Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Ü**** ***** sordu,
  Boşanmış olduğum eşimle tekrar barışma neticesinde kredi borcu bittiği an eşime devredecegime dair sözleşme imzalandı ve mahkeme kararı çıktı. Ancak birleşme sozkonusu olmadığı için bu sözleşmeden vazgeçme durumu olabilirmi. Mahkeme kararınin bağlayıcılığı nedir
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, öncelikle söz konusu malın niteliğinden bahsetmemişsiniz devretmeyi taahhüt ettiğiniz malın niteliği önem arz etmektedir. Fakat eğer sözleşmeyi şarta bağlı olarak yaptıysanız yani ancak eşinizle tekrar barışırsanız söz konusu eşyayı devredeceğinizi taahhüt ettiyseniz şart gerçekleşmediği için sözleşme hükümlerini doğurmayacaktır.
 • E**** ***** sordu,
  Evlenirken dini nikahta imzali olan mehir senedinde vaat edilen ziynetler düğünde takılan ziynetlerden ayrı mıdır? Düğünde takılan ziyneylerin kadına alt olduğu yargutay karari var . Ancak bunun dışında düğünde takılan ziynetler dışında mehir altınları kocadan talep edilebilinir mi?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, mehir senedinden doğan alacaklar zamanaşımı süresine tabidir. Kural olarak mehir senedi davasını boşanma kararınızın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açmalısınız. Bu davayı açarak mehir senedinde sizlere vaadedilen şeylerin ifa edilmesini talep etmiş olursunuz. Yani bu süreyi kaçırmadığınız sürece boşanma gerçekleştiğinde dava yoluyla mehir alacağını talep edebilirsiniz.
 • Ö**** ***** sordu,
  İzmir ödemişten yazmaktayım Eşim madde bağımlısı daha önce Manisa ruh ve sinir hastalıkları Hastanesi´nde yattı vasiliğini aldım sulh hukuk mahkemesine dava açtım olumlu sonuçlanmadı Cumhuriyet başsavcılığına dilekçe versem tedavi için sonuç alabilirmiyim şuan sokaklarda kalıyor
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eşinizin durumunu detaylı olarak açıklayarak madde bağımlılığı sebebiyle kamu güvenliği için tehlike arz ettiğini belirterek kamu sağlığının gözetilmesi için tedavinin şart olduğunu dile getiren bir dilekçeyi savcılığa verebilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  Rehberliğiniz için teşekkür ederim. Ben İranlıyım. vinç operatörü. Şu anda sadece 3 aylık vizem var. Konuştuğum işveren bana çalışma vizesi verecek. İşveren kimlik numarası olmadan bana çalışma izni alabilir mi? Yoksa önce kimlik numarası alıp çalışma vizesine mi başvurmalıyım? Çok teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, çalışma izni ikamet izni yerine sayıldığı için süresi devam ettiği sürece ikamet izni alınması gerekmemektedir. Ancak çalışma izninin süresinin dolması halinde ikamet izni gibi 10 gün daha yasal hakkınız olup bu süre içinde amacınıza uygun ikamet izninize başvuru yapabilirsiniz.
 • B**** ***** sordu,
  Merhabalar size sorum şu şekilde umarım cevaplayarak yardımcı olursunuz????Benim babam ve amcam ortak olarak tam bilmiyorum şu an yıkını ama yaklaşık 1992 yıllarında falan ortak bina yaptırmışlar. Bina yapılıken en üst kata amcam 1+1 ve babam 1+1 olarak bölmüşler çatıyı ve amcam daha sonra kendi tarafını yaptırmış ve bizim taraf yapılacak olarak kalmış. Bu arada bina hisse tapulu. Sonra amcam kendi oturduğu dairesini birine sattı yıllar sonra çatıyı başka birine sattı dükkanınıda başkasına sattı ve taşındı. Daha sonra biz bizim taraf olan çatı kısmını yaptırmak istedik ancak amcamın dairesini sattığı kişi yapılırsa şikayet ederim tehtidinde bulundu onlarında orda payı olduğunu söyledi. Tapuda hisse olarak babamın payı daha fazlaymış. Şimdi benim sormak istdiğim yıllar sonra amcamın dairesini sattığı kişi daireyi alırken sadece daire kadar para ödemiş ve çatı için herhangi bir ödeme yapmamış hakkı olmamış yani. Bizim taraftan hak talep edebilirmi yinede ? İmar barışı üzerinden herkes kendi hakkı olan kısım için ödemelerini yapmıştı ama kat mülkiyetide alınması gerekiyordu o yapılmadı binada. Bu durumda biz babamla amcamın ortak olarak yaptırdığı çatı katı için ne yapabiliriz yaptırmak istiyoruz nsıl bir yol izleyebilirz hakkımızı nasıl alabilriz? İnşallah cevaplarsınız????Şimdiden çok teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kat mülkiyeti kanunun 4.maddesine göre çatılar ortak alan olarak kabul edilir ve yine aynı kanunun 19. Maddesine göre: Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.Yani ortak alanda herhangi bir değişiklik yapılmak istendiğinde bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası gerekmektedir.
