Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • İ**** ***** sordu,
  Sekiz sene önce ilk mutait ile anlaşmıştık jenseldonusume basvurmamiza rağmen bize kiyardimi alıp bize ödeme yapmadı ve işimizi aksatdigi için başka mutait bulmuştuk üc ortak yeni mutaite geçmiş olup bir ortak eski mutaitde kaldı ucde bir cogunluk ve arsanın büyük çoğunluğu bizde olduğu halde insata basliyamoruz eskimutait ve öbür ortak da tapuya şerh koydu bunun bozulur saygilarimla
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu şerhin mahiyetine göre kaldırmanız için dava açmalısınız.
 • M**** ***** sordu,
  MRB. BEN VASİYETNAME İLE ATANAN MİRASCIYIM. MERHUM KİŞİNİN YAKINLARI VASİYETNAMEYE İTİRAZ ETTİLER. MAHKEME GÖRÜLDÜ DAVAYI KAZANDIM. MAHKEMEDEN MİRASÇILIK BELGESİ ALMAM İÇİN HAKİM BANA GÜN VERDİ. VE BU ESNADA BU KİŞİLER NOTERDEN MİSASCILIK BELGESİ ÇIKARTIP MERHUMUN BANA BIRAKTIGI EVİNİN TAPUSUNU NOTERE GECEREK KENDİ ÜSTLERİNE İNTİKAL ETTİRMİŞLER. MEGERSEM AVUKATIM TAPUYA ŞERH DÜŞÜRMEMİŞ. AYNI HAKİMDEN ŞERH KARARI ALDIM VE NOTERE GÖTÜRDÜM. TAPUYA ŞERH DÜŞÜRDÜM. VE BANA YENİ BİR DAVA ACILMASI GEREKTİGİNİ SÖLEDİ AVUKATIM. TAPU İPTAL DAVASI. BU DAVAYI ACTIM VE YİNE KAZANDIM. KARŞI TARAF BU SEFER KARARA İTİRAZ ETTİ. VE İSTİNAFA TAŞIDILAR. İSTİNAF KARARI BOZDU. GEREKÇESİ İSE ELLERİNDEKİ MİRASÇILIK BELGESİ. BU BELGENİN İPTALİ İÇİN BİR DAVA DAHA ACILMASI GEREKİYORMUŞ BU DAVAYI DA, ACTIM. 2 DURUŞMA GÖRÜLDÜ KARŞI TARAFDAN BİRİSİNE TEBLİGAT ULAŞMIYOR. NEREDE OLDUGU BELLİ DEGİL. BUGÜN DAVANIN ÜÇÜNCÜSÜ GÖRÜLDÜ. VE HAKİM, 1.. DOSYANIN DERDEST OLDUGU ANLAŞILDI. 2... 5 ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN ESAS SAYILI DOSYANIN SONUCUNUN BEKLENİLMESİNE , İLGİLİ DOSYANIN KESİNLEŞMESİ ZAMAN ALACAĞINDAN HMK NUN.165 MADDESİ GEREĞİNCE YARGILAMANIN 5. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN ESAS SAYILI DOSYANIN KESİNLEŞMESİNE KADAR BEKLENİLMESİNE. 3...5 ASLİYE MAHKEMESİNİN ESAS SAYILI DOSYANIN AŞAMALARININ TAKİP EDİLMESİ AMACIYLA MAHKEME KALEMİNCE HER İKİ AYDA BİR SON CUMA GÜNÜ İLGİLİ MAHKEMEYE MÜZEKKERE YAZILMASINA. 3..İLGİLİ DOSYANIN KESİNLEŞTİĞİ MAHKEMEMİZCE SAPTANDIĞI VEYA TARAF VEKİLLERİNCE SONUCU BEKLENİLEN DOSYAYA İLİŞKİN KESİNLEŞME ŞERHİNİ İÇERİR KARAR ÖRNEĞİ İBRAZ EDİLDİĞİ TAKTİRDE TARAFLARA DURUŞMA GÜN VE SAATİNİ BİLDİRİR ÇAĞRI KAĞIDI ÇIKARTILMASINA KARAR VERİLDİ. BU DAVA 16 ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDE GÖRÜLDÜ SAYIN HOCAM. BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin dosyanızın sonuçlanması için henüz kesinleşmemiş olan diğer dosyaların kesinleşmesini bekliyor mahkeme. Şu aşamada diğer mahkeme kararı kesinleşip sonuçlanmadan işlem yapmıyorlar. Siz duruşma gün ve saatini takip edin. Diğer dosyalar kesinleştiğinde söz konusu şu an ki dosyanız da karar çıkacak.
