Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • S**** ***** sordu,
  İyi günler. Sorum şu: oğlumu kayderttirdiğim kurum başlangıçta sınıf mevcudu hakkında kesin ve net bir şekilde meb belirlediği bir mevcut söylemişti. Ben de buna binaen kayt yaptrdım. Ancak dönem ortası ve ikinci dönemle birlkte bu sınıf mevcudu arttı. Ve ben buna itiraz ediyorm ancak bu prosedürü istediğimzde değiştirebiliriz deniyor. Ancak ortada mebin verdiği bir prosedür var. Ben buna dayanarak neyapabilirm yardımcı olurmusunız?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığına mağduriyetinizi belirten şikayet dilekçesi verebilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  Merhaba. 6 yıldır aynı yerde çalışıyorum. Maaş ödemeleri asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Mesailer , maaş farkları elden veriliyor. Bu sene zam oranlarıni çok düşük tuttular. İşten ayrılmak istiyorum. Ama haklı fesih yapıp haklarımı almak istiyorum. Öncelikle alabilir miyim ? Almak için ilk önce nasil bir yol izlemeliyim ? Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işçinin ücretinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi ya da düzensiz ve geç ödenmesi, işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih yetkisi verir fakat işçinin zam isteğinin işverence kabul edilmemiş olması, işçiye iş akdini haklı nedenle fesih hakkı vermemektedir.
 • M**** ***** sordu,
  Çalışmış olduğum firmada pazar mesaisini ek ödenek olarak bodro ya yansitmislar bu dogrumudur bilgilendirirseniz sevinirim tşk.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bununla ilgili olarak iş sözleşmesine bakmak gerekir. Firma ile yapmış olduğunuz sözleşmede pazar mesaisinin ek ödenek olarak bordroya yansıtılıp yansıtılmayacağına ilişkin bir hüküm olması gerekir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba avukat bey. Benim sorumu da yanıtlarını rica ediyorum Ben Aralık ayında kızımı okul için servise bindirdikten sonra eve dönerken üst kat komşum sebebini bilmediğim halde bana saldırdı ve beni darp etti zaten şeker hastasıyım beninoyle tehdit etti şeker hastasıyım sen öldürsem burxa yine ceza almam diye asansör de yanım da 3 yaşında kızım vardı çok kotktu ve çok ağladı olaydan sonra bile günlerce evden dışarı korkuyorum diye çıkmıyor üst kattakiler evi yeni aldılar geleli 3 4 ay oldu ve onlar gelmeden önce 1 yil onların matkapla tadilat gurultulerini çektim pazar günleri jile tadilat yaptırdılar sabah 8 den akşam 8 9 a kadar gelir gelmez huzursuzluk çıkardı ben bu evde kiracıyim ben ve 2 küçük kızım birlikte yaşıyoruz beni darp etti ve sonra tehditler etti seni burda oturtmayacağim seni öldürürüm gebertirim ve bir sürü argo kelime ve hakaret annesi aşağı indiğinde benim saçlarim yoluk yokluktu zaten annesine söyledim şu halime bak diye ve olayın şoku ve korkusuyla bende kızımı aldım ve olayın şoku ve korkusuyla hemen eve kaçtım sonra aşağıda kendisine ne yapmışsa bilmiyorum yüzünü çizmiş kanatmis benim onun yüzünü çizmek gibi bir durumum yok tırnak yeme probleminden dolayı tırnaklarım çok kısa aşağıya kızımı indirirken pisamqlar vardı üzerim de mont bile yoktu üzerimde kızımı bindirip hemen eve dönüyorum çünkü polis geldi bende önce darp raporu aldım sonra şikayette bulundum bu kadın 26 ocakta diğer 4 daire sahibini arkasına almış nasıl örgütlenmiş bilmiyorum imza toplamışlar ev sahibine göndermişler ben hiç birsey yapmadım elimi bile sürmedim binadikilire olayı kendisi kendi acısıyla anlatmış ne demiş bilmiyorum onlar gelene kadar benim bütün mahallede tek jir kimseyle kavgam olmadı 5 yıldır burxa oturuyorum ve bu üstteki kocasını da arkasına almış sürekli benimle uğraşıyor ben ve 6 ve yeni 4 oldu kızımla beraber ne yapmam gerekiyor kadının bana iftira atmasını kendini haksızken mağdur rolüne sokmasını kabullenemiyorum kavgacı biri değilim agresif bir yapımda yok nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım bana akıl verir misiniz lütfen dava mi açayım ne yapacağımı hiç bilmiyorum psikolojim bozuldu beni avukaqrimiz var paramız var diye tehdit ediyor sen bir kiracısin kimsin ben bu evi aldim diye hakaretler ediyor. Sorumu cevaplarınızı rica ediyorum teşekkürler sevgiler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, üst kat komşunuzun size saldırması, darp etmesi ve tehdit etmesi sebebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için yaşadığınız olayı özetleyen bir şikayet dilekçesini savcılığa verebilirsiniz. Burda önemli olan elinizdeki deliller olacaktır. Almış olduğunuz darp raporunu şikayet dilekçesine delil olarak eklemelisiniz. Cumhuriyet Savcısı uygun gördüğü takdirde kamu davasını açacaktır.
