Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  Türkiye siğortalarını tüketici mahkemelerine verdim lehine karar çıltı karara itiraz ettiler mahkeme retteddi karar gereği patamı ödediler, yelefonuma (Kayseri 2. tuketici mahkemesi nin, 2023/121 nolu dosyasinda yer alan masraflar: 25/01/2024 660 tl gider avansi B002) böyle bir mesaj geldi bu gider masraflarını benmi yoksa karşı tarafınmı ödemesi gerekir. Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Gider avansı: her türlü tebligat ücreti ile posta ücretleri gibi giderleri kapsar ve gider avansını davacı tarafın ödemesi gerekir. Fakat gider avansının kullanılmayan kısmı hükmün kesinleşmesinden sonra davacıya iade edilir.
 • Ö**** ***** sordu,
  15 sene evvel bir suçtan dolayı arşiv kaydım oldu ancak daha sonra bu kararın yanlış olduğunu yıllar sonra anlamış oldum .yıne 14 sene evvel sürücü belgesi bu karardan dolayı alamadım yıne defalarca devlet kurumlarına yaptığım başvuru red edildi ve en son özel güvenlik sınavını kazanarak kimlik kartı almak için başvurum arşivden dolayı kabul efılmedı 10 gün once karara ştiraz ettım haklılığım kabul edildi ve memnu hakların iadesine kara verildi ve lehime oldu yanlış karar olduğu doğrulandı.. şimdi bu yanlış karara tazminat davası açmak istiyorum 15 senelık asgari ücret talebinde bulunabilirmiyim dönerseniz sevinirim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, tazminat talebinizde istediğiniz miktarı belirtebilirsiniz. Söz konusu iş kaybınızdan dolayı 15 senelik asgari ücret miktarı bazında tazminat talep edebilirsiniz. Ama tabii bu konuda takdir yetkisi hakime kalıyor. Somut olayın koşullarına göre hakim bir tazminat miktarına hükmedecektir. Ama miktar konusunda istediğiniz miktarı belirtebilirsiniz.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba kolay gelsin. 2000 yılından başlangıcı olan ve şuan 2189 günüm var ve geçen Eylül ayında tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçirdim. Şimdi de yüksek tansiyon hastasıyım. Bu halimle de çalışamıyorum. Emekli olacak yaşı ve primi hak edeceğim belli değil. Bu nedenle sigorta prim iadesi alabilirmiyim ??
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yaşın dolmasına karşın emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar bağlı bulunulan sosyal güvenlik merkezine ya da il müdürlüğüne yazılı talepte bulunmaları halinde ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu bir şekilde iade alabilmektedir. Fakat söz konusu sizin durumunuzda ise; dilerseniz malulen emekli olabilirsiniz. Malulen emekli olabilmek için gerekli şartlar: çalışma gücünde en az %60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporunuzun olması. Malullük aylığı alabilmeniz açısından ikinci şart ise malullük için gerekli sağlık kurulu raporunu almak üzere SGK ya başvurduğunuz tarihte en az 1800 gün ödenmiş priminizin olmasıdır. Yani dilerseniz malulen emekli de olabilirsiniz veya sigorta prim iadesini de alabilirsiniz.
 • U**** ***** sordu,
  Geciken 6 aylik çocuk nafakasını ödememe rağmen ve eski eşim feragatname imzalamasina rağmen avukatı açık dosyayı kapatmayip , 1 hafta bekletip benden 8500 TL vekalet ücreti aldı. Harç parasını ödeyip bankadaki blokeyi kaldırabileceğimi söyledi. ( 2023 ekim´de). Vekalet ücreti ödememe rağmen tekrar aynı doyafan para talep ediyorlar. Takip eden ayların ödemelerinin de dekontlari mevcut bende. Ne yapabilirim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak icra takibi yaparlarsa itiraz edebilirsiniz. Süresi içinde itiraz ettiğiniz takdirde icra takibi durur. İtirazınızı söz konusu borcu ödediğiniz gerekçesi ile yapabilir ve elinizdeki dekontları ödediğinize dair delil olarak kullanabilirsiniz.
