Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Z**** ***** sordu,
  Bir satış mağazasına malini defolu olduğu için eşyası iade verildikten sonra tekrar ödenen ucreti geri verecek olunca iban dan ibana gonderilen para yüzde 10 KDV kesildi diyerek eksik şekilde ödenir mi 3500 ödenecektir Ve yüzde 10 KDV keserek 3150 ödenmiştir bu hakça olabilen bir durummudur
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu durum malın defolu olmasından kaynaklandığı için yani söz konusu duruma ilişkin tüketicinin herhangi bir kusurundan kaynaklanmadığından KDV kesintisinin tüketiciye yükletilmemesi gerekmektedir.
 • M**** ***** sordu,
  Merhabalar öncelikle babanneme amcam vasi olarak atanmış benim babam yıllar önce vefat etti amcam ben olmadan veya benden habersiz babannem hayattayken malları istedeği kardeşine bölüştürebilir mi veya hepsini kendi üstüne alabilir mi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Vasi kısıtlının taşınmazını satabilir ancak bu, sadece kısıtlının menfaatini gerektiriyorsa ve vesayet makamının talimatları uyarınca mümkündür.
 • Y**** ***** sordu,
  kiracı 6 aylık kira bedelini yatırdı her konuda anlaşıldı fakat 1 ay dolmadan çiftlikten çıkmak istiyor ve yatırdığı 6 aylık bedelide istiyor ne yapmalıyım kira sözleşmesi yok
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kira sözleşmesi olmadan bunu ispat etmeniz güç olacaktır. Fakat kira bedeli bankadan mı ödendi yoksa elden mi ödendi? Eğer bankadan ödendiyse bunun kira amacıyla ödendiğini belirtebilirsiniz. Fakat karşı taraf ordan çıkacağı için sizin bedeli ödememeniz durumunda sebepsiz zenginleşme olacağı için 5 aylık bedeli ödemeniz gerekecektir. 1 aylık kira bedelini alabilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  Merhabalar iki yıldır kiracı olarak oturduğumuz evde kira kontratı 2 yıldır yenilenmedi. Ev sahibi 2bin TL olan kirayı 10 bin TL´ye çıkartmak istiyor bende bu parayı ödeyecek durumda değilim.Ev sahibi ya 10 bin TL´ye otur yada noterden protesto çeker evden çıkartırım diyor.Ne yapmalıyım saygılarımla.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle kira sözleşmesi yaptığınız tarihte tahliye taahütnamesi de imzalamış mıydınız? Eğer imzalamadıysanız zaten ev sahibi sizi çıkaramayacaktır. Bununla birlikte Konut kiralarındaki % 25 zam sınırlaması 1 temmuz 2024 tarihine kadar devam etmektedir.
 • N**** ***** sordu,
  Merhabalar. Bundan 5 ay önce intihar ettim ve 2. olayımdı. İlk olayımda adli boyuta taşınmamıştı. 2. vakamda adli oldu karakola ifade vermeye gittim. ve psikiyatrik tedavime devam ettim. 2 hafta önce hastaneden arayıp çağırdılar. Psikiyatri polk muayene olduktan sonra doktorum hakkında sağlık raporu kararı çıkartılmış, her ay hastaneye gelmen gerekiyor. rapor 3. yü geçerse raporu kaldıramayız dedi. bu ne demek oluyor? yardımcı olursanız sevinirim :) teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, hekiminiz her ay sizin hastaneye gelmenizi rutin kontrol olarak uygun görmüş. Fakat 3.yü geçerse raporu kaldıramayızdan kastınız nedir, 3.kez gitmemekten mi bahsediyorsunuz açıklamamışsınız.
 • T**** ***** sordu,
  Bedelli askerlik işten çıkacağım tazminatımı bedelli yapacağım için alamayacağım söylediler bu doğru mu bedelli askerlik yapan tazminatını alamıyor mu?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bedelli askerlik yapmak için sözleşmesini fesheden işçiye bir yıl ve daha uzun süreli olarak aynı iş yerinde çalışıyor olması durumunda kıdem tazminatı ödenir. Yani söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak bir yılı aşkın süredir aynı işyerinde çalışıyorsanız kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.
