Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • R**** ***** sordu,
  Sosyal güvenlik yönünden 4/C kapsamında üçret ve diğer sosyal haklar yönünden iş hukuna tabi tabi olarak çalışmakta ilken (işçi sendikasına üyeyiz ve toplu iş Sözleşmesi yapıyoruz ) 15/4/2020 tarihinde kurumumca 62 yaşında resen emekliye sevk edildim. Konuyu idari yargıya taşıdım. Yerel idare mahkemesi ve bölge idari mahkemesinde dava aleyhime Danıştayda lehime sonuçlanması üzerine bölge idare mahkemesine geri gönderilen lehte karar bölge idare mahkemesindede lehimize karar düzeltmesi yapılarak kuruma ve bize 08/01/2024 tarihinde tebliğ edildi. Ancak yargı süreci bitmeden emekli sandığındaki yaş haddi olan 65 Yaşını lehteki karar tarihinden bir yıl önce 05/02/2023 tarihinde doldurdum. Şimdi işveren yoksun kaldığım tüm haklarımı ödeyerek 65 yaşımı doldurduğum tarih 05/02/2023 itibariyle emeklilik işlemlerimi yapmaktadır. Kıdem tazminatını da bu tarih te geçerli olan tavandan hesaplayıp ödemek istiyor. Böyle yaparsa ödeme tarihine kadar faiz ödemek zorunda deyimidir. Veya lehime sonuçlanan yargı kararı tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı üzerinden mi ödeme yapmalıdır. Çünkü yaş haddinden emekli tarihim ile karar arasında bir yılı aşkın zaman var ve 2023 yılı kıdem tazminatı ile 2024 yılı kıdem tazminatı arasında da büyük fark var. Birde işverenin tek taraflı ve kamu Gücüne dayalı kararı sonrası meydana gelen bir işlem be bu işlemin yargı tarafından hukuka uygun olmadığı kararı göz önüne alınarak Resen Emekli edildiğim tarihte tarafıma ödenen kıdem tazminatı be diğer sosyal ödeleri şimdi alacağım haklarımdan tahsil ederken yasal faiz uygulaması doğru mudur?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, lehinize sonuçlanan yargı kararı tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı üzerinden ödeme yapılabilmektedir.
 • m**** ***** sordu,
  merhaba, idare mahkemesinde görülen göreve iade dosyamda yaklaşık 2 ay önce iptal kararı çıktı. kararın hüküm kısmında işlemin iptaline şeklinde bir hüküm olmadığı için idare göreve başlatmıyor. mahkemeye verdiğim tavzih dilekçesinde de ayrıca detaylı bir şekilde durumu açıklamama rağmen gelen cevapta yapılan hatanın sehven yapıldığı ancak "dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığına karar verilmesine rağmen, bu kararın nihai sonucu olarak Mahkememizce sehven kararın hüküm kısmına dava konusu işlemin iptaline ilişkin nihai karar hükmünün yazılmadığı anlaşılmakta ise de, davacı hakkında yapılan yargılama sonucunda dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı kanaatine varılması dava konusu işlemin iptaline karar verilmesi gerektiğinin tabii sonucu olmakla birlikte " diyerek tavzih talebinin reddine karar verildi. ben bu karara karşı nasıl bir yol izlemeliyim, idare halen göreve başlatmıyor ne yapmalıyım. ilginize teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak idare mahkemesi göreve iade dosyanızda iptal kararı vermiş. Fakat kararın hüküm kısmında işlemin iptaline şeklinde bir hüküm olup olmaması esasa ilişkin bir durum değildir. Yani mahkemenin sehven kararın hüküm kısmına dava konusu işlemin iptaline ilişkin nihai karar hükmünün yazılmamış olması neticeyi etkilememektedir.