 • M**** ***** sordu,
  Merhabalar İzmir´den sizleri ziyaret ediyorum. Benim sorum şu. Anne ve babamız için köyde kışın koşullar zor olduğu için doğalgaz imkanından yararlanmaların düşüncesiyle şehir merkezinden bir ev aldık. Aldığımız ev 24 daireli bir apartman 7 yıllık. Soruma gelince müteahhit 23 dairelik kolon tesisatı ve doğalgaz yaptırmış. Bizim dairemiz girişi ayrı numaratajı ayrı apartmanın girişine uzak bir noktada ve fakat aynı binada. Biz apartmanın girişinden kendimize kolon tesisatı yapmak istediğimizde yeni eklenen daire için iç tesisatta da boru çaplarının genişletilmesi gerektiğini söyledi gaz şirketi. Bununla ilgili apartman onay vermemekle düşünce belirtiyor. Apartmanda 24 daire´deyiz aidat ödüyoruz aynı çatı altındayız 23 dairesi doğalgaz kullanıyor bir daire engelleniyor haklarımız ve başvuru şeklimiz açısından ne yapmalıyız.? Bir de apartman yöneticisi bizim doğalgaz alıp almamızla ilgili 4/5 çoğunluk olması gerektiğini ileri sürüyor. Bense zaten doğalgaz hizmetinin apartmanda olduğunu kamu hizmeti niteliğindeki bu kolaylığın herhangi bir kararlı engellenemeyeceğini ileri sürüyorum. Dayanak olarak apartman yöneticisi 4/5´in onayı olmadan bina tesislerinde herhangi bir çalışma yapılamazı öne sürüyor ancak zaten mevcut doğalgaz kolon tesisatında revizyon yapılması gereken şey sizlerin yardımını ve açıklamalarını ve yol haritasını acil talep ediyorum hepinize saygılar sunuyorum
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, anne ve babanız için köyde kışın koşullar zor olduğu için doğalgaz imkanından yararlanmaları düşüncesiyle şehir merkezinden doğalgazı olan bir daireyi almak istediğinizi evi satın aldığınız kişiye dile getirmiş miydiniz? Ve evi satın almadan önce yönetim planına bakmış mıydınız? Eğer evi satın aldığınız kişi doğalgaz sağlanacağına ilişkin bir tahhütte bulunduysa evi satın aldığınız kişiye karşı dava açabilirsiniz. Fakat evi satın alırken zaten sizin dairenize doğalgaz düşmediğini bilerek satın aldıysanız şu aşamada diğer kat maliklerinin oy çokluğunu almanız gerekir.
 • R**** ***** sordu,
  Borcu veren kişi önce verdiğim borç parayı istemiyorum dedi ve bir süre sonra verdiğim borcu geri istiyorum diyor whatsappdan yazılı olarak istemediğini söylemişti.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzda borç parayı veren kişi bu parayı sizden geri istemediğini söyleyerek size bu parayı bağışlamış kabul edilir ve bağışlama sözü verildikten sonra ancak bağışlayanın yeni aile yükümlülükleri doğmuşsa ve ekonomik koşulları beklenmedik ölçüde ağırlaşmışsa bağışlama sözünü geri alabilir.
 • B**** ***** sordu,
  İş yerimde 2,5 yıldır çalışıyorum yaptığım mesai ücretlerimi ay içerisinde raporum olduğu için kesinti yapmışlar iş feshi yapabilirmiyim bana olumlu yada olumsuz sonuçları olurmu bilgi alabilirmiyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işçinin raporlu olduğu günler nedeniyle mesaisinin kesilmesi İş Kanununa açıkça aykırıdır. Bu konuya ilişkin olarak iş sözleşmesini haklı sebeple feshedebilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  Sahibi olduğum evimi vefat edene kadar kendim kullanmak istiyorum vefat ettikten sonra da kardeşime verilmesini istiyorum. Bu işlem için tapu müdürlüğünde intifa hakkı bende kalarak çıplak mülkiyet satışı mı yapsam yoksa bağış yoluyla mı kardeşime verilmesini tescil ettiren iyi olur? Diğer mirasçıların ola ki dava açmaları halinde kardeşime satış mı yoksa bağış yoluyla mı yapsam diğer mirasçılar herhangi bir sonuc elde edemezler? Teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu ev size ait olduğu için o ev üzerinde intifa hakkı veya oturma hakkı kurmak sizin için extra işlem olacaktır. Siz zaten mülkiyet sahibi olduğunuz için o evde ölene kadar oturma hakkınız var. Ama siz vefat ettikten sonra da kardeşinize kalmasını istiyorsanız ölüme bağlı tasarruf yapabilirsiniz. Yani söz konusu evinizi bir vasiyetname düzenleyerek sizin vefatınızdan sonra kardeşinize geçmesini vasiyet edebilirsiniz.
 • E**** ***** sordu,
  Merhabalar... İki evlilik yaptım.ilkinden ayrıldım yeni evliliğimdede eşim rahmetli oldu.üzerine mülkler var.ikinci eşimin adına olan mülklerden ilk eşimden olan çocuklarda yararlanabiliyormu... Teşekkürler...
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzda ikinci eşinizden kalan miras mallarından sadece size pay düşecektir. Normal şartlarda altsoya da miras payı düşmektedir. Fakat sizin çocuklarınız ile ikinci eşinizin arasında herhangi bir kan hısımlığı bulunmaması sebebiyle çocuklarınız mirasçı olamayacaktır.
 • T**** ***** sordu,
  Vefat eden babamın sulama kanali borcu var dosya numarası 582133-618940 ödemek istiyorum hacizin kalmasını istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, haczin kaldırılması için vergi dairesine ödeme yapabilirsiniz. Borç tamamen ödendiğinde icra dairesine bir dilekçe vererek haciz kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.