Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • S**** ***** sordu,
  İsletmemi 3 yıldır çalıştırıyorum.dukkan sahibi ile Bir problemim yokken bana dükkanı boşaltma davası açtı ben kontrattan başka imza kullanmadım taahutname var diye magkemeye vermişler imzaya itirazda bulundum imzalamadim bu ayın 25 ilk mahkemem var kirayı mahkeye vermeden önce.bir miktarını hesaba kalanı elden veriyordum mahkeme olunca hepsini bankaya her ayın on besinde ödedim ödüyorum da ödeme hiç sorun yok sonuç ne olur tesekkurederim şimdiden.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer imza size ait değilse ve kira bedelini de düzenli olarak ödediyseniz dükkan sahibi sizi çıkaramayacaktır.
 • G**** ***** sordu,
  4 yaşında kızım var velayetı annesı olarak bana verıldı.çocuk hangi ebevynde olursa olsun 16 ile 19 arasında her türlü ıletısım aracı ıle iletişim kurma hakkı verıldı. Esım bunu kötüye kullanıp her gün görüntülü arayıp evımden haber almaya çalıştı. Kararda görüntülü veya görüntüsüz demıyor bende hafta da bır görüntülü gerı kalan günlerde seslı olarak görüşme yaptırıyorum kızım Cpk küçül olduğu ıcın telelfonda çok konuşmayıp hemen kapatıyor esım ışle görüntülü konuşmak ıstıyor ben normal olarak görüşmüyorum beni sıkayet edecegını söylüyor bısey olur mu teşekkür ederim sımdıden
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu durumu mahkemeye bildirebilirsiniz. Özel hayatın gizliliği çerçevesinde kimse kimseyi sürekli görüntülü arayarak rahatsız etme hakkına sahip değildir.Eşinize tanınan iletişim kurma hakkını suistimal ettiğini, normal şartlarda iletişime engel olmadığınızı ama karşı tarafın sürekli görüntülü konuşmak istemesinden duyduğunuz rahatsızlığı söz konusu bir şikayet durumunda mahkemeye bildirebilirsiniz.
 • R**** ***** sordu,
  Merhaba. 10 Ocak 2024 tarihinde yurtdisindan yasadigim yere (Mugla/Koycegiz/Dogusbelen) dondum. Muhtarin bir gun once adresime ilettigi muhtira 18-12-2023 tarihli, Istanbul icra dairesinden. 5 yil once ben Hollanda’da yasarken olen kuzenimin mirascisi oldugum ve bana ondan borc intikal ettigi ve hemen odemem gerektigi bildiriliyor. Alacakli (Garanti bankasi) vekilini aradigimda dosyanin ellerinden cikmis oldugunu soylediler. Bu borc, hatta mirasci oldugum dahi bana bildirilmemisti. Ne yapmam gerektigini hic bilmiyorum. Lutfen bana yardimci olabilir misiniz? Saygilar, Rana Miras
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzda mirası reddederek kuzeninizden kalan borçlardan kurtulabilirsiniz. Reddi miras hakkı, yasal mirasçılara murisin tüm hak ve borçlarından oluşan miras hak ve yükümlülüklerini reddetme olanağı sağlar. Normal koşullarda Türk Medeni Kanunu´na göre yasal mirasçılar, miras bırakanın ölümünden itibaren üç ay içerisinde mirası reddetmelidirler, eğer reddetmezlerse mirası kabul etmiş sayılırlar. Fakat söz konusu sizin durumunuzda mirasçı olduğunuz size bildirilmediği için bu üç aylık süre sizin mirasçı olduğunuzu öğrendiğiniz tarihten itibaren başlayacaktır fakat bunun için de sizin mirasçı olduğunuzun size bildirilmediğini bu durumu yeni öğrendiğinizi ispat edebilmeniz gerekir.
 • H**** ***** sordu,
  Merhaba ben internetten bir ürün sipariş ettim meğer merdiven altiymis firma bunu bilmiyordum şimdi o firmayı muhurlemisler banada ondan sipariş verdim diye 50 bin TL ceza kesmişler böyle birsey olabilirmi acaba
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, internetten sipariş ettiğiniz ürün, suç unsuru ihtiva eden bir ürün değilse merdiven altı bir ürün olduğunu tüketici olarak bilmemeniz sebebiyle itiraz edebilirsiniz.
 • T**** ***** sordu,
  Merhaba biz binamızı kentsel dönüşüme sokmak İstiyoruz fakat binamız toprak tapulu kat mülkiyeti Tapumuz yok hisseli, biz bu binanın eski toprak Sahibiyiz mütahit binanın iskanını almadı 1997 Yapımı bir bina ve şöyle bir sorunumuz var mütahit Kendisine düşen daireleri satarken düşük pay vererek Satmış ve kendisine pay bırakmış nasıl bir yol İzlemeliyiz? Zaman aşımı olurmu?yoksa izalei şuyu Davasımı açmamız gerekiyor? Bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, sözleşmede iskanı kimin alacağı yazıyordur ona bakmalısınız. Ayrıca kendisine pay bıraktıysa sizin haklarınıza karşı hukuka aykırı olarak mütecaviz varsa bunun tespiti davasını açabilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Eşimle Ağustos ayında evlendik.Ben öğretmenim o da emekli polis.Daha önceki evliliğinden 21 yaşında oğlu ve 28 yaşında kızı var.Benim de 12 yaşında oğlum var. İstemediğim halde 28 yaşındaki kizina maddi yardimda bulunması söz konusu her ay para yatırıyor. Kiz avukat ve çalışıyor. Ayrıca eşimin ailesi beni kabullenmiyor.Hala eski gelinlerini istiyorlar.Esim bensiz her pazar onları ziyaret ediyor ve ben dışlanmış hissediyorum Bunlar haklı bosanma sebebi midir
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eşlerin birbirlerini, gerek akraba gerekse diğer üçüncü kişilerin mevcut ya da muhtemel haksız davranış ve tutumlarına karşı koruması, kollaması ve bu yönde elinden geleni yapması "başkalarına karşı koruma yükümlülüğü" olarak Yargıtay tarafından bir yükümlülük olarak kabul edilmektedir. Ve söz konusu sizin durumunuzda ise; eşinizin ailesinin sizi kabullenmiyor olması, hala eski gelinlerini istemeleri ve bunu size yansıtarak sizi dışlamaları bir duygusal şiddet olup bu noktada eşiniz eğer bu duruma sessiz kalıyorsa "başkalarına karşı koruma yükümlülüğünü "nü ihlal etmiş olur. Bu da bir boşanma sebebidir.
