Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Ş**** ***** sordu,
  İki yıldır rahatsız ediliyorum üst komşularım tarafından öğrenci ler 3 kişi kalıyor on kişi oluyorlar son günlerde bu rahatsız lik arttı çekilmez hale geldi napmaliyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yaşadığınız bu durumu anlatan bir dilekçe yazarak evde huzurunuzun kalmadığından ve gürültünün çekilmez olduğundan bahisle Türk Ceza Kanunu madde 183(Gürültüye Neden Olma Suçu) kapsamında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
 • D**** ***** sordu,
  Merhaba biz 2 donumluk bir arsa aldik ve icinde tek katli bir bina mevcut.Bunu islerimiz icin aldik,bu binada 10 yildir bir kafe isletiliyor,bu durumda kiraciya yonelik haklarimiz nelerdir?Tesekkurler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu binada kiracının özenle kullanma yükümlülüğü vardır. Kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranması durumunda en az otuz gün süre vererek aykırılığın giderilmesini isteyebilir aksi takdirde sözleşmeyi feshedeceğiniz konusunda yazılı bir ihbarda bulunabilirsiniz. Bunun dışında; kiralananda, kira sözleşmesinin feshini gerektirmeyen ve kiracıdan katlanması beklenebilecek olan yenilik de değişiklikler yapabilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  Merhabalar 18.12.2019 tarihinden beri özel sektorde bir şirkette müdürluk vasfiyla calismaktayim geçtgimiz Ağustos ayında ev taşınma durumumdan doayi anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmek istediğimi söyledim tamam dediler göndeririz dediler öyle dediler ki için de ben evimi taşıdım Avrupa yakaina daha sonrasinda trans Ferimin yapilamadigini söylediler bazı sağlık sorunları yaşadım ve yol mesafesi çok uzun olduğu için hava şartları nedeniyle istrat de raporu aldım yetkilime ise gitmedigim bütün günler için raporumi attım fakat buna rağmen 3 gün ise gitmekten ihbar gönderip ve bugünde SGKdan iş cikisimi verdiler ne yapmam gerekiyor ? Tazminatımı alabilirmiyim ?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, normal şartlarda kural olarak üç gün işe gitmeyen işçi tazminat alamaz. 4857 sayılı İş Kanununun 25/2(g) maddesi gereğince İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 İş günü ve daha fazla gün işe gelmemesi hallerinde işveren haklı nedenle çalışanın İş akdi feshini tazminatsız olarak gerçekleştirebilir. Fakat Yargıtay´a göre İşçinin işe devamsızlığı her durumda işverene haklı fesih imkanı vermez. Devamsızlığın haklı bir nedene dayanması halinde, işverenin derhal ve haklı nedenle fesih imkanı bulunmamaktadır. Ve söz konusu sizin durumunuzda ise; sağlık sorunları yaşamanız ve raporlu olmanız ayrıca tüm bunları raporunuzu atarak bilgilendirme de yaptığınız için işe devamsızlığı haklı kılan nedenlerden olması sebebiyle tazminat alabilirsiniz. Dilerseniz işveren sizi haksız yere işten çıkardığı için işe iade davası da açabilirsiniz.
