Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • M**** ***** sordu,
  Daha önce bir davamizdan 18 yıl ceza almış birinin temyize gitmek üzere Yargıtay´dan gelen kağıtta tekrar bir duruşma olacağı ve hükmün kararı kurallara uygun olmaması dierek dava açıldığı bir duruşma olacağı yazıyor bu ne anlama gelmektedir bilgi alabilirmiyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, burda temyize gidilmiş ve yargıtay, verilen mahkeme hükmünü bozmuş. Yargıtay, temyiz edilen hükmü, hükmü etkileyecek nitelikteki hukuka aykırılıklar nedeniyle bozar. Yargıtay´ın bozma kararı vermesi durumunda, dosya yeniden değerlendirilmek üzere ilk derece mahkemesine gönderilir.
 • N**** ***** sordu,
  Kesinleşmiş kaybetmiş davamıza itiraz ettik kabul edildi yetkisizlik kararı teyit edildi bu durumda ne olur rica etsem saygılar
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, mahkemenin yetkisizlik kararı vermesi, açılan mahkemenin somut olayda davaya bakmakla yetkili olmaması durumudur. Yani yanlış mahkemede dava açılması durumudur. Bu durumda yetkisizlik kararı verilmesi üzerine davacının karşı tarafa görevli veya yetkili mahkemede tebligat yaptırması zorunludur ve yetkisizlik kararının kesinleşmesinden itibaren on gün içinde yetkili mahkemeye dilekçeyle başvurulmadığı veya çağrı kağıdı çıkarılmadığı takdirde dava açılmamış sayılır.
 • Ö**** ***** sordu,
  Merhaba çocuğumun velayetini almak istiyorum anne de kalıyor çocuk annenin hiçbir şekilde geliri yok oturduğu ev ablasına ait sadece iştirak nafaka geliri var yakında da evlenicek çocuğumu almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, çocuğunuzun yaşından bahsetmemişsiniz. Normal şartlarda yaşı küçük olan çocuklar(0-7 yaş aralığında) anne şefkat ve bakımına muhtaç olduğu gözetilerek velayeti anneye verilir. Fakat siz içinde bulunduğunuz durumu anlatarak yani çocuğunuzun annesinin hiçbir geliri olmadığını, çocuğuna bakmakta zorluk çektiğini ve ilerleyen süreçte de evleneceğini tüm bu sebepler ışığında çocuğunuzu ihmal edeceğinden endişe duyduğunuzu dile getirerek çocuğunuzun velayetini almak istediğinizi beyan edebilirsiniz. Çünkü burda mahkemenin asıl dikkate alacağı husus çocuğun yüksek yararı olacaktır.
 • H**** ***** sordu,
  Ben trafiği tehlikeye sokmaktan 1 ay 25 gün ceza aldım istinafa gönderdim orası cezamı onadı geçen hafta adliye gittim cezayı elden tebliğ aldım ordan bana açık cezaevine gidip teslim olmamı söylediler yatıp yatmıycağımın orda belli olur dediler acaba girdi çıktımı yaparım yoksa cezaevi kapısından içeri almadan denetimemi yollarlar birde girdi çıktı olursa kaç günde çıkarım lütfen bir cevap verirseniz çok sevinirim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, 6 yılın altındaki suçların genellikle yatarı bulunmamaktadır fakat burda önemli olan husus daha önceden herhangi bir kasıtlı suçtan sabıkanızın olup olmadığı .
 • S**** ***** sordu,
  Merhabalar, yıllar önce annem benim için kredi çekmişti. Bu kredisini ödeyebilmek için ise benden her ay maaşımdan 4.000tl vermemi talep etti, bunu da bir noterde tasdikledik, belge imzaladık. Bu kağıt üzerinde ayın kaçında, kaç ay boyunca ödeme yapacağım yazıyordu. Devam eden süreçte maaş kartımı annem kullanıyordu ve zaten beraber yaşadığımız için ben herhangi bir hesaba para aktarımında bulunmadım. Ancak annemle sorun yaşadık ve artık beraber yaşamıyoruz. Evden ayrılmadan önce iş tazminatım olan 60.000 TL tutarındaki parayı da kendisi çekti ve altın satın aldı tamamıyla. Bu durumu belgelendirebileceğim bir şey yok maalesef. Şu an konuyla ilgili bana dava açmak istiyor. Bu belgenin bahsettiğim konu özelinde iptali söz konusu olabilir mi? Ben karşı dava açsam kazanabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu belgenin bahsettiğiniz konu özelinde iptalinin söz konusu olabilmesi için bu hususa ilişkin bir delilinizin olması gerekir.
