Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • N**** ***** sordu,
  Merhaba. İstanbul´da boşanma davam var. Mayıs ayında tanık dinleme aşaması olacak 3.durusma Annem babam ve ablam.tanik ve adresleri Antalya olduğu için antalyada dinlenmesi için tebligat gelmiş. Antalya´da 11 Mart´ta dinlenme için kağıt gelmiş. Lakin babam şuan İstanbul´da yanımda can tehlikemden dolayi ve katılamayacak. Annem ve ablam ise , annem anneanneme yaşadığı için ve anneannem yaşlı ve torun bakıyor . Babamda şuan yanımda olduğu için katılamayacak. Ablamda çalıştığı için katılamayacak ve eşi yurtdışına gittiği içinde torun annemde. Mahkemeye mazeret belirtebilirler mi. Pazartesi dinlenecekler. Ne diyebilirler ve makul mazeret seebebi olur mu. Ablam çocuğu için rapor felan alsan olur mu Annem babam ve ablam Mayıs ayında İstanbul´daki duruşmada dinlenmek istiyorlar bunu belirten de dilekçe yazsalar olur mu. Ve haftasonu nöbetçi mAhkemeye mi vermeleri lazım pazartesi saat 10 daki dinlemeye kadar ulaşması icin
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, tanık olarak dinlenecek kişiler mümkün olan en kısa sürede mazeretini, çağırıldığı mahkemeye yazılı olarak bildirebilirler. Tanıklara gelen çağrı kağıdında mahkeme ve dosya numarası yazılıdır. O mahkemeye hitaben, dosya numarasını da belirterek mazeretini belirten bir dilekçe yazabilirler.
 • T**** ***** sordu,
  Eşimle anlaşmalı boşandık 3 yıl oldu aylık 3000 tl nafaka veriyorum,fakat bu süre zarfında kendisi şahıs şirketi kurdu,araba aldı, zeytinlik aldı ve şu an eticaret yapıyor ve zeytinyağ satıyor. Bu durumda nafaka iptal davası açabilir ve kazanabilirmiyim. İkinci sorum ise eşim bana noterden nafakadan vazgeçtiğini beyan eden bir evak verse iki şahit huzurunda,mahkeme açmadan nafaka düşebilirmi,sakıncası varmı bu yolun teşekür ederim. saygılar
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yoksulluk nafakası, Boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek tarafa ödenen bir nafaka türüdür. Bu sebeple nafaka talep eden eşin gelir durumu, serveti, çalışma gücü gibi kıstaslar değerlendirilerek yoksulluğa düşüp düşmediği tespit edilmelidir. Söz konusu sizin durumunuzda ise; eski eşinizin şahıs şirketi kurması, e ticaret yapıyor olması ve kendi parasını kazanıyor olması sebebiyle aile mahkemesinde dava açarak ve söz konusu bu durumu ispatlayarak nafakanın kesilmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.
 • H**** ***** sordu,
  MERHABA UZUN YILLARDIR TANDIIGIM GÜMRÜK İŞLERİ İLE UĞRAŞAN BİR ARKADAŞIM FİRE BEDELİ ALTINDA BELLİ BİR ORANDA KAR EDECEGİMİ SÖYLEDİ..KENDİSİNE HESAPTAN NAKLİYE FİRE ACIKLAMALI 20BİN TL PARA GÖNDERDİM 3 GÜN SONRA KARI İLE BİRLİKDE 28BİN OLARAK HESABIMA GELECEGİNİ SÖYLEDİ..SONRA AY SONU KAPAMA YAPIYORLAR PAZARTESİ GELECEK CUMA GELECEK PARAN GÖNDERİLDİ DİYE LAFLARLA 16 GÜNDÜR BENİ OYALIYOR TÜM YAZIŞMALAR WP ÜZERİNDEN GÖNDERDİGİM PARA MİKTARI GERİ ALACAGIM TUTAR HEPSİ ACIK ACIK YAZIYOR ÖDEME GÜNÜ VERİLEN SÖZLERDE YAZIYOR SS ALDIM..AMA ANA PARAM DAHİL HİÇ BİR PARA ALAMIYORUM BU KONUDA NE YAPABİLİRİM GÖNDERDİGİM ANA PARAMI ALABİLİR MİYİM NE YAPMAM GEREKİYOR
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak alacak davası açabilirsiniz. Elinizdeki wp yazışmalarını mahkemede delil olarak kullanabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  İyi günler.. Size bir sorum olacaktı. Çalışmayan Ağır Depresyon hastası Nafaka ödermi.? Odeyemediği birikmiş nafaka borçlarına itiraz edip sildirebilirmi?? Teşekkür ederim Saygılarımla
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, çalışmayan, düzenli bir işi ya da geliri olmayan eş, nafaka ödeme yükümlülüğünde değildir.