 • F**** ***** sordu,
  Kamu hastanesine şirket bünyesinde girdim sanırken işkurdan alındığımı öğrendimve bu şekilde devam etmek zorunda bırakıkdım. Öncesinde 3 gün eğitim vererek açılmayan bomboş hastanede bilgisayar başında boş kayıt aldım benle birlikte yaklaşık 90 kişi vardı.Ve çalıştıfmaları yasal olmadığı için hakkımizı arayamadık.Çünkü ne hastane resmi olarak açıktı ne de sigortamızı başkatmışlardı.Boş hasraneye bir ay gittik geldik bazen kaçak soktular.Hasdane açıldıktan sonra bilgim dışında beni işkurlu başlattılar 6 ay işkur maaşımı ödedi ama işkurlu olduğum için sigortam yatmadı ve bu süreçte bizi her cumartesi çağırdılar. Sonra şirket bünyesine geçtim çok haksızlık döndüğü için işten kendi isteğimle ayrılmak istedim ve ayrıldım. Toplam 14 ay çalıştım fakat 6 ayı işkurdan sayıldığı için geriye de 8 ay kaldığı için kıdem tazminatı vermediler ve kullandığım 12 günlük iznimi ayrılmadan çalıştığım fazladan 12 güne saydılar.Haklarımı bilmiyorum dava açmalı miyim bu şekilde benimle birlikte çalışan madur olan çok arkadaşım var. İş yerimde sürekli rotasyon yaptılar haksız rotasyon.Herkesin yeri değişçek dediler ama öyle olmadı hakkımda hastanın kamuya şikayeti oldu diyerekten tutanak tutturmuşlar kabul etmediğim için iptalini yaptılar istifamı istedim çünkü çok mobbing uygulandı yıldırdılar ve de motivasyonumu bozdular.Molaları 10 dk.dan iki kez yemek arasînıda 40 dk.kullandırdılar.Sürekli molaya çıktım,moladan geldim,yemeğe çıktım yemekten geldim wc ye gidiyorum diye şeflere mesaj yazdık.Psikolojik olarak tükendim.Sadece haklarımı öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar dilerim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konu hakkında dava açabilirsiniz fakat elinizde buna ilişkin bir delil olması gerekecektir. Çalışma arkadaşlarınıza da bu durumu anlatarak ve onları mahkemede tanık olarak göstererek dava açabilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  Velayet mah alakalı 2014 yılında 10 sene geçmiş üstünden para cezası geldi 4000 lira ödedim eylül 2023 de bu konu sicil sabika kaydi evrakinda gözüküyor...Normalde adli sicil bürolarına dilekçe verince silinebilen önemsiz bir konu imiş. Ozel sekror is basvurusu yapamiyorum bu yuzden bu konu kaç günde düzeltilir acaba süreç beni çok stres yaptı bilgi vermenizi rica ederim....
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Adli para cezasına ilişkin kayıt, kayda konu cezanın tipine göre değişiklik göstermektedir. Eğer sadece para cezasına hükmedilmiş ve başkaca bir hak kısıtlamasına gidilmemiş ise para cezası ödedikten sonra, cezanın ödendiğine dair belge ile yapılan başvuru üzerine 1 aylık süre içerisinde silinir.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba, 1825m2 hissesi babamın olan bir arsasi vardı. diğer 3 hissedar 520m2 ve belediyeye ait 570 m2 toplamda 2915 M2 lik arsa için 2022 yılı 9. Ayda müteahhit ile anlaşıldı ve herkes belediyenin hissesini pay oranında satın aldı. Babam almak istemediği için abim ben alayım diyerek babamın adına belediyeye birmilyon ikiyüzbin TL para yatırdı. (Arsa ve araba satmıştı, birazda ben yardımcı oldum nakit olarak). Babam şuan parkinson demans ve alzheimer hastalığının ilerlemesi nedeni ile 2 aydır bakım evinde. Kısıtlı ve Vasisi benim. İnşaat 8 aya kadar bitecek ve haliyle tapular babamın üzerine çıkacak. Abim parasını yatırdığı hisse oranında hakettiği iki adet dairenin tapusunu babamin üzerinden, babam sağken kendi üzerine nasıl alabilir , bir yolu var mıdır?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, babanızın kısıtlı olması sebebiyle yapamayacağı hukuki işlemleri Vasisi olarak siz yapabilirsiniz. Siz babanızın vasisi olarak mal satabilir veya taşınmaz için tapuda işlem yapabilirsiniz. Fakat mal satabilmek için önce Sulh Hukuk Mahkemesinden izin almak zorundasınız aksi halde mal satım işlemi geçersiz olur. Aynı şeklide tapuda herhangi bir işlem yapabilmeniz için de mahkeme izni almanız gerekmektedir.
 • E**** ***** sordu,
  İyi günler ev sahibinimisle tahliye konusunda sorun yaşadık kendisi bize maahlemeye verdi yeni kanun çerçevesinde arabulucuk hizmeti alarak bir anlaşma sağladık ve anlaşma süresi dolmadan evi tahliye ettik mahkemede talebini kendi ihtiyacından dolayı diyerek tahliye istemesine rağmen şuan öğrendik ki ev iki katlıydi bu arada üst katta oturan kızı ve torununu bizim boşaltigimiz daireye geçirip üst katı kiraya veriyormuş bu durumda bizim yasal hakkımız nedir ağır engelli biri olmak üzere 3 çocukla çok zor ev bulduk ve taşındık mağdur edildik bu durumda Kendi taşımadığı dava ve tazminat hakkımız oluyor mu
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ihtiyaç sebebiyle tahliye davası ancak ihtiyaç hususu kanıtlandığı takdirde kira sözleşmesini sona erdirerek kiracının taşınmazdan tahliyesini sağlamaktadır. Fakat söz konusu sizin durumunuzda kiraya veren kızım ve torunum kalacak diyerek onları sizin bulunduğunuz daireye indirerek üst katı başka birine kiraya vermiş, dürüstlük kuralına aykırı davranmıştır. Kiralık konutu haksız yere tahliye edip başkasına kiraya veren mal sahibi, evden çıkardığı kiracısına en az bir yıllık kira bedelini tazminat olarak ödemek zorunda kalır.
