Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Ö**** ***** sordu,
  Ev sahibimizin kız kardeşi kardeşi evlenicekmiş ve kendilerine ev arıyolarmış bizi evden bu gerekçeyle çıkarabilirmi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, ihtiyaç sebebiyle tahliye davası ancak ihtiyaç hususu kanıtlandığı takdirde kira sözleşmesini sona erdirerek kiracının taşınmazdan tahliyesini sağlamaktadır. Ve kiraya veren bakmakla yükümlü olduğu kardeşinin ihtiyacı için tahliye davası açabilir. Fakat bu noktada sizin bu durumu takip etmeniz gerekir. Yani gerçekten bir ihtiyaçsa ve kiraya verenin kardeşi kalacaksa tahliye edilir ama eğer kiraya veren kardeşim kalacak diyerek sizi çıkarıp evi başka birine kiralayacak olursa bunun maddi yaptırımı olacaktır. Kiralık konutu haksız yere tahliye edip başkasına kiraya veren mal sahibi, evden çıkardığı kiracısına en az bir yıllık kira bedelini tazminat olarak ödemek zorunda kalır.
 • N**** ***** sordu,
  Merhaba, ben 3 yıl önce arkadaşımla bir ev kiraladım ikimizinde ismi vardı kontratta ve evin bütün faturaları benim üzerimeydi. ben kaç aylığına bir akrabamda kaldım ve o dönemde başka bir arkadaşımız benim odamda kaldı benim eşyalarımı kullandı ve kira ödedi, sonradan ikisi de ev sahibiyle konuşup kontrata geçmişler isimlerini. Ben o eve döndüm notere gittik ve benim o evde oturduğuma dair taahut verdiler ama şimdi kiranın çoğunu benim ödememi istiyorlar ödemezsem, yeni kontratta ismimin olmadığı için evden atacaklarını söylüyorlar..acaba buna hakları var mı? Halen faturalar benim adıma eski kontratlarda ismim var üstelik orada kaldığıma dair taahut da verdiler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, sizi evden çıkarabilmeleri için sizin kira sözleşmenizin sona ermiş olması ve ellerinde tahliye taahütnamesi olması gerekir aksi takdirde çıkaramazlar.
 • b**** ***** sordu,
  Merhabalar, haftanın 5 günü çalışıyoruz, günde 9 saat ediyor. Cumartesi günlerinin yıllık izin süresi boyunca kesildiğini biliyorum, ancak; örneğin 23.11.2023, 24.11.2023 perşembe ve cuma günleri yıllık izin alan personelin de Cumartesi günü yıllık izninden düşer mi?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Cumartesi günü yıllık izin gününden sayılmaz.
 • M**** ***** sordu,
  Ben 3gun önce takas yöntemi ile bir araba aldım üste 50 bin ödedim aracı verdiğim adama aracı konturol et eksper yap dedeme rağmen hiç birseyine baktirmadi ve satış gerçekleşti aracın devrini aldım ve bu gün aracı tekrar satmak için ekspere girdirmis ve benimde bilgim olmadığı şekilde araç iki parcadan oluşuyor sen beni dolandırdı diyor benim aracın o durumundan bilgim yoktu ve beni dolandırıcılıktan şikayet edecekmis
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, ikinci el araç satış sürecinde, alıcı ve satıcı tarafların mağduriyetini önlemek için birtakım düzenlemeler yapılmaktadır bunlardan birisi de 8 yaşını geçmemiş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için ekspertiz raporu zorunlu hale getirildi. Normal şartlarda alıcı, satılanı yeterince gözden geçirmekle görebileceği ayıplardan satıcıyı sorumlu tutamaz fakat gizli ayıp söz konusu ise yani alıcı, aracı yeterince gözden geçirse de göremeyeceği ayıplardan Satıcı sorumlu olur. Fakat bir kişi hakkında dolandırıcılık suçundan kamu davası açılabilmesi için kişinin hileli davranışlar içinde olması ve bir kast ile hareket etmesi gerekir. Söz konusu sizin durumunuzda ise sizin bir bilginiz olmadığı için şikayet etse dahi bir sonuç alamayacaktır.
