalışanını yıllık 270 saatten fazla çalıştırması durumunda işçi, İş akdini haklı nedenle feshedebilir. Söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak da işvereninizin yasal sınırı aşarak sizi fazla çalıştırması ve fazla mesai ücretini de yatırmaması sebebiyle iş akdini feshedebilir ve tazminatınızı da alabilirsiniz.
 • H**** ***** sordu,
  Şuan ki işyerinde yaklaşık 2.5 yıldır çalışıyorum. Sorumlu yönetici ile yaşadığım tartışmada da üstü kapalı hırsızlıkla suçladığım için işten soğudum ve başka bi iş buldum. Ve anlaştım. Fakat burdaki kıdem tazminatımı bırakmak istemiyorum. Konu ile ilgili araştırma yaparken yıllık 270 saat fazla calisma siniri ile ilgili yazı gördüm. Benim mesaim hafta için 8_18 arasi cumartesi 8_13 arasi günlük dinlenme ise hafta ici 1.5 saat cumartesi 15 dk. 2023 takvim yılı içinde bu saatlerin dışında 320 saat fazla mesai yaptım. Ve bazi tarihlerde 11 saatin uzerinde calistim .Ücretimi aldım fakat yine de bu durumun hakli fesih şartlarına girdiğini okudum. 2 gün sonra istifa yazıp maaşımı aldıktan sonra dava açmayı düşünüyorum. Sizce bu şekilde hareket edersem tazminat alabilir miyim?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işverenin çalışanını yıllık 270 saatten fazla çalıştırması durumunda işçi, haklı nedenle fesih hakkını kullanabilir ve haklı nedenle iş sözleşmesini fesheden işçi, kıdem tazminatını da almaya hak kazanır.
 • M**** ***** sordu,
  Abim, babam hayatta iken ondan vekaletname alarak babama ait dükkanı 2015 yılında gizli bir şekilde bir arkadaşına satıyor. Aradan belli bir zaman geçince tekrar üzerine alıyor. Bu durumu babam ve biz öğrenince çok kızıyoruz. Fakat babam olayın büyümesi için olayı üstelemiyor. Olan olmuş diyor. Babamız geçen yıl (2023) vefat etti. Biz mahkemeye müracaat edersek dükkandaki hakkımızı geri alabilir miyiz. Not: Dükkanın değeri 12-15 milyon arası
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet dükkandaki hakkınızı geri alabilirsiniz. Çünkü bu durum babanızın bilgisi dahilinde gerçekleşmemiş. Ayrıca mirasta sizin de payınız olacağı için mahkemeden bunu talep edebilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Ben gıda toptancısıyım. Fatura kesip mal verdim. Fatura bedelini ödemediler bende fatura ile icra takibi başlattım. Karşı taraf mal bana gelmedi diye icraya itiraz etti. Bundan sonra ne yapmalıyım. Hangi mahkemeye başvurmalıyım en kısa hangi yolu izlemeliyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, karşı tarafın icraya itiraz ederek durdurduğu takibe devam edilebilmesi için itirazın iptali davası açabilirsiniz. Fakat hangi mahkemede itirazın iptali davası açılacağına ilişkin olarak karşı tarafın tacir sıfatına haiz olup olmadığı önem arz etmektedir. Eğer karşı taraf tacir ise; Asliye Ticaret Mahkemesinde; değilse Asliye Hukuk Mahkemesinde itirazın iptali davası açarak söz konusu takibe devam edebilirsiniz.
 • F**** ***** sordu,
  Hafta tatili kullanmadan 1 hafta izin yapmadan çalışıyoruz mesailerimizi yatırıyorlar haklı fesih hakkı kullanarak ihbar ve kıdem tazminatımı alabilir miyim ?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, hafta tatilinin kullandırılması işçilerin temel haklarının başında gelir. Hafta tatilinin kullandırılmaması, işverenin kendisine ait yükümlülüğünü yerine getirmemiş olması anlamına gelmektedir. Bu sebeple; iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Bununla birlikte eğer söz konusu çalıştığınız iş yerinde aynı işveren için en az bir yıldır çalışıyorsanız kıdem ve ihbar tazminatınızı da alabilirsiniz.