 • B**** ***** sordu,
  Merhabalar. İstanbul Beyoğlu´na bağlı Cihangir Firuzağa da olan dairemi emlakçı aracılığı ile Temmuz 2019 da 2bin TL´ye Izmir de yaşayan bi anne baba kızı için tuttu..ve fakat sonrasında yanına hep bir kız arkadaş alarak kirayı ve evi paylaştılar. Bu arada boyalı badanalı tertemiz verdiğim daireyi epey yıpratmışlar ve evde bizim kitaplık olarak kullandığımız duvar rafını söküp beyaza boyayıp ayakkabılık olarak kullanmışlar:( Bir senedir satmaya çalıştığım dairede halen 6250._TL ye oturmaya devam etmekteler. 5 Temmuz´da 5 yılımız dolacağı için gerekirse kira tespit davasına gitmek ve 18bin TL talep etmek istiyorum. Bu talep için çekeceğim ihtarname noterden zorunlu mudur? Ailenin Izmir adresini bilmediğim için, kirada ki dairemin adresine bu ihtarı göndermek uygun mudur? Whatsapp üzerinden bu talebimi iletsem mahkemece kabul görür mü? Bu arada araştırmalarımdan, mahkeme benim talebimden de bi indirim yapabilir diye biliyorum? 18 bin TL den düşük bi tutara karar verilirse mahkeme ve vekalet masrafları yine de kiracidan karşılanır mı? kira tespit davasında mahkemenin arabuluculuk ve sonrasında izleyeceği yol ne olmaktadır? Bu kadar soru ile sizleri meşgul ettiğim için üzgünüm ve zamanınızı bana ayıracağınız için de çok çok teşekkür ederim.. iyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim.. Saygılarımla.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Kira tespit davasının açılabilmesi için kiracıya noterden ihtarname gönderilmesi şart değildir. Tercihinize bağlı bir durumdur. Eğer ihtarname göndermek isterseniz kiradaki dairenizin adresine gönderebilirsiniz. İhtarname yasal bir zorunluluk olmadığı için WhatsApp üzerinden de bu talebinizi iletebilirsiniz. Mahkeme sizin söz konusu kira artışı için öngördüğünüz tutarı dikkate alacaktır fakat öncelikle rayiç bedel hesap edilecektir. Bu sebeple sizin öngördüğünüz tutarın altında bir miktara da hükmedilme ihtimali mümkündür. Böyle bir durumda davanın kısmen kabulü kısmen reddi söz konusu olursa miktardaki artış oranında taraflar arasında mahkeme ve vekalet masrafları bölüşülebilmektedir.
 • S**** ***** sordu,
  Babam ateşli silahla yaralandı olayın üzerinden 1 buçuk sene geçmesine rağmen evrak bekliyoruz gibi sebeplerle hala mahkeme yapılmadı bunu hızlandırmanın bir yolu var mı neden mahkeme yapılmıyor
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ceza hukukunda davayı kamu adına açan Cumhuriyet Savcısıdır. Söz konusu sizin durumunuzda ise henüz mahkeme yapılmadıysa Cumhuriyet Savcısı henüz dava açmamış demektir. Siz bu durumu hızlandırmak için bizzat bu dosyaya bakan Savcı ile görüşebilirsiniz. Hem dosyanız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz, hem de dosyanın üzerinden epey bir süre geçtiğinden bahisle hızlandırılmasını talep edebilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Eşim ile kavga ettik darp ve adam yaralama suçundan dava açıldı bir ay önce hala cezaevinde mahkeme olmadı henüz. Elektronik kelepçe ve uzaklaştırma kararı verildi. Darptan dolayı şikayetçi oldum geri çektim. Elektronik kelepçe şikayetinden vazgecmezsem tutukluluk devam edecek diyorlar eğer elektronik kelepçe şikayetinden vazgecersem çıkacak deniliyor. Doğru mu?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bazı suçlar şikayete tabidir. Şikayete tabi suçlar şikayetten vazgeçildiği takdirde yargılama yapılmaz. Fakat şikayete tabi olmayan suçlar ise resen soruşturulup kovuşturulur. Kasten yaralama suçunun ise yalnızca basit hali şikayete tabi suçlar katagorisinde yer almaktadır. Yani söz konusu sizin durumunuzda eşinizin işlemiş olduğu yaralama suçunun niteliğine göre değişkenlik gösterecektir. Eğer basit yaralama ise; şikayetten vazgeçildiği takdirde serbest kalacaktır fakat aksi takdirde siz şikayetten vazgeçseniz bile yargılamaya devam edilecektir.