 • Y**** ***** sordu,
  Merhabalar, Emekli olmadan önce bir kurumnda işçi olarak çalışmaktaydım. işverene birçok işçi ben de dahil 2018 yılında alacak davası açıldı. Arabuluıcu, Bilirkişi ,Yerel mahkeme , Bölge mahkemesi, istinaf , Yargıtay derken; yok eksik evrak yok yanlış hesaplama vb. nedenlerle bir türlü sonuçlanmadı. En son dosyamız Yargıtaydan hesaplamanın düzeltilmesi için tekrar geri gönderildi.Yargıtayın bu kararından sonra bilirkişi tekrar hesaplama yapıp evrağı sisteme UYAP´A yüklemiş. Sanırım bu durum kısa sürede çözüleceğe de benzemiyor. 2018 yılındaki alacağımızın üzerinden 6 yıl geçti. Bu durumda alacak hak kaybı yaşayacak mıyız? Merak ediyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla, Kolay gelsin.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, alacağınız üzerinden uzun yıllar geçtiği için söz konusu dava sonuçlandığında alacağınız miktarı yasal faizi ile birlikte alabilirsiniz. Hak kaybı yaşamazsınız. Çünkü söz konusu davanın makul sürede sonuçlanmaması sizden kaynaklanmamaktadır.
 • İ**** ***** sordu,
  Merhaba. Erkek arkadaşımla benim işletmem üzerinden esnaf kefalet krediyi çektik. Kredi adıma çekilmiş olup onun evi ipotek gösterdik. O kredi ile onun adına bir araba alındı. Şimdi aramız bozuldu ve krediyi ödeyemiyorum. Ayrıca sigortalı çalışanım. Maaşıma icra geleceğinden bahsedip beni tehdit ediyor. Ödeyecek durumum yok kaldı ki araba onun üzerinde. Bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim? Maaşıma icra gelir mi? Maaşım ödemeler için yetmezse onu evine icra gelir mi? Teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet borcu ödemediğiniz takdirde maaş haczi mümkündür. Fakat maaşınızın tamamına haciz gelmez. Maaşınızın yalnızca 1/4´ü oranında haczi mümkündür. Bununla birlikte borcun ödemesi tamamlanmadığı takdirde erkek arkadaşınızın evine de haciz gelebilecektir.
 • F**** ***** sordu,
  Merhaba. Babam 90 yaşında 14 yıllık kiracısı var .daire kuaför olarak işletiliyor . 6 yıl önce 5 yıllık kontrat yapılmış. Biz yenilediğini bilmiyorduk bu yıl ihtarname çekildi ancak 4 yıl daha çıkarılmaz denildi.içindeki kiracı hem apartmana hem. Daireye yeterince çok zarar veriyor ancak 4 bin kira ile hayatta çıkmam diyor. Kiracı ahlaklı biri hiç değil yanında çalışan kızlara taciz ve hırsızlık suçu atarak yanından sepetliyor. Çok aile kapısına dayandı esnaflardan dayak yedi….vs.Babam da korkudan hiçbir yola başvurmuyor. Acaba devir işlemi yapılsa çıkması kolay olurmu. Bilemiyoruz ??Yani kısacası çok zordayız .??.avukat bulup iyi bir yola başvurmalıyız acil cevap verirseniz çok sevinirim .
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer söz konusu daireyi devrederseniz devrettiğiniz kişiye de kiracı ile devralmış olacaktır. Fakat yeni malik dilerse ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açarak kiracıyı çıkarabilecektir.
 • S**** ***** sordu,
  Hükümlü bulunan ağabeyim M........ Y.............. a vasi olarak tayin edilmiştim o süre 2 yılı geçti abim hala cezaevinde vasilimin devam edip etmediğini nasıl öğrenebilirim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, TMK´nın 456´ncı maddesine göre, Vasi kural olarak iki yıl için atanmaktadır. Vesayet makamı iki yıllık sürenin sonunda yeniden her defasında iki yıl görev süresini uzatabilir; dört yılın bitiminde ise vasinin görevden çekilmesi mümkündür. Söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak vesayet makamı olan Sulh Hukuk Mahkemesinden vasiliğinizin devam edip etmediğini öğrenebilirsiniz.