Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  Çocuğun cinsel istismarından 12 yıl 6 ay ceza alan bir kişi yeni İnfaz kanunundan yararlanabilir mi.? 2 yıldir kapalı da yatan kişi açık ceza kurumuna ne kadar süre sonra geçer ve toplam yatış suresi ne kadar olur? Şimdiden teşekkür ederim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, İnfaz kanunundan yararlanabilir fakat yatış süresi cezaevlerinin doluluk oranları ile veya mücbir sebep gibi pek çok sebeple değişkenlik göstermektedir. Mesela geçen pandemi sürecinde covid iznine ayrılan kişi sayısı da bir hayli fazlaydı. O zamanın şartına göre değişkenlik gösterecektir.
 • O**** ***** sordu,
  Kolay gelsin merhaba ben bundan 1 hafta önce motorumu çekme belgeli olarak satışını verdim şuan motorsikletin telrardan bana vermek istiyorlar baheleri ise muaneye istasyonunda motosikletin alt motor numarasının okunmuyor olmasıymış ama ben onu ilanda açıklamasında belirttim ve motosikleti sattığım miktarın üstünde bı fiyatdan geriye vermek istiyorlar ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, TBK m.222 ye göre " Satıcı, satış sözleşmesinin kurulduğu sırada alıcı tarafından bilinen ayıplardan sorumlu değildir ve Satıcı, alıcının satılanı yeterince gözden geçirmekle görebileceği ayıplardan da, ancak böyle bir ayıbın bulunmadığını ayrıca üstlenmişse sorumlu olur". Yani, sizin olayınızda motosikletin alt motor numarasının okunmuyor olmasını siz zaten ilan açıklamasında belirtmişsiniz alıcı bunu yeterince gözden geçirseydi görebilecekti. Bu sebeple söz konusu durumda sizin sorumluluğunuz doğmayacaktır .
 • U**** ***** sordu,
  Merhaba 2021 yılında vefat eden babamızdan intikal eden 3 parça olmak üzere toplam 34 dönüm konya dönümü ile (bir dönüm) 2.500m2 şeklinde tarım arazisi mevcut. Parselin birinde 2010 yılında babam ile birlikte yaptırdıgım ev mevcut. Evin tapusu yok. Toplam 5 varisiz, çiftçilik yapıyorum yaklaşık 15 yıldır tüm tarım örgütlerine kaydım var tarım aletlerine sahibim. İzale i şuyu davasına karşı ehil mirasçıyız diyerek dava açacagız fakat ehil mirasçı davasını hakimler kabul etmiyor deniliyor bu konu hakkında bilgi sahibi olanların acil bir şekilde bana yardımcı olmalarını rica eder iyi çalışmalar dilerim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Sulh Hukuk Mahkemesinde ortaklığın giderilmesi davasını açabilirsiniz. Ortaklığın giderilmesi davası taşınır ya da taşınmaz mal üzerinde birden fazla kişinin mülkiyet hakkını haiz olması halinde paydaşlardan herhangi birinin malın paylaştırılmasını talep ettiği davadır. Ehil mirasçı sayılabilmeniz için ise bazı şartlar ve puan sistemi öngörülmüştür. Buna göre; 50 puan ve yukarısına sahip olan mirasçılar ehil mirasçı olarak kabul edilir. Bu şartlar: -geçimini mirasa konu tarım arazilerinden sağlayanlara(20 puan), - tarım dışı geliri bulunmayanlara(10 puan), -eşi fiilen tarımsal faaliyette bulunanlara (10 puan) -mirasa konu arazilerin bulunduğu ilçe sınırları içinde altı yıla kadar ikamet edenlere(5 puan) -herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlara (10 puan) - SGK kapsamında tarım sigortası olanlara (5 puan) gibi bir puan sistemi mevcuttur. Siz de eğer bu puanlama sisteminde 50 puan ve üstünü sağlayabiliyorsanız ehil mirasçı sayılırsınız.
 • N**** ***** sordu,
  4 sene önce boşanmam için barodan avukat tayin edildi nafaka için icraya verdik Şimdi mahkeme sonuçlandı avukatım benden icra açtığı için vekalet ücreti istiyor Bu konuyla ilgili bilgi almak istiyorum
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, normal şartlarda ekonomik gücü yetersiz olan bireyler için adli yardım adı altında baro size avukat tayin eder ve barodan tayin edilen avukat alacağı ücreti sizden değil barodan tahsil eder. Fakat avukatınız ile aranızdaki anlaşmayı bilmiyorum eğer avukatınız ile aranızda daha sonrasına avukatlık sözleşmesi veya ücret konusunda herhangi bir anlaşma yapmadıysanız avukatınızın alacağı ücreti barodan tahsil etmesi gerekir.
 • i**** ***** sordu,
  Merhabalar Benim arkadaşım belçika da yaşıyordu annesi ile annesi onu okuldan aldı ,çalıştırdı ve kötü davranıyordu . kendisi 06.10.2005 doğumlu 18 yaşında . Belçika devletine haber verdi oradan ikametgahını aldırdı ve Türkiyeye yanıma geldi şimdi annesi de arıyor ve Türkiyeden avukat tutacağını polisleri arayacağını onu geri aldıracağını soyluyor, arkadaşım kendi rızası olduğunu ve kendi isteğiyle geldiğini soyledi annesine şimdi annesi şikayette bulunsa polisler bizim evimize gelip arkadaşımı alıp götürebilir mi? ne yapmamız gerekiyor eğer yardımcı olursanız çok sevinirim iyi akşamlar dilerim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Türk Hukukuna göre, 18 yaşını dolduran reşit kabul edilir ve çocuk reşit olduğu takdirde anne ve babanın velayet hakkı kendiliğinden sona erer. Sizin arkadaşınız da artık reşit olduğundan arkadaşınızın kendi kararları dikkate alınacaktır.