 • E**** ***** sordu,
  Eşit paylı 1/2 müşterek mülkiyete sahip taşınmazda iki paydaşlı müşterek mülkiyet paydaşlar tarafından 10 yıllık kira sözleşmesi ile paydaşlardan birinin yönetim kurulu başkanı olduğu anonim şirkete kiraya verilmiştir.şirket sahibi olan paydaş kendi payına kira sözleşmesine dayanarak diğer paydaşın rızası onayı olmadan tapu siciline şirket lehine intifa hakkı tesis ettirebilir mi?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, şirket sahibi olan paydaş kendi payına kira sözleşmesine dayanarak diğer paydaşın rızası olmadan tapu siciline şirket lehine intifa hakkı tesis etmesi sonraki aşamada sıkıntı oluşturabilmektedir. Bu sebeple diğer paydaşın rızası gerekmektedir.
 • G**** ***** sordu,
  Merhaba.4 yıl önce facebokda bir haberda ünlü bir şahsa hakaret içerikli yorum yazdım.karşı taraf bana dava açtı.kısaca davayı kazandılar bende cezamı tl olarak ve avukat masraflarını ödedim ve dava 2023 sonlarında kapandı.bu yıl tekrardan aynı hakaret davasını tekrar açtılar.benim sorum kazandıkları davayı tekrar açmaya hakları varmı.bir tavsiyeniz görüşünüz varmı
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer konu aynı ise; yani eğer söz konusu aynı hakaret suçundan şikayetçi oldularsa; dosya zaten kapandığı için ve hüküm verildiği için aynı suça ilişkin olarak tekrar yargılama yapılamaz.
 • E**** ***** sordu,
  Merhabalar, 3 Nisan 2017 yılından beridir, çalışmakta olduğum firmadan 27 Şubar günü istifa ettim. İhbar sürem 8 hafta. İçeride 30 güne yakın kullanmadığım iznim var. Firmadan bir hafta sonra içerideki izinlerin ödeneceği ve 31 Mart tarihi itibariyle işten ayrılabileceğim bildirildi. Ancak Nisan´ın 3´ünde çalıştığım bu senenin de yılı dolacak ve 20 günlük bir izin hakkım oluşacak. Eğer 31 Mart´ta çıkarsam, neredeyse tamamında çalıştığım (362 gün) bu yılın yıllık izin hakkını 3 gün ile kaybediyorum. 3 gün ile bana vermeyecekleri bu yıllık iznin ücretini de alabilmem yasal olarak mümkün müdür?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, yıllık izin ücretini alabilmeniz için gününü doldurmanız gerekir.