 • D**** ***** sordu,
  Merhabalar, 5 yıldır düzenli kirasını ödediğimiz evden ev sahibimiz bizi çıkarmak istiyor. Kira artışları olmadan önce ev sizin istediğiniz kadar oturun ben sizden memnunum diyen ev sahibi son 1 yılda 45 ve 50 yaşındaki iki bekar çocuğunu oturtacağını bahane ederek bizim evden çıkmamızı talep etmekte ve sürekli her hafta telefonla arayıp bizi rahatsız ediyor. Evden çıkacağımızı ev arayışı içinde olduğumuzu söylememize rağmen sürekli arayıp dert yanıyor. Bebeğimiz olduğu için soğuk hava şartları ve artan zamlar sebebiyle taşınma durumumuz zorlaşıyor. Mahkemeye başvurup dava etsek mahkeme kimden yana olur? Psikolojik olarak evde huzurumuz kalmadı.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, 6098 sayılı Borçlar Kanununa göre konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen geçici madde 2 hükümleri uyarınca %25 lik kira artış oranı 1 temmuz 2024 e kadar uzatıldı yani kirayaveren bir önceki yılın kira bedelinin %25 inden fazla artış yapamayacaktır. İhtiyaç sebebiyle tahliye davası ise ancak ihtiyaç hususu kanıtlandığı takdirde kira sözleşmesini sona erdirerek kiracının taşınmazdan tahliyesini sağlamaktadır. Ve kirayaveren bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının ihtiyacı için tahliye davası açabilir.Fakat bu noktada sizin bu durumu takip etmeniz gerekir. Yani gerçekten bir ihtiyaçsa ve kirayaverenin çocukları kalacaksa tahliye edilir ama eğer kirayaveren çocuklarım kalacak diyerek sizi çıkarıp evi başka birine kiralayacak olursa bunun maddi yaptırımı olacaktır. Kiralık konutu haksız yere tahliye edip başkasına kirayaveren mal sahibi, evden çıkardığı kiracısına en az bir yıllık kira bedelini tazminat olarak ödemek zorunda kalır. Ve sizi sürekli telefonla arayıp rahatsız ediyorsa bu hususu bir şikayet dilekçesi hazırlayarak "Kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  3yildir aynı evde ikamet etmekteyim ev sahibi ev kirası için yüzde 300luk bir artış istiyor bizden tehtit yolu ile çıkartmaya çalışıyor kirası 1gun bile geciktirmedik ama 2500tl den 6000tl yapmak istiyor bunun için ne yapilabilir
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, 6098 sayılı Borçlar Kanununa göre konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen geçici madde 2 hükümleri uyarınca %25 lik kira artış oranı 1 temmuz 2024 e kadar uzatıldı yani kirayaveren bir önceki yılın kira bedelinin %25 inden fazla artış yapamayacaktır. Eğer bu konuda size karşı tehdit yoluna gidiyor ise elinizdeki delillerle birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
 • H**** ***** sordu,
  İyi çalışmalar geçtiğimiz ay internetten monitör satın aldım aşağı yukarı 50000 bandında nakit fiyatı vardı ben taksitle 57 bin liraya takabul eden(yaklaşık) bir ücrat ödeyeceğim. Bir haftanın sonunda ürünü 5000 türk lirası daha uygun fiyata buldum bir buçuk ay sonra ise 34000 lira peşin fiyata bulabiliyorum satın aldığım ürün bana faiş fiyata satılmış bu bir ayıp sayılırmı? Ben bu ürünü aldığım için maddi zarar yaşıyorum. İkinci eldeki ürünün değeride inanılmaz bir düşüş yaşadı. Ve bu olay fiyatlar yukarı çıkma eğilimindeyken yaşandı. Bu ayıptan ötürü dava açabilirmiyiz değerlendirebilir misiniz?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  İyi Günler, satın aldığınız bir ürünü iade edebilmeniz ,6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında size verilen haktır. Fakat tüketicilerin bu cayma hakkını kullanabilmesi için aldıkları ürünün tesliminden itibaren 14 gün içerisinde iade etmesi gerekir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba, Miras dolayısıyla fazla sayıda hissedarı olan arsa/tarlalardaki hisselerimizi kardeşlerimle aramızda paylaşmak için dilekçe vereceğiz ancak, bazı tsşınmazlarda vergi dolayısıyla haciz varmış. Bizim kardeşler olarak vergi borcumuz yok. Tapudan terkin yapılabileceğini söylediler. Nereye