 • G**** ***** sordu,
  Üst katta oturuyorum çatı ve oluk hasarından kaynaklı hem dış çephe olarak hemde tavanlar da döküntü olarak zarar görüyorum. Kat malikleti ile bu konuda anlaşamıyoruz. Çatıda kaçak bir yapı mevcut diğer üst katta oturan kişi çatıyı kendi kullanımına tahsis etmiş. Belediyeye gidip şikayet edemiyorum. Çünkü bina olarak benim oturduğum dairede dahil projeye uymayan alanlar mevcut. Bu durumda yapılması gereken nedir. Nasıl bir yol izlenmeli
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Bu konuyu apartman yöneticisine bildirmeniz gerekiyor. Normal şartlarda apartmanda bir karar alınacağında kat malikleri arasında çoğunluk aranır. Fakat zaruri ihtiyaçlarda çoğunluk aranmayacaktır.
 • S**** ***** sordu,
  İş çıkışı verildikten sonra işveren parayı tamını vermedi aylara bölüp verdi onuda gecikmeli verdi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Bu durumda iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilirsiniz ve tazminat alma hakkınız vardır.
 • H**** ***** sordu,
  SULH HUKUK MAHKEMESİ SATIŞ TUTARI ÖDEMESİ 7 GÜN İÇERİSİNDE ÖDEME NE DEMEK 7.GÜN MESAİ BİTİMİNDE ÖDENMESİ DURUMUNDA ÖDEME GERÇKLEŞMİŞ SAYILIRMI? TEŞEKKÜRLER
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  7 gün içerisinde ödeme, en geç 7.günün mesai bitiminden önce ödemek demektir. Yani en geç 7.günün mesai bitiminden önce ödemeniz gerekir.
 • Y**** ***** sordu,
  Merhaba, babamın ölümünden abime intikal eden hisseyi abim ölmeden önce bana satışını yapmıştı. Annem ve peşinden abim vefat etti. Yeğenlerime annemden %1 lik bir hisse intikali gerçekleşti. Mahkemeleştik ve kıymet takdiri sonrası açık artırmayla satışa gireceğiz. Rüçhan hakkını hisse çoğunluğu bende olmasına rağmen bana vermiyorlar. Benim sorum şu; 5 taşınmaz mülkün hepsini mahkeme satışa çıkaracak ve açık artırmada ben alırsam kendi hisseme düşen payında parasını yatırmam gerekiyor mu? Bu şekilde bir cebimden alıp diğerine koyucam fakat icraya o çıkabilecek meblağı yatırmak için nakitim yok. Bu durumda sadece karşı hissedarın parasını yatırıp yekun üzerinden harcın ödemesini yapabilir miyim?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Ortaklığın giderilmesi davası nedeni ile yapılan satışlarda ihaleye katılabilmek için tahmini bedelin yüzde 20 si kadar teminat yatırmak lazım. Fakat hissedarlar arasından ihaleye katılmak isteyenlerden hissesi yüzde 20 veya daha fazla olan teminat yatırmıyor.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba ;danışmak istediğim bir konu var; 1,5 yıldır özel sektörde çalışmaktayım ; iş görüşmesinde özel sağlık Siğortası haftada 2 gün tatil ve tatmin edici prim olduğu bilgisi verilmişti… hızlandırılmış bir işe alım programı dahilinde 1 haftalık eğitim ve ortantasyon sonrası iş sözleşmesi imzalatıldı… bu iş için mevcut işimi bırakmak durumunda kaldım ; eşimin tayinini durdurduk; iş yerine yakın lokasyona taşındım …bana imzalatılan sözleşmede özel sağlık siğortası bulunmuyordu ; aradan bir süre geçtikten sonra ; Genel müdür ofis ziyaretine geldiği zaman kalabalık ortam içerisinde bu konuyu kendisine ilettik ; ilgileneceğini söyledi… bu süreçten sonra olumlu yada olumsuz bir bilgi verilmedi … süreç bu haldeyken 2 ay öncesi meme ca teşhisi aldım şuan kemoterapi alıyorum ve raporluyum ….sürecimin takibinde maddi ve manevi tazminat davası açma düşüncem var ve haklı fesihle ihbar ve tazminatımı almak istiyorum… (iş arkadaşlarımdan özel sağlık sigortası için şahitlik edecek olanlar var) Şıan raporlu olmam sebebiyle insan kaynakları birimine ve birim yöneticilerine özel sağlık sürecini özetleyen ve sağlık sigortasının yapılmasını istediğim bir mail iletmek istiyorum; muhtemelen bana olumsuz cvp vereceklerdir yada sözlü dönüş yapacaklardır , bu süreçte haklılık payım var mı ; fikrinize ihtiyacım var… şimdiden teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, size imzalatılan sözleşmede özel sağlık sigortası bulunmaması sizin için dezantaj olmuş fakat burda önemli olan söz konusu özel sağlık sigortası sadece size mi yapılmadı yoksa diğer çalışanlara da mı yapılmadı. Eğer diğer çalışanlara özel sağlık sigortası yapıldıysa sizin bunu ispat etme ihtimaliniz artacaktır. Fakat diğer çalışanlara da yapılacağı vaad edilip yapılmadı ise dava açıp iş arkadaşlarınızın şahitliğini isteyebilirsiniz.