 • M**** ***** sordu,
  Eşimin babasına babasından bir tarla kaldı. Bunlar 4 kardeş babam hissesini eşim ve ablasına vermek istiyor. Yalnız eşim 2 kız 1 erkek kardeş babası tarladaki hissesini 2 kızına vermek istiyor. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz. Diğer hissedarlardan izin almak gerekli mi. Habersiz satışlar olurmu. Nasıl yapabiliriz. Teşekkürler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak eşinizin babası ölüme bağlı tasarruf olan vasiyetname düzenleyebilir. Bu vasiyetname ile saklı paya mütecaviz olmadığı sürece diğer kardeşler bir hak iddia edemeyecektir. Fakat şu an satış yoluyla verecek olursa diğer kardeşler muvazaa iddiasında bulunabilir.
 • R**** ***** sordu,
  Aile konutumuz olan (4 kat 4hisedar) yine yanında ( 3 kat 7 hissedarli) iki bina toplam arsa alanı 142 metre kare ve müşterek olarak hisselidir.cogunluk hissedarlar görüşüp kat karşılığı insaat sözleşmesini noterden muttahitle imzalamislardir.biz 2 hissedarla ne görüşme yapılmış nede muttahit araramamistir.biz iki hissedar şimdi hangi yolu izlemeliyim ben %83 engeli bir hastayım bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile taşınmazın özgülendiği amaç da değişeceğinden sözleşmenin arsa sahiplerinin tamamı ile yapılması zorunludur. Söz konusu bu duruma ilişkin olarak hem müteahhite hem de diğer hissedarlara kat karşılığı inşaat sözleşmesinin arsa sahiplerinin tamamı ile yapılmasının zorunlu olduğuna ilişkin noterden bir ihtarname çekebilirsiniz.
 • E**** ***** sordu,
  İmar cezasından dolayı 5 yıl HAGB ye tabi tutuldum ve cezaevine girdi çıktı yaptım. Bu durum memur ,polis gibi mesleklere sahip olmama engel mi ? Net bir cevap verebilen olmadı yardıöcı olursanız çok sevinirim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, HAGB kararı bir mahkumiyet değildir. Bu nedenle HAGB almak memuriyete engel değildir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba.Annem ve babam sağ ve sağlığında var olan evinin birini bizim de rızamızla abime bedelsiz devredecek.Diğer iki evi ve arabası için vasiyetname yazarak 5 kızına bırakacak.İleride annem ve babam bu dünyadan göçünce bu vasiyetname biz 5 kızkardeşi korur mu?Abim hak iddia edebilir mi?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ilerde anneniz ve babanız vefat ettiği takdirde abinizin mirastan hak iddia edememesi için mirastan feragat sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Söz konusu sizin durumunuzda ise; anneniz ve babanız sağlığında evlerinin birini abinize devredeceği için bu duruma ilişkin olarak abiniz, mirastan ivazlı olarak feragat sözleşmesi yapabilir.
 • H**** ***** sordu,
  Merhaba; Annemi kanserden kaybettim. Annemizin üzerine bir arsa vardı. Babam hayatta ve 3 kardeşiz. Arsanın 1/4 hissesi annemizden miras kaldı. Babamızda kendisine ailesinden kalan miras ile bu arsaya dükkan yapmak istiyor. Bizden bununiçin vekalet istiyor. Ayrıca Babam yeni bir evlilikte yapmayı düşünüyor. Kendisine arsaya dükkan yapması için nasıl bir vekalet verebiliriz bu arsadaki hisse haklarımızda koruyarak. Dükkan gelirlerinden bir talebimiz yok ancak burdaki arsa hisse hakkımızdan da olmak istemiyoruz. Tarafımı konu hakkında bilgilendirmenizi rica ederim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak muvafakatname verebilirsiniz.Noterde babanıza söz konusu yerde dükkan yapması için muvafakat verebilirsiniz ama satmak için muvafakat vermediğiniz takdirde arsa hisse hakkınıza zeval gelmeyecektir.
 • M**** ***** sordu,
  Merhabalar.11 yıl 7 aydır aynı işyerinde çalismaktayim.Bugüne kadar ,bir gün dahi senelik izin kullandirmadilar artı bütün resmi tatil günlerinde tam gün calismama rağmen hiçbir ek ödeme yapmadılar. Böyle bir durumda iş sözlesmesini, haklı nedenlerle tek taraflı olarak sonlandırma hakkına sahipmiyim ve tazminatlarim başta bütün haklarimi talep edebilirmiyim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Bununla birlikte kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti, yıllık izin ücreti, Ulusal bayram ve Genel tatil(UGBT) ücretini talep edebilirsiniz.
 • Ö**** ***** sordu,
  15 bin nafaka alıyorum iki kızım ve ben hepimiz beş sorum ise yılbaşı zammından sonra artış olması gerekiyordu ama artış yapmadı nasıl yaptırabilirim hakim her yıl yükselecek diye karar verdi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak nafakanın artırılması davası açabilirsiniz. Aile Mahkemesinin, nafakanın artırılması yönünde karar verebilmesi için nafaka artırım davası açılması gerekmektedir.