başvuracağız? Online yapılır mı? Dilekçe ya da başvuru yazı örneği var mı? Teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmesi için yani arsa/tarlalardaki hisselerinizin kardeşlerinizle aranızda paylaşabilmek için Sulh Hukuk Mahkemesinde Ortaklığın giderilmesi davası açmanız gerekiyor ardından haciz için tapudan terkin yaptırabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  Merhaba, EYT 11.08.2023, tarihinde emekli olmaya hak kazandım. Ayrılacağım tarihi hem yöneticilerimle hem İK ile konuşarak, tüm sorumluluklarımı yerine getirerek 28.08.2023 tarihinde işten ayrıldım. (benden mail yoluyla talep edilen her türlü talep dilekçesi ve belgeleri zamanından önce imzalayarak teslim ettim) Vedalaşma gibi benim için önemli ayrıntıları önceden planlayarak hoş bir şekilde veda ettim. Son olarak, İK ile en son gün 28.08.2023 tarihinde ayrılmadan önce durumumu sorduğumda, “çıkış işlemlerinin yapılmadığı için sürecin tamamlanmadığı, ama tamamlanacağı “bir eksiklik varsa beni mutlaka arayacaklarını konuşacaklarını” söylediler. 1 Beni kimse aramadı. Kötü niyet aramadan, eminim ayrı bir yoğunluk oldu. Süreçler aksadı. Yazılı, sözlü iletişimde sıkıntı oldu. Burada benim hatamda İK’nın her türlü süreçte beni bilgilendireceği aşırı güveni, emin olmamdı. 2 İkincisi çıkış işlemimi SGK tarafından cep telefonuma gelen mesajda öğrendim. 31 Ağustos Perşembe 15:39 saatinde SGK’tan bilgi mesaj geldi. “SN.M…, 4A KAPSAMINDAKİ SİGORTALILIĞINIZ 08 Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle 28.08.2023 TARİHLİ İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRİMİNİZ İŞVEREN TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. SAĞLIKLI VE GÜVENLİ GÜNLER DİLERİZ.” 2023 Eylül Maaşımın başlaması için; Aynı gün 31 Ağustos kalan 1 saat 21 dakika” içinde mesai bitmeden sigortaya giderek (veya e-devlet ) ayrıca dilekçe talebi yapacağımı sehven bilmediğim için ilgili gün başvuru yapamadım. 3 Ekim 2023 tarihinde maaşımı kontrol için SGK gittiğimde, eksik bir başvuru talebi olduğunu öğrendim. Doldurdum. Teslim ettim. B-Gelinen son nokta; ? Kasım ayı kontrol ettiğimde 1 Kasım 2023 maaşımın bağlandığını, 2023 Eylül -2023 Ekim ayı maaşımı alamayacağımı öğrendim. ? SGK sorduğumda bunun olması için, “31 Ağustos 15,39 çıkış işlemi sonrası, mesai bitmeden ( 17 de mesai bitiyor kalan kısa sürede ) sigortaya giderek (veya e-devlet ) ayrıca dilekçe talebi vermem gerektiğini öğrendim. Burada kısaca olayı bir metaforla örneklendirirsek; Bir eve girmek için iki kapının anahtarı var. Birincisini açmadan, (çıkış işlemleri 1 anahtar ) ikincisini açamıyorsunuz… Sonuç; Taraflar olarak işyeri; İşyerimden aniden ayrılmadım. Planlı 1 gün öncesine eğitim toplantısı yaparak ayrıldığım halde, çıkış işlemlerini geç yaptığı, eksik bilgilendirme yüzünden Eylül-Ekim 2023 iki aylık maaşımı alamadığımı, çözüm için katkı beklediğimi yazılı olarak paylaştım. 1 ay oldu cevap alamadım. Not; Çözüm için bir faydası olur mu bilmiyorum, Taraflar olarak Devlet; EYT 11.08.2023, tarihinde emekli olmaya hak kazandığımı paylaşmıştım. 11 gün Askerlik borçlanması yaparak 31 Temmuz 2023 işten ayrılmak istedim, planladım.. (E Devlet üzerinden, 16 Haziran 2023 başvuru yaptım– 4 Eylül 2023 ödeyeceğim bilgisi geldi. Bir anlamı olmadı.Çok geç cevap geldi. Bu yüzden vazgeçtim. E Devlet Dys sorgulamada gözüküyor. Normal olarak EYT sürecine devam ettim. İstenildiğinde ayrıca paylaşabilirim. ) Bununla ilgilide Cimer’e yazdım. 1 ay oldu cevap alamadım. Sizin çözüm için vereceğiniz (adalet, doğruluk) katkıya, şimdiden minnettarım. Saygılarımla,
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yaşamış olduğunuz sıkıntıyı yani çıkış işlemlerinizin geç yapıldığını ve eksik bilgilendirme sebebiyle iki aylık maaşınızı alamadığınızı belirterek "alo 170" Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattını arayarak söz konusu durumu ihbar edebilirsiniz.