 • A**** ***** sordu,
  sayın ilgili ; Eşler arasında mal ayrılığı sözleşmesi yok, evlilik içinde edinilen taşınır ve taşınmazlar varken çocuksuz eşlerden biri vefat ediyor. veraset ilamında. ölenin üst soyu annesı yalnız hayatta olduğundan 5 pay anneye 5 pay dul eşe pay ediliyor, (VERASET İLAMLI) Dul eş evlilik birliği içinde,eşininde maddi katkıları ile bir yazlık satın alıyor ,kendi üzerine, tapu çıkartıyor. Üstsoy anne oğlunun mirascısı konumunda 5pay veraset ilamında göründüğünden. Evlilik içinde elde edilen menkul ve gayri menkulden mirascı olarak hak iddia edebilirmi ? Tşk.ler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, tereke hesaplanırken öncelikle vefat eden kişinin birilerine borcu var mı veya birilerinden alacağı var mı öncelikle o belirlenir. Söz konusu sizin olayınızda ise; eşler arasında mal ayrılığı rejimi olmadığı için yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu olacaktır. Bu durumda öncelikle edinilmiş mallara katılma rejimi tasfiye edilecek daha sonra mirasın tasfiyesine geçilecektir. Yani sağ kalan eş evlilik birliğinin sona ermesinden kaynaklı mal rejiminin tasfiyesi bittiğinde yalnızca vefat eden eşe ait mallar üzerinde hem vefat eden kişinin annesi hem de sağ kalan eş birlikte mirasçı olurlar bu durumda yalnızca vefat eden kişiye kalan pay üzerindeki evlilik içinde elde edilen menkul ve gayri menkulden üstsoy anne de mirasçı olarak hak iddia edebilir. Zaten mirasçılar terekeden pay alacaklardır ve terekede söz konusu bu mallar da bulunacaktır.
 • S**** ***** sordu,
  2015 yılında İstanbul metrosunda Özel Güvenlik Görevlisi olarak işe girdim.2018 yılında iş kazası geçirdim.is kazası formu düzenlettirmedi şefler işten atılırsın dediler .sağ ve sol omuzumda tendon kopması ve kas yırtılması teşhisi konuldu, tedavi ve ameliyat masraflarımı kendi cebimden ödedim.2019 yılında tekrar etti iş kazası ve bu sefer form doldurttum.2 kez daha ameliyat oldum ve 1,5 yıl süre ile tedavi gördüm.2021 yılında heyet imzalı sahada çalısamaz. raporumu sunmama rağmen beni tekrar bankoda görevlendirdiler. sağlık sorunlarım nedeni ile iş akdimi tek taraflı fesih belgesini noterden yolladım. daha sonra beni tazminatsız işten çıkardıkları belgeyi tarafıma yolladılar. dava açtım tazminat hakkını kazandım açtığım diğer davalar ise istinaf mahkemesine kaldı. mahkeme karar ile işsizlik ödemesine hak kazansam da İşkur´a başvurduğumda bana geriye dönük 600 günümün olmadığını şirketin beni kısa çalışma gösterdiğini söyledi ve işsizlik maaşı alamayacağıma dair yazılı bir belge verdi. sorunumu anlattım izleyeceğim yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak şirket sizi kısa çalışma gösterdiği için dava açabilirsiniz ve çalıştığınız iş yerindeki çalışma arkadaşlarınızı tanık olarak gösterebilirsiniz.
 • Y**** ***** sordu,
  Ben aracımı sattım 3 gün oluyor ve belli başlı arızaları vardı onları söyledim aracı tamirciye götürüp dediğim arızaları yaptırmış aracın aks Lerini değiştirmiş ve araçla sürüş testine çıkmış çıktıktan sonra volant bozulmuş bu durumda aracın masrafını ben mı karşılamam gerekiyor
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, siz zaten alıcı kişiye aracınızı satmadan önce aracın belli başlı arızaları olduğunu bildirmişsiniz. Aracı satın alan kişi de bu arızaları bilerek aracı satın almış bu sebeple artık aracın sonradan yapılacak tamirat işlerinden artık siz sorumlu değilsiniz. Fakat volantın bozulabileceğine dair siz herhangi bir şey demediyseniz ve ortada bir gizli ayıp söz konusu ise yani aracı satın alan kişi aracı yeterince gözden geçirmekle göremeyeceği kusurlardan satıcı sorumlu olur.