 • A**** ***** sordu,
  Çalıştığım yerde aynı anda hem sipariş almamızı hem 4 kat yukarıdan tabak taşımamızı ve elimizde genelde 8-9 tane tabak oluyor 4 kat aşağı indirmemiz ne kadar güvenli ki ben kaç defa düşme tehlikesi yaşadım ama tek düşüncem tabaklara birşey olmamasıydı ki olmadı da hem yemek yenilen tabakların toplanılıp masaların temizlenmesini gün içinde dolap boşalırsa dolabı peçeteleri biterse de peçeteleri saatlik doldurmamızı ve kasaya geçip her masa ve müşterilerden hesap almamızı paketleri yemek sepeti getir ve trendyol siparişlerinin hazırlanmasını da bu üç kişi üstleniyor. Bahçede dahil 80 kişilik bir salona 3 kişi nasıl bakabilir. Bunlardan biri molaya çıkınca salonda iki kişi kalıp nasıl hem kasaya hem bahçeye hem tabakların taşınmasına hem siparişlerin alınmasına hemde masaların toplanmasına paketlerin hazırlanmasına nasıl yardımcı olalım. Bunun için benim de dahil takım arkadaşlarımın mutasyona uğrayıp 4 e falan bölünmesi gerekicek. Çünkü hepsini aynı anda idare edebilmek bir mucize. Bildiğin az personel çok iş çalışandan ne kadar koparırsak kardır. Bu kadar çalışmaya birde 19 bin lira veriyorlar. Bahşişe gelince ben mutasyona uğramış 4 kollu farklı bir türde çalışırken ben masayla nasıl ilgilenim. Nasıl hesabı masasına götüreyim. Tabakları yukarıdan kim çekicek. Paketleri kim hazirlicak. Kim siparişleri alıp masadaki tabakları toplayip masayı silip yerini süpürücek. Masayla ilgilenmeye vaktimiz saniyemiz bile yokken birde ben ilgilenemediğim masa bana bahşiş vermediği için o masadan ben 1.5 TL müdürlere ödicem. Sırf bahşiş almadım diye. Adisyon parası her masadan 1.5 TL kesiliyor. Günde kaç tane masa geliyor siz hesap edin. Genel olarak 200 lira civarı müdürlere borçlu kalıyoruz. 200 lirayı da aramızda bölüşüp kendi cebimizden para veriyoruz sebebi de bahşiş alamadığımız için. O kadar yorul o kadar işe yetişmeye çalış birde cebinden para öde. İlk günler salonda iki kişiydik. Evet yapabiliyorduk ama eve gidince de benim ayaklarım tutmuyor yürüyemiyordum. Bunun harici personellerin yorulması sağlık sorunu yemek yememesi mola kullanamaması hiçbir şekilde önemsenmiyor. Haftada üç kere şubeyi rezerve ediyorlar 70-80 kişi geliyor. Sırf şube ciro yapsın diye. Yorulmak değil mesele mesele bu yorulmanın karşılığında hiçbir şekilde personele eline sağlık bile denmiyor. Aksine hakaret edip aşağılayıp çık git beğenmiyorsan yorulduysan gibi anlayışsız kibirce onca emeğe ahtapot gibi birçok işi aynı anda aynı zamanlamada yetiştirmeye çalışıp emek vermemize karşın alnımızdan akan terlere saygızca üsten bir tavırla " ben müdürüm bağırabilirim " her yer böyle müdürler böyledir " beğenmiyorsan defol git " yaz istifanı git " gibi cümleler kuruluyor. Ama beni şubedeki herkes bilir ki 4 kişiden fazla referansta verebilirim çok çalışıp birçok işi aynı anda yürütebiliyorum emek veriyorum. Herkes kapı önünde sigara içerken ben salonda müşterilerle ilgileniyordum. Bir pazar günü tüm sandalye bacakları sandalyeleri masa bacaklarını masayı şubenin cam kenarlarını kasa etrafını görünen çoğu yeri silip tüm masaların yağları limon nar ekşisi soslarını doldurup tuzluk ve karabiberleride doldurup peçeteleri de doldurup dolabı düzenleyip müşterilerle ilgilenmeye devam ettiğim bir sırada uzun süredir telefona bakmadığım için bildirimleri açmak istedim ve zaten 15 dk molalarimizi kullanmıyoruz uyarıldım telefonlarımızı "" kişisel "´ telefonlarımızı şubede toplanacağı söylendi. Sanırım burası bir okul ya da cehennem. Dediğim gibi istediğin kadar çok çalışıp dünyaları bile verseniz tüm şubeyi baştan sona yıkayıp ellerine de verseniz onların gözünde bir anlam ifade etmiyorsunuz. Üstelik biz 15 dk molamizi bile kullanamıyorken. Normalde işe girerken 15 dk sabah 30 dk yemek 15 dk akşam mola saati olarak söylendi. Ama biz işe o kadar yetişemiyoruz ki sadece 30 dk kullanabiliyoruz. 12 de mesaiye başladığım gibi akşam 8 de yemek yiyebiliyorum. Bazen hiç yiyemiyorum. Müdürlerin nasıl bencil olduklarına örnek vermek istersem, yoğun bir pazar günü yine