Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • E**** ***** sordu,
  Eşimi Van yüzüncü yıl üniversite hastanesine götürdüm Doğum için zaten orda kontrol altındaydık eşim rahatsızdı ilaç kullanıyordu ama bebeğimiz gayet sağlıklı diyorlardı özel hastane takibi altındaydık ordada baktımığımz zaman çoçuğum gayet sağlıklıydı Van’da en son kontrole gittiğimiz zaman erken doğum yapcaz dediler 2 hafta erken doğum yaptırdılar ve çoçuğumu küvete almadılar sağlıklı dediler ve çoçukta sarılık vardı memleketim ağrıya dönüş yaptım bizi 1 geceden sonra taburcu ettiler ve 3 gün sonra hastaneye gittim kanı felan alındı gece 1 de apar topar ameliyata alındı kan değişimi yapıldı ve çekilen Emara göre doğum esnasında çocuğun kafası bir zede görmüş ve kabuk tutmuştu doktor dedi şimdilik sorun yok ama geçen aylarda çıkabilir.2 ay geçtikten sonra çocuğumun kafası şişti ağzı köpük verdi gözler görmüyordu.ve mecburen Erzurum’a özel hastaneye gittim Emar çektirdim çoçupmun hidrosefali olduğunu öğrendim 2 yaşına girdi şuan başında şant var ve ömür boyu kalacak çalışamaz bu çoçuk bakıma muhtaç şuan geride yürüyemiyor ve hep doktor kontrolünde imkanım yok elimde olan bütün birikimimi hastene yollarında harcadım.bana yardımcı olun lütfen
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak çocuğunuzun doğum esnasında kafasının zedelenmiş olması ve beraberinde yaşadığınız problemler hekim hatasından kaynaklanmaktadır ve hekimin cezai sorumluluğu bulunmaktadır. Hekimin, özen yükümlülüğünü ihlal ederek, yetersizliği ya da ihmali ile hastaya zarar vermesi malpraktis olarak tanımlanmaktadır. Öncelikle yaşadığınız tüm süreci içeren bir dilekçe yazıp savcılığa şikayette bulunmalısınız. Ardından hekime karşı malpraktis nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  Merhaba, Yeni kanun düzenlemesine göre 5 yıldan önce de kira emsal tespit davası açılabildiğini öğrendim. Yeni dönem kira başlangıcına 39 gün var ve kira başlangıcı Haziran 2021. %25 zorunlu artışlarla, kira bedeli enflasyon karşısında erimiş durumda. Emsal bedeli tespit davası açabilmek için yeni dönem kira başlangıç tarihinden en az 30 gün öncesinden kiracıya yazılı ihtarda bulunulması ve durumun açıklanması gerekiyormuş. Yapılması gereken ihtar noter aracılığıyla mı çekilmeli, yoksa bir whatsapp mesajı da yeterli olur mu? İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Whatsapp mesajları da delil niteliğinde kabul edilmektedir. Fakat kira emsal bedelin tespiti davasında noter aracılığı ile ihtarname çekilmesini tavsiye ediyoruz. İlerde ispatı açısından da size kolaylık sağlayacaktır.
 • N**** ***** sordu,
  Merhaba, Eski ünvanı Dem.Kar olan firmamın 16.02.2024 tarihi itibariyle Ş.K adlı şahıstan firmanın %100 hissesini almış bulunmaktayım. Aynı zamanda Firmanın ünvanını değiştirip Ris.Tek olarak ticari faaliyetlerimi yürütmekteyim. Firmanın ilk Sahibi A.D. 18.11.2022 tarihinde B.A isimli şahısa devretmesine rağmen 12.05.2024 tarihinde "Şikayet var" sistesine "izinsiz firmamın maili kullanıldı vb. " cümleler kullanarak bir şikayet oluşturmuş. Sormak istediğim, firmayı devir alırken aktif ve pasif olan tüm borçlarıyla almaktayız. Profesyonel olarak kullanılan gmail hesabı da şirketin maili olduğundan ticareti aksatmamak amacıyla ünvan değişikliğine kadar şifre bilgileri değiştirilerek kullanılmaya devam edilmiştir. Şirketi devir aldığımda aynı şekilde kullanmaya bende devam ettim. Ünvan değişikliğinden dolayı yeni bir gmail hesabı açarak yeni e-postayı kullanmaya başladım eski e-posta pasif durumdadır. Burada bir usülsüzlük var mıdır? Hisse devri yaparken noterde belirtmeli miydik? Bundan sonraki süreçte neler yapmalıyız? Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ünvan değişikliğinden dolayı yeni bir Gmail hesabı açarak yeni e-posta kullanmaya başlamanızda herhangi bir usulsüzlük bulunmamaktadır.
 • C**** ***** sordu,
  Vakıfbank musterisiyim işyerin den istediğim avans hesabımdan otomatik tigger tahsilatı altında kesinti yapıldı maasımdan 4/1 kesiliyor yasalmı
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, otomatik tahsilat son ödeme tarihinde borcun otomatik tahsil edilmesini sağlayan bir sistemdir. Fakat maaşınızdan 4/1 oranında kesinti yapılabilmesi icra müdürlüğü talebi ile ancak maaş haczi durumunda mümkündür.