 • H**** ***** sordu,
  28.11.1991 yılında Almanya nın nördlingen şehrinde dünyaya geldim ve Türkiye’ye ailece kesin dönüş yaptık ve hala haklarımın olup olmadığını öğrenmek istiyorum
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Almanya vatandaşlık kurumundan bu konuya ilişkin olarak bilgi alabilirsiniz.
 • Y**** ***** sordu,
  merhabalar şahsıma ait bir scooter ile bir mahalleden biri 2021 tarihinde kaza geçirdi ve bir bayana çarptı bu arada ehliyeti´de yokmuş kendisi ifade verdi falan filan bununla alakalı aylar sonra trafik cezası geldi ben kendime geleni ödedim oda ödemiş. Fakat 2023 yılının 7. ayında bayan maddi manevi dava açmış bana, sigortama ve çarpan şahısa kadının %6 raporu var ve ben hiçbir şekilde ifade vermedim mahkeme evrakları geldiğinde itirazda bulunmadım yanlış bilgilendirmeden dolayı kendi bilgimde yoktu mahkeme tarihinde gittim beni konuştururlar sanıyordum fakat 21 kasımda mahkeme oldu dava ilerlediği ve itirazım olmadığı için konuşturmadılar sigorta adli tıpa gönderdi dosyayı bayanın aldığı %6 engel raporunu fazla buldu diye. Şöyle bir durum var ilk başta itiraz etmediğim ve ifade vermediğim için sonuçları bekleyecekmişiz. Benim sorularım şunlar: 1)örnek veriyorum bilirkişi raporu geldi %70 bizim tarafa yani çarpana bana ve sigortaya ceza kesildi. Ben bundan ne kadar yara alırım? 2) çarpan şahısın ehliyeti olmadığı için sigorta şirketi birşey karşılar mı? karşılarsa sonra bana tekrar dava açarmı? 3)çarpan şahısın üzerine mal varlığı yok ev annesinin kendisi bekar. Kendisi, annesi ve abisi çalışıyor evlerine 3 maaş giriyor. Ben 3 çocuk babasıyım sadece yıllar önce babamın bana aldığı evde yaşıyoruz ev var üzerime ama evde tek ben çalışıyorum bu konuda neye göre ilerler süreç. Ve son olarak herşey oldu bitti cezalar kesinleşti diyelim benim ödemeyi yapma şansım kısıtlı nasıl ödeme yapılacak taksitli mi yada nasıl. Çok teşekkür ederim şimdiden.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, vergi dairesinden mal beyanında bulunarak ve gelir durumunuzun tespitine yarayan beyan yazısı talep ederek bu yönde taksitli ödeme isteyebilirsiniz. Fakat Sigorta şirketinin söz konusu zararı karşılaması hususu Sigorta şirketi ile aranızdaki anlaşmanıza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu hususu sigorta yaptırdığınız yerden öğrenebilirsiniz.
 • K**** ***** sordu,
  5 Aralık 2022 de iş başı yaptım 4 Aralık 2023 tarihinde işten çıkartırdım kod olarak 03 kendi istifa yazmışlar ama yalan iş veren çıkartı tazminat vermediler tazminat almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, iş kanunu gereğince işçi, aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış olması koşulu ile kıdem tazminatına hak kazanır. Söz konusu sizin durumunuzda ise, bu konuya ilişkin olarak öncelikle dava şartı olan arabuluculuğa başvurabilir, olumsuz sonuçlanması durumunda dava açabilirsiniz. İşverenin, sizi işten çıkarma sebebi haklı bir sebebe dayanmıyorsa tazminat almaya hak kazanırsınız.