 • G**** ***** sordu,
  2018 Ağustos ayindan buyana aynı atresde isyerimiz aktif olarak perakende ve toptan olarak faaliyet gösteriyoruz bu isyerimiz in yanında bitişik dükkanda ve benim kiracısı oldusgum dükkan sahibimiz qynis kiisidir benimle bitişik olan dükkan tutulma sebebi.depo olarak hastane işleri yapan bitkisi tarafından kiralandı fakat Kasım ayi gibi bu kişi benim ne satıyorsam aynı utunleri m üzerine giyim açtı bu konuda biz kişiden şikayetçiyiz ne yapabiliriz yardımcı olabilirmisinz
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer sizin satmış olduğunuz ürünler kendi markanız ürünü ise ve karşı taraf da bu ürünleri satıyorsa o takdirde; sınai haklar hukuk mahkemesinde marka hakkına tecavüz davası açabilirsiniz.
 • R**** ***** sordu,
  Merhabalar, Benim sigorta girişim 01.10.1998 tarihinde 16 yaşında babamın iş yerinde oldu. O dönemde SGK kendi yönetmeliğinde sigorta girişimle alakalı sorun yok. Fakat SGK 2013 yılında aleyhime bir genelge yayınlarak 18 yaş altı babamin yanında çalıştığım icin vasi izni ile hazırlanmış bir hizmet akdi ve bu hizmet akdinde hakim onayı şartı olması gerektiğini söylüyor. Kamu denetçiliği kurumu ise bu genelgenin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğuna karar verdi. Ayrıca lehime Yargıtay içtihadı birleştirme kararıda var. Benim normalde emekliliğime 1 sene 3 ay var ama ben normal emeklilik başvurusu yaptım ve hakim onayı olmadığı gerekçesiyle red cevabı aldım. Yani SGK 43 yaşında emekli olmam gerekirken 60 yaşında olacağımı söylüyor. Size sormak istediğim nasıl bir yol izlemeliyim? Önce kamu denetçiliği mi basvurayim yoksa direk mahkeme yoluna mi gitmem gerek? Son olarak davayı kazanma ihtimalim sizce nedir Kolay gelsin,iyi çalışmalar..
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle kamu denetçiliğine başvurup ordan sonuç alamadığınız takdirde dava açabilirsiniz. Zaten bu konuda lehinize yargıtay içtihadı birleştirme kararı(asli kaynak) olduğu için hakim bunu dikkate almak zorundadır.
 • M**** ***** sordu,
  Bir fabrikada özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Çalıştığın is yerinde asıl iş veren adına çalışanlardan düşük ücret alıyoruz. Bunun dışında ikramiye fazla mesai ücretleri pirim gibi uygulamalardan fazla mesai hariç hiç bir ücret ekinden faydalanmıyoruz. Sorum şu biz alt isveren çalışanı olarak diğer işçiler gibi bayram.ikramiyesi ve pirim gibi ücretlerden faydalanma hakkımız yokmudur.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, her çalışanın ayrım gözetilmeksizin bayram ikramiyesi ve prim gibi ücretlerden faydalanma hakkı vardır.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba iş mahkemesi için bi avukat ile mahkeme açtık ilk duruşma oldu ikinci için gün verdiler sormak istediğim ben davadan vazgeçmek istesem sonuçları ne olur acaba bu firmada tekrar çalışmak istiyorum haliyle davalık olduğum için böyle bir imkan yok sizce nasıl bir yol izlemeliyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kişi dilediği zaman açtığı davadan vazgeçme hakkına sahiptir. Fakat davadan vazgeçilmesi durumunda aleyhine hüküm verilmiş gibi yargılama giderlerine hükmolunur.