 • E**** ***** sordu,
  merhabalar hocam benim %43 ortepedik engelim var 2 yıl oldu ve 25 yılı aşkın süredir gece ve gündüz (gündüz 10:30 gece 13:30 saat )çalışmakta olduğum işimde devamlı gündüz çalışmak istiyorum buna göre bir kanun varmıdır. teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, engelliler için çalışma saati ile ilgili özel bir düzenleme bulunmaz. Fakat Kamu kurumlarında çalışan engelliler ise kendi istekleri dışında 20.00 ile 06.00 arasında çalıştırılamazlar.
 • L**** ***** sordu,
  2022 yılında oğlum çalıştığı iş yerinde kavga etmiş.Kavga ettiği arkadaşının tlf ondan izinsiz alıp kırıp atmış. Kavgadan sonra askere gitti.Geldikten 7ay sonra gbt taramasında arandığı gözükmüş. Savcılığa sevk edildi. Hakkında kamu davası açıldı. Lütfen bir an cahillikle yapmış. Lütfen nasıl bir yol izlemeliyiz.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle oğlunuzun çalıştığı iş yerinde güvenlik kamerası veya oğlunuzun kavga ettiği esnada olaya tanıklık eden insanlar var mıydı? Veya karşı tarafın bir darp raporu var mı? Bunlar çok önemli. Çünkü her insana bir suç isnadı yüklenebilir fakat şüpheden sanık yararlanır.
 • M**** ***** sordu,
  Selam 275,m2 arsamız üzerinde 3,katli bina var 3,hissedar ben ,eşim ve kardeşim ben sözlü rızasını alarak 1,kat daha koydum Kat mülkiyeti alacağız imar barışından faydalandım Yani 4,nolu dairenin arsa payı yok ben ve eşim bizim arsa paylarından o dayre için pay verirsek tapu kabul edermi kardeşim kendi arsa payından pay vermiyor Ne yapmalıyım bilgilendirir şeniz sevinirim teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, hisseli taşınmazlarda mümkün olduğunca rızalar yazılı şeklide hatta Noter marifetiyle alınması isabetli olacaktır. Ayrık arsalar üzerinde yapılacak cins tashihlerinde önce Belediye imar yönünden danışılıp akabinde inşaata izin çıkacak olursa gerekli cins değişikliği yönünden kadastro ve tapuya müracaat edile bilinir.
 • M**** ***** sordu,
  Kentsel Dönüşüm kapsamında bir avukat tutmak istiyoruz dava açmak için.Apartmanımızda 3 dükkan ve 9 daire bulunmaktadır.Avukata ödenecek ücretin bağımsız bölüm başına nasıl hesaplanmaktadır.Çeşitli metrekarelerde işyerleri ve daireler bulunmaktadır. Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, avukatın talep edeceği bedel, söz konusu dava değerinin %25 ini aşamaz. Fakat her avukatın talep edeceği bedel % 25 i aşmayacak ölçüde farklı olabilir. Ve avukatın talep ettiği bedeli bağımsız bölüm başına paylaşabilirsiniz.
 • H**** ***** sordu,
  Kiracı olarak 1 yıl önce kazanmış olduğum Davayı Avukat Arabulucuya göndermiş. Dosyam istinaf aşamasında. Arabulucuya itiraz hakkım var mı.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, arabulucu uzlaşmaya aracılık etmek için vardır. Eğer uzlaşmak istemiyorsanız tabi ki arabulucuya bunu bildirebilirsiniz.
 • F**** ***** sordu,
  Oncelikle hizmetiniz icin tesekkurler aile mahkemesine verilmek uzere ihtarname hazirlamamiz mumkunmu
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ihtarname karşı muhataba yapılır fakat yapmış olduğunuz ihtarnameyi Aile Mahkemesinde kullanabilirsiniz.