 • Z**** ***** sordu,
  Tapulu Devremülk hakkı uygulaması açısından Turizm Bakanlığı’nın Turizm Kiralaması hakkında Yönetmelikte yapılan son değişiklik kapsamına girip girmediği hususunda bilgi verir misiniz? Yapılan değişiklik yazlık konutların 3 aydan kısa kiralamaların kat maliklerinin tamamında onaylanması, ve Turizm Bakanlığından plaket alınması şartına bağlanmasıdır.Devremülk ise zaten azami 15 gün yararlanma hakkı veren hukuki uygulamadır.Buna göre bir devremülkün 24 dönem sahiplerinin oybirliği kararı ve Bakanlık plaketi hukuken uygulanması imkansız bir konudur Teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu yönetmelik; Konutların Turizm amaçlı kiralanması faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkindir ve devremülk açısından bir istisna düzenlememekte, turizm amaçlı kiralama faaliyetlerinin geneli için çıkarılan bir yönetmeliktir.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba;annem ve babam ben 6yasindayken ayrılmişlar ve ben şuan 43 yaşındayım babami tanimiyorum.babam 2.evliligini yapmış 1cocugu var ben babam ölmeden önce yani suan mal varliklarina serh koydurabilirmiyim teşekkürler...
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, babanızın mirasında sizin de hakkınız bulunmaktadır. Fakat herhangi bir sebep göstermeksizin babanızın mal varlıklarına şerh koydurmanız mümkün değildir. Çünkü babanızın saklı payınıza mütecaviz etmediği sürece kendi mal varlığı üzerinde tasarruf hakkı bulunmaktadır. Eğer saklı payınıza mütecaviz edilirse tenkis davası açabilirsiniz.
 • B**** ***** sordu,
  Merhaba babam 23.03.2024 tarihinde vefat etti.Babama ait emekli maaşı bir gün sonra 24.03.2024 tarihinde yattı ve hukuki bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak;annem bu maaş üzerinden 2000 tl bankamatik üzerinden çekti.Ölenin maaşı çekilmesi suç olarak görüldüğünden, bankadan çekilen 2000 tl bankaya annem tarafından iade edildi.Ayrıca maaş ödemesi 1 gün sonra yattığı için SGK´ya fazla ödenen maaş için ödeme gerçekleştirildi.Annem ve ben reddi miras talebinde bulunduk.Bu anlatılanlar maaştan çekilen para ve iadesi ayrıca SGK ya yapılan ödeme reddi miras talebini olumsuz etkiler mi?Ayrıca ölenin emekli maaşı iade edilmiş dahi olsa;ölüm tarihinden sonra çekilen 2000 tl için herhangi bir dava açılır mı?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak bankadan çekilen 2000 tl bankaya anneniz tarafından geri iade edildiği için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ayrıca reddi miras talebinize de olumsuz bir etkisi olmaz.
 • S**** ***** sordu,
  Selam kolay gelsin Eşimle 20 şubatta karşılıklı olarak boşandık hakim bizi bosarken 1 ay sonra gelip imza atmanız lazım dedi imza atarsak o zaman kesin boşanmış sayilacakmisiz biz imza atmaya gitmedik şuan boşanmış mi sayılıyoruz acaba
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, boşanma kararının kesinleşmesi için size bu kararın tebliğ edilmesi lazım. Boşanma kararı size tebliğ edildikten sonra 2 haftalık istinaf başvuru süreniz başlar ve bu süre içerisinde herhangi bir işlem yapmazsanız ve istinaf başvuru hakkını kullanmazsanız, boşanma kararı kesinleşir.
 • M**** ***** sordu,
  İyi günler, sağlık bakanlığına hemşire olarak atandım fakat henüz arşiv araştırmam komisyondan geçmedi. Daha önce 4708 sayılı kanuna (yapı denetim) muhalefetten 5 ay Hagb verildi. Görevi kötüye kullanma suçu olarak geçiyor TCK 257/1 bu durum memuriyete girişimi engeller mi? Dmk 48.madde ye göre olmuyor ama içim içimi yiyor
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, HAGB kararı niteliği gereği kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı değildir. "Devlet memuru olabilmek için kişinin hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü bulunmaması şartı" ihlal edilmez. Bu sebeple HAGB kararı tek başına memurluğa engel teşkil etmez.
 • G**** ***** sordu,
  merhaba oturduğum evde 5.yıl dolmak üzere ev sahibi 2500tl olan kirayı 8500tl yapmak istiyor nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle ev sahibinin kira bedelindeki artış oranı %25 ile sınırlıdır. Bu sınır 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecektir. Fakat taraflarca kira bedelinin değişimine dair bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, 5 yıldan uzun süreli kira sözleşmelerinde, beş yıldan uzun olmasa da beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda ev sahibinin , hakim tarafından kira tespiti talep etme hakkı mevcuttur. Yani ev sahibinizin kira bedelinin tespiti davası açma hakkı bulunmaktadır.