 • Ş**** ***** sordu,
  bulunduğum bölgede kiralar 10 bin ile 18 bin lira arası benim daire cadde üzeri bürüt 95 metre asansörlü her şey yakın kira 2000 den 2500 e çıkardı bende 5000 dedim kabul etmedi kira uyarlama davası avukata açtırsam kazanabilirmi teşekür ederim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler ,kiracınızın kaç yıldır kirada kaldığını yazmamışsınız. Kira tespit ve kira uyarlama davalarında kiraya veren ile kiracı arasında yapılmış olan kira sözleşmesinin kaç yıldır devam ettiği önem arz etmektedir. Normal şartlarda TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 23.madde ile konut kiralarında uygulanacak kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme 1 Temmuz 2024´e kadar uzatıldı. Söz konusu uygulama, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25´ini geçmemesi koşuluyla geçerli fakat siz söz konusu bölgede kiraların 10-18 bin lira arasında olması sebebiyle sizin dairenizin 2.500 olması rayiç değerlerle arasında uçurum fark oluşturması sebebiyle dava açabilirsiniz.
 • V**** ***** sordu,
  Öncelikle iyi günler ben birine önce bin tl para borç olarak verdim yakın zamanda ödeyeceğini söyleyip ödemedi ardından intihar edicem sıkıntıdan gibi konuşmalar yaparak benden 6 bin tl daha borç istedi defalarca bu kez veremem söylesem de yoğun ısrar üstüne ve söz vererek ayın 30.11.2023 tarihinde kessin ödeyeceğini söyleyip ödemeyip iddia´ya yaptırdığını söyledi. Dava açma hakkım varmı?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba Ve.... Bey, evet dava açabilirsiniz. Fakat asıl önemli olan verdiğiniz paranın ispatı olacaktır. Eğer söz konusu parayı banka aracılığı ile havale ettiyseniz bunun ispatı kolay olacaktır eğer parayı elden verdiyseniz bu durumda ispat etmeniz zorlaşacaktır fakat WhatsApp üzerinden veya herhangi bir mail aracılığı ile borçluya borcunu ikrar ettirerek de dava açtığınız takdirde elinizde takdiri delil olacaktır.
 • M**** ***** sordu,
  Hic ihtiyac olmadığı halde binadan bir kaç kat maliki jeneratör alalim deyip bir kisim kat maliklerinide ikna ederek jeneratör alımi yapıldı ama ben kesinlikle ret ettim ve hic bir onay vermdim bizim bölgemizde alt yapı sorunu ve enerji sorunu yoktur alınan jeneratöre hiç bir ihtiyaç yoktur ve bu jeneratörle ilgili hiç bir bilgi verilmedi fiyat ve özellikleriyle ilgili sadece jeneratör aldık aylık şu kadar ödeme yapılacak ama ben buna kesinlikle katılmadım ve onay vermedim benden bu ödemeyi alabilirlerdi saygilar
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Kat mülkiyeti kanununa göre çoğunluğun aldığı karar uygulanır eğer jeneratör oy çokluğu ile alındıysa geçerli olur fakat yönetici bir ürün satın aldığında o ürünün fiyatını 3 farklı yere sorması ve kat malikleri için en uygununu almak ve kat malikleri ile bunu paylaşmak zorundadır.
 • T**** ***** sordu,
  Merhaba bana yardımcı olursanız sevinirim.Eşi ile birlikte anlaşmalı boşanmaya giderken bayanın birden vaaz gecmesi ve eşi tarafından bir tokat atması bayanın şikayette bulunması ve dava acılmış bu arada bu davada boşanma davsıda bakılırmı yoksa beni bu kişi kandırıyor mu en kısa zamanda bana bilgi verirseniz çok sevinirim Çok teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba anlaşmalı boşanmadan eşlerden biri vazgeçerse diğer taraf çekişmeli boşanma yoluna gidebilir ve söz konusu durumda bayanın şikayette bulunması sonucu ceza davası ile birlikte çekişmeli boşanma davası görülmeye devam edebilir.
 • Z**** ***** sordu,
  Merhaba , 2014 yılından kalma bir dosyamız var uyap sistemi üzerinden dosya hesabı sıfır olarak görünüyor dosya kapalı/takipsizlik biz alacaklı vekiline bir türlü ulaşamıyoruz uyap üzerinden dosya harcının hesaplanıp tarafımıza bildirilmesini istedik ancak alacaklı tarafından talep yapılması gerektiğinden dolayı red kararı verildi dosyayı haricen tahsile çevirip kapatmak istiyoruz ama karşı tarafa ulaşamadığımız için bir yol alamadık bu konu ile ilgili ne yapabiliriz ? şimdiden teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, Bu konu ile ilgili barodan yardım alabilirsiniz.