 • E**** ***** sordu,
  ÖNCELİKLE HAYIRLI AKŞAMLAR SAYIN AVUKATIM.MİRAS İLE İLGİ SORUM OLACAK CEVAPLARSANIZ ŞİMDİDEN TŞK EDERİM. ANNEM 90 YAŞINDA OKUR YAZAR, 4 KARDEŞ TEK ERKEK KARDEŞ OLAN DAYIM ANNEM VE TEYZEMLERDEN ÇOK ESKİDEN İMZA ALMIŞ, NE İÇİN İMZA ALINDIĞI BELLİ DEĞİL AMA .BÜYÜK İHTİMALLE MİRASTAM FERAKET ETMELERİ İÇİNDİRKİ ANNEM TARAFINDAN ANNEME HERHANGİ BİR TAŞINIR VEYA TAŞINMAZ İNTİKAL ETMEDİ VERİLMEDİ.DAYIM RAHMETLİ OLUNCA DA HERHANGİ BİR İNTİKAL OLMADI.ANNEMİN SOYUNDAN HAKLARINI ALABİLİNİRMİ ANNEM BU KONUDA DAVA AÇABİLİRMİ CEVAPLARSANIZ MEMNUN OLURUM..SAYGILARIMLA..
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuz için birden çok alternatif yol bulunmaktadır. Her ne kadar anneniz zamanında mirastan Feragat sözleşmesini imzalamış olsa da iradesi sakatlanarak imzaladığı için yani neye ne amaçla imza attığını dahi bilmediği için irade sakatlığından dolayı dava açabilir. İkinci bir yol ise şudur; Annenize imzalatılan belgenin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz ama eğer mirastan feragat sözleşmesi imzalatıldı ise mirastan feragatin 2 farklı türü bulunmaktadır. -ivazlı mirastan feragat: Kişinin bir menfaat karşılığında miras hakkından kendi iradesi ile vazgeçmesidir. Yani örneğin; mirasbırakanın hayatta iken mirasçısına bir daire vermesi karşılığında mirasçının, miras payından vazgeçmesi bu kapsamda değerlendirilir. Eğer ivazlı feragat söz konusu ise; bu durum feragat edenin altsoyunu da etkiler. Fakat eğer -ivazsız feragat söz konusu ise; yani söz konusu sizin durumunuzda dayınızın Annenize imzalattığı sözleşme ivazsız feragat sözleşmesi ise; yani anneniz, herhangi bir menfaat elde etmeden miras hakkından feragat ettiyse bu durumda siz altsoyu olarak Annenize düşecek olan payı altsoyu olarak sizin talep etme hakkınız bulunmaktadır. Çünkü ivazsız feragat sözleşmesi sadece feragat edeni bağlar, altsoyunu bağlamaz. Bu sebeple ister anneniz adına işlemin irade sakatlığı sebebiyle iptalini isteyebilirsiniz. Veya dilerseniz altsoyu olarak mirası siz talep edebilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  Ev sahibi yim. Altsoyum ihtiyaç gerekçesiyle ,kiracıma noterden onaylı ihtarname gönderdim. Kiracım çıkıyor ve kızım taşınacak. Kızım bazı nedenlerden dolayı(işyerine uzaklık/eğitim gibi)evden çıkarsa yeniden başkasına kiraya verebilir miyim? Sadece ihtarname ile çıkan kiracımın, bana dava açmasına hak doğar mı? Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ihtiyaç nedeniyle tahliye edilen kiracının tahliyesi gerçekleştikten sonra kiraya veren nezdinde "yeniden kiralama yasağı" söz konusu olur. Kirayaveren; tahliye edilen taşınmazı 3 yıl boyunca, haklı bir sebep olmadıkça, tahliye edilen kiracıdan başka bir kişiye kiralayamaz. Eski kiracı tarafından söz konusu bir şikayet durumu olduğu takdirde; eski kiracıya bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödenmesi gerekir.