Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  Babamın mal varlığı için 8 Kardeşiz 6 ablam İmza attı Ama 1 ablam Atmıyor satmak istemiyor almak istemiyor Öylece Kalmasını istiyor Ortaklığın Giderilmesi için Ve Kendi Payımı Hissemi Tapu Şeklinde Satabilmek İçin Ne yapmam gerekir
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak ortaklığın giderilmesi davası açabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  İyi günler. Bundan 25_30 yıl kadar önce dedemin tarlasını anneme parmak bastırarak dayilarim üzerine aldılar.simdi o tarladaki annemin hakkını alabilme şansımız varmi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, annenizin hakkı olan pay annenizin rızası alınarak mı dayılarınıza verildi yoksa kandırılmak suretiyle mi dayılarınızın üzerine geçti? Eğer kandırılarak alındıysa tapu iptali ve tescili davası açabilirsiniz.
 • H**** ***** sordu,
  İyi akşamlar 3 yıl önce bir eve oturduk kiracı olarak 3 yıl yeni doldu çıkın dedi bize bizde kirayı yükseltelim çıkmayalim dedik eve otururken kontrat yaptık senet imzalattı bize kirayı odemezseniz teminat dedi biz öderiz kiramizi dedik imzaladık evden çıkarken vereceğiz dedi şimdi bize icra davası açmış senedin Üstünüde 1200000 doldurmuş icra masrafı avukatlık masrafı diye bizden 2 milyona yakın para istiyorlar hiçbir borcunuz yok kirasini gününde ödedik napabiliriz bu durumda acil cevap lütfen
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak Menfi tespit davası açabilirsiniz. İcra ve İflas Kanunu madde 72 uyarınca Menfi Tespit Davası, gerçekte var olmayan bir borç ya da geçersiz bir hukuki ilişki nedeniyle hakkında icra takibi yapılmış olan kişinin gerçekte borçlu bulunmadığını ispat için açabileceği davadır.
 • Z**** ***** sordu,
  İş yerim 4 aydır benden bes için kesinti yapmakta ama bes için herhangi bir ödeme gerçekleştirmiyor bu yüzden istifa etmek istiyorum bu sebepten dolayı haklı fesih gerçekleştirmem mümkün mü ?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak haklı nedenle fesih hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Y**** ***** sordu,
  Merhabalar,ben 1999 yılında bir ayakkabı firmasında işe başlamıştım çalıştığım süre boyunca haberim olmadan SSK ya giriş çıkışım yapılmış.2019 yılı haziran ayında sebepsiz işten çıkarıldım,bunun üzerine bende hem tazminat hemde eksik yatırılan günlerin yatırılması için 2019 haziran ayında dava açtım.benim sorum şu,o geçmiş yıllardaki tazminat alacaklarımın hesaplanması,geçmiş yıllardaki tazminat ödemeleri baz alınarak mı hesaplanır yoksa davanın sonuçlanacağı zamana göre mi hesaplanır...vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, geçmiş yıllara ait tazminat alacağınız davanın sonuçlandığı tarihte yasal faiziyle size  iade edilir.
 • Ö**** ***** sordu,
  Kiracılı bir ev satın aldık, içindeki kiracı iki sene belki daha uzun çıkmayacağını söylüyor, kendim de kirada oturuyorum ve hem ev kredisi hem de kira ödemek beni çok zorlayacak, tahliye davası açarsan yıllar sürer sen zarar edersin gibi bir söylemi de oldu, gerçekten öyle midir, evi satın aldıktan sonra ihtarname çekip altı ay içinde dava açsam yaklaşık ne kadar zamanda sonuç alabilirim, ihtiyacıma mahkemeyi ikna etmem zor olur mu? Ev emsallerinin çok altında kirada, arttırma da kabul etmiyor cevabınız için teşekkür ederim şimdiden
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açabilirsiniz. Mahkemeyi ikna etme konusunda bir zorluk yaşamazsınız. Çünkü sizde kirada kalıyorsunuz. Tüm bunları mahkemede dile getirebilirsiniz. Fakat kiracı tahliye davası yaklaşık 6 ay ile 1.5 yıl arasında sürmektedir. Dava süresi somut olayın şartlarına ve ileri sürülen tahliye nedenine göre değişiklik arz edebilir.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba . Benim 57 günlük bebeğim var . Pes ekinovaruslu doğdu. Özel bir hastanede detaylı ultrason yaptırdım . Sözde bütün organlarına bakıldı ama herşey normal dendi . Ben bu durumu doğumda öğrendim dava açma hakkım varmıdır açarsam kazanma ihtimalim varmıdır?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, hekimin ihmali olan durumlarda malpraktis davası açabilirsiniz. Fakat burda önemli olan söz konusu rahatsızlığın sebebinin hekim olup olmadığıdır.
 • A**** ***** sordu,
  Merhabalar, kolay gelsin öncelikle. 1 hafta önce ehliyet yetersizliğinden ceza yazıldı. Ceza sadece şahsıma yazıldı ve plakaya yazılmadı. Sadece benim adıma ceza tutanağı tuttu. Ruhsat sahibine olay yerinde cezayla ilgi hiç bir ceza yazmadı ve tutanak tutmadı. Daha sonrada ruhsat sahibine ceza gönderildi. Sadece bununla da kalmayıp orda yazmadığı ekstra bir ceza daha ruhsata yazmış. Bu cezalara itiraz hakkımız oluyor mu, itiraz edebilir miyiz? Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yazılmış olan extra ceza ile ilgili olarak herhangi bir fotoğraf ve delil bulunmuyorsa ve yalnızca ceza tespit tutanağı varsa delil yetersizliğinden itiraz edebilirsiniz.
 • K**** ***** sordu,
  Çalışdığım firma doğalgaz firması balıkesir edremit akçay mahallesinde kendine yazlık için ev aldı ev harabe bir haldeydi su tesisat boruları patlak her tarafdan su kaçırıyordu ben doğalgaz ustası olduğum halde dışarı ustalara para vermemek için su tesisat tadilatını bana yapdırdı 1ay sonra alt kata su sızdırmış ve alt komşusu patronu mahkemeye vermiş patron şimdi bana diyorki alt komşu mahkemeyi kazanırsa bende seni mahkemeye veririm diyor butun masrafları senden alırım benden alabilirmi bu şekilde saygılarımla kenan akkuş
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, siz patronunuzdan su tesisat ve tadilatı için ücret almış mıydınız? Bu iş için aranızda bir sözleşme yapmış mıydınız? Eğer ücret aldıysanız patronunuz ile aranızda usta- tüketici ilişkisi doğacağı için sizin eğer söz konusu işte kusurunuz varsa size rücu etme hakkı vardır.
 • H**** ***** sordu,
  Merhaba Facebook´taki profil resmim izinsiz olarak oyunlarda avatar olarak kullanılıyor Facebook´a tazminat davası açabilirmiyim..
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet bu konuya ilişkin olarak tazminat davası açabilirsiniz. Bununla birlikte savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz. Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kullanılması ve yayılması sebebi ile.