 • G**** ***** sordu,
  Merhabalar bir soru sormak istiyorum.Bu konuda sizden desteğinizi rica ediyorum.7 senedir bir hastane de dental asistan olarak çalışıyorum. Ve çalışma saatlerim 09/18 ve ayda bir cumartesi 10/14 arası ama bu saatlerimizi 09/21 yada 12/21 olarak gönüllülük esasıyla değiştirmek istiyorlar.Geçici bir süre olarak söyleniyor yazılı bir bildirim olmadan sözlü toplantı ile .Fazla mesai ücreti vericekleri ulaşım yemek sağlıcaklarını dile getiriyorlar.Bu süreçte benim haklarımı alarak fesh etme hakkım varmı?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, İş Kanununa İlişkin Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yönetmeliğinin "fazla çalışmada sınır" başlıklı maddesinde, fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı hükme bağlanmıştır. Bununla birlikte, günlük çalışma süresinin sınırlandırılmasıyla ilgili tarafların yazılı anlaşması ile haftalık normal çalışma süresinin, işyerinde haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak koşuluyla farklı şekilde dağıtılabileceğine Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Fakat İş Kanununun 41.maddesinde öngörülen fazla çalışmanın yıllık 270 saati aşamayacağına ilişkin düzenleme emredici nitelikte bir düzenleme değildir. Yani söz konusu sizin durumunuzda yıllık çalışma süresinin 270 saati aşması, fazla çalışmaların karşılığı olan fazla çalışma ücreti tamamen ödendiği sürece işçiye sırf bu sebeple haklı fesih hakkı vermez. Fakat günlük çalışma süresinin 11 saati aşamayacağına ilişkin kural, işçinin dinlenme hakkı bağlamında emredici nitelikte bir düzenleme olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple söz konusu sizin durumunuzda; çalışma saatinizi 09/21 olarak değiştirirlerse 12 saat çalışmak durumunda kalacağınız için çalışma süresinin 11 saati aşamayacağı kuralı işveren tarafından ihlal edilmesi sebebiyle tüm yasal haklarınızı alarak İş sözleşmenizi haklı nedenle feshetme hakkınız vardır.
 • H**** ***** sordu,
  Merhaba ağır cezadan 5 yıl hapis 42660 ytl ceza aldım 2022 de yattım Korona izninder çiktim denetim de bitti ,,,, hastaneye düştüm 100?kalp yetmezliği engelli raporu kimliği aldım, ve para cezası geldi 1095 gün kamuya yararlı işte çalişma verdi sorum şu engelli raporu hapis cezası yatarmi?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kesinleşmiş hapis cezası olan çok ağır ve sürekli bakıma muhtaç olmayan hastalar ve engeli olanlar cezaevine girmekten imtina edememektedir.
 • H**** ***** sordu,
  Çıkış işlemleri esnasında şirket tarafından ara bulucu ile görüntülü bir şekilde telefonda konuşup bütün haklarımı aldığımı söyledim bunun benim tarafıma dezavantaji olurmu ama elimde şirket tarafından yazılıp imzalanan alacağım haklarimin yazili şekilde evrak bulunuyor
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer söylediğiniz gibi bütün haklarınızı aldıysanız bir dezavantajı olmayacaktır.
 • A**** ***** sordu,
  Çalışmaya başladığım özel okulda sözleşmemi imzalarken bir örneğini istedim, fakat atamam gerçekleşmediği için henüz veremeyeceklerini söylediler. Fotoğrafını çekmek istediğimde bunun yasak olduğunu belirttiler ve ben sözleşmemi imzalarken eliyleye sayfayı kapatıp sadece alt köşelerini açarak paraf attırırken sözleşmeye göz gezdirmeme bile müsaade edilmedi. Şu an sözleşmemin bir örneğini almak için nasıl bir yol izlemeliyim? Sözleşmenin bir örneğini alırken değiştirilen ya da çıkartılan maddeler olup olmadığını, bana örneğini verirken kendi ellerindekinden farklı bir sözleşme vermelerini önlemek için nasıl bir tedbir almam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Tamamen nelere dikkat etmeliyim? Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Söz konusu çalıştığınız kurumdan, aranızda yapmış olduğunuz sözleşmenin bir örneğini yazılı olarak bir dilekçe ile talep edebilirsiniz. Fakat buna rağmen bir sonuç alamadığınız takdirde noter aracılığı ile söz konusu kuruma ihtarname çekebilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  Merhabalar hocam, sizlere bir kaç sorum olacak. "KOLAY GELSİN" adında bir kargo şirketinde 4 yıldır çalışan "Abdulsamet Güneş"in iş yerinde ki içecek otomatının parasını yuttuğu kamera görüntüleri ile biliniyor ve aradan bir kaç gün geçtikten sonra Abdulsamet Güneş diğer çalışan personellerin yaptığı gibi içecek otomatını sallayarak içersinden bir adet içecek almış ve bunu gören depo müdürü Abdulsamet güneş e kasıt yaparak iş feshine karar verip 46 kodlu hırsızlık suçlamasıyla sigortadan çıkışını yapmış ve tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmıştır. Yardımcı olur musunuz ?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işçinin haksız nedenle işten çıkartılması durumunda işe iade davası açılabilmektedir. İşveren anılan fesih sebeplerinden birine dayanarak işçinin iş sözleşmesini feshetse bile söz konusu fesih sebebini mahkemede ispatlamakla yükümlüdür. Söz konusu sizin durumunuzda ise; Abdulsamet Güneş´in işyerindeki içecek otomatının parasını yuttuğuna ilişkin kamera görüntülerini mahkemede delil olarak kullanabilir, işe iade davası açabilirsiniz.