 • Y**** ***** sordu,
  Geçen yıl 5 yıl doldu 1850 TL olan kira 4750 TL yaptı ev sahibi.bu yıl kira 12000 olacak dedi.ben kabul etmedim mahkeme ye ver dedim.sonuc ne olur.tesekkurler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, 6098 sayılı Borçlar Kanununa göre konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen geçici madde 2 hükümleri uyarınca %25 lik kira artış oranı 1 temmuz 2024 e kadar uzatıldı yani kiraya veren bir önceki yılın kira bedelinin %25 inden fazla artış yapamayacaktır. Fakat kiraya verenin Kira Tespit Davası açması sonucunda; Beş yıldan uzun süreli veya beş yıllık kira döneminin sonunda yenilenen kira sözleşmelerinde taraflar arasında kira bedeli artış oranı hususunda herhangi bir anlaşma olup olmamasına bakılmaksızın sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren beş yıllık sürenin sonunda yenilenen veya beş yıldan uzun süreli kira sözleşmelerin de: Türk Borçlar Kanunu 344.maddenin 3.fıkrası uyarınca yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli hakim tarafından olağan rayiç, emsal kira bedelleri, taşınmazın durumu ve tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı da dikkate alınarak hakkaniyete uygun şekilde tespit edilecektir.
 • F**** ***** sordu,
  Çalıştığım firmada iş kazası geçirdim.Sigortam yoktu.Olay esnasında el bileğim kırıldı,olay yerine ambulans çağrılmadı,kolluk kuvvetlerine haber verilmedi konu hakkında 30 günlük rapor aldım aireten görgü şahidim ve kanıtlarım mevcut.Şirket şikayetçi olmamam için (gönlünü alırız maddi destekde bulunuruz) şeklinde söylemlerde bulundu.Şikayet etmem durumunda büyük bir şirketin kaybı ne olur
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Sigortasız işçi çalıştırılması durumunu şikayet ettiğiniz takdirde; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenlenen idari para cezasına hükmedilir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba ben 2 ocak iş bitiminden sonra herkese asgari ücretin artımından sonra maaşına yapılacağı için tek tek konuşulduktan sonra beni işverenim en son alarak işten çıkarıldığımı ve buna performans düşüklüğü dedi. Lakin ben mesai bitiminde hala çalışıyordum. Sadece performans sebebini söyleyip bir daha gelmeme gerek olmadığını ve ihbar süremi de kullanmama bile izin verilmedi. Asgari ücretin artığı için çıkarıldığımı bununla kanıtlayabilirim diye düşünüyorum. Daha öncesinden ne bi haber ne bir konuşma geçmiştir haberin dahi yoktu. Bu durumda ne yapabilirim?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işçinin performans düşüklüğü sebebiyle iş akdini fesheden işveren, işçinin performans açısından yetersiz olduğunu ispatlama yükümlülüğü altındadır. Fakat sizin durumunuzda performans düşüklüğünden bahisle işten çıkarılmanız ve asıl sebebin asgari ücretin artması olması sebebiyle işe iade davası açabilirsiniz. Veya dilerseniz işverenin, ihbar süresine uymadan iş sözleşmesini feshetmesi sebebiyle ihbar tazminatı da alabilirsiniz. Bununla birlikte işverene bağlı olarak çalıştığınız iş yerinde en az bir yıl kadar çalıştıysanız Kıdem tazminatı da alabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  1.5 yıl önce kontrat yapmadığım evin kira ve üzerime alamadigim elektrik su ve dogalgaz faturaları tarafından bankadan duzenli ödenmiştir. % 25 artışı yeterli bulmayan ev sahibi en son mazeret olarak oğlunun evleneceğine ilişkin tebligat yapti.arabulucu da güven sarsildigi icin sonuc alınamadı.ertesi gün tüm abonelikleri iptal ettirdi.aboneliklerin açılmasını da talep ederek suç duyurusun da bulunup,ayrica maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Savcı aboneliklerin açılması için karar alabilirmi yetkisi ve örneği varmi.yoksa kötü niyetli ev sahibine kısa yoldan amacina ulaşıp ödüllendirilmi mi olacak.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ev sahibinin abonelikleri iptal ettirmesi sebebiyle Türk Ceza Kanunu madde 123 kapsamına giren "Kişilerin haksız yere huzur ve sukununu bozma" suçundan dolayı suç duyurusunda bulunabilir ve aboneliklerin açılmasını talep edebilirsiniz. Bununla birlikte yaşamış olduğunuz söz konusu durumdan dolayı da maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.