 • Z**** ***** sordu,
  Adıma acılan icra takibe düşen borcumu en hızlı nasıl ödeyebilirim? İcra dairesine gitmem şart mı, online şekilde yapılabilir mi? Borcumu Ödedikten sonra yapmam gereken herhangi bi sey var mı? Bu konuda hic bilgim yok lütfen yardımcı olur musunuz
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle ödeme emri tarafınıza gönderildi mi? Eğer ödeme emri tarafınıza gönderildiyse bu durumda dilerseniz 7 gün içinde bu borca itiraz edebilsiniz. Fakat ödemek isterseniz; size gönderilen ödeme emrindeki icra dairesine ait banka hesabına kapak hesabı yapıldıktan sonra borcu yatırabilirsiniz. Yani ödeme emrinde yazılan icra dosyası açıklama kısmındaki hesap numarasına ödeme yaparak icra borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  2019 yılında sgk dan emekli oldum 21 nisanda maaşımdan 2600 tl eksıkyatmış sonradan ogrendık sgk fazla kesıntı yapmış 2004/2008 yılları arasında 2009 da işyeri mahkemeye verip kazammış tabıkı bunlarda kimsenın haberi yok 2019 kadar neden haber verip kesmedınız yada neden 16 yıl sonra kestınız bunun mantıgı nedır acaba nasıl bi yol izlemelıyız acaba malum emekliyız bu arada işyerım arçelık buzdolabı fabrıkası kımi kıme şikayet edecegiz sayımız oldukça fazla ve hala fabrıkada çalışanlarda mevcut sendikadanda ses çıkmıyor tşk hızmet dokumanında o yıllar iptal yazıyor
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak toplu halde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilirsiniz.
 • B**** ***** sordu,
  2013 yilanda karıştığım bir olaydan dolayı bana 220/6 maddesin de ceza verdi any mahkemesi 220/6 maddesinin iptalina karar verdi bu maddede olan düzenleme nasıl islenicek benim suç tarihim 2013
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Aym, TCK´nın 220/6 maddesinin öngörülebilir ve kanunilik şartını taşımadığına karar verdi. Şöyle ki; Anayasa Mahkemesi(AYM) "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenleri cezalandıran Türk Ceza Kanunu düzenlemesini iptal etti. Kararın gerekçesinde ise; "kuralın örgüt üyeliğine dair herhangi bir somut delil bulunmadan cezalandıracak şekilde yorumlandığı ve kamu otoritelerinin keyfi uygulamalarını önleyecek şekilde belirli ve öngörülebilir nitelikte olmadığı belirtilmiştir. Bu sebeple AYM, Türk Ceza Kanununun 220.maddesinin 6.fıkrasında yer alan düzenlemeyi anayasaya aykırı bularak iptal etti. Bununla birlikte; fiilin kanunda suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkumiyete ilişkin adli sicil ve arşiv kayıtları talep aranmaksızın silinir.
 • A**** ***** sordu,
  Ev sahibin sözleşmem iki ay olmasına rağmen zam yaptı 2600 8 bin TL iyi ay önceden istiyor zamlı sözleşmem bitmedi hala bı de bundan sonra sözleşme yapmicam ne zaman zam yaparım yada çıkarırım belli olmaz gibi sözler kullandı ne yapmam gerek elden veriyordum bankadan da ödeme almıyor ne yapabilirim ne gibi hakkım olur
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kira artışları yıllık yapılmaktadır. Ev sahibinizin yıl sonu olmaksızın kira bedelinde artış yapması yasal değildir. Bununla birlikte artık yeni düzenleme ile kira bedelinin bankadan ödenmesi gerekmektedir. Ev sahibiniz eğer kabul etmiyorsa bu durumu vergi dairesine bildirebilirsiniz.
 • E**** ***** sordu,
  Galeriden araç aldım motoru arızalı cıktı nasıl bir yol izlemeliyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuyu öncelikle satıcıya bildirmelisiniz. Fakat satıcı ile anlaşamadığınız takdirde bu konuya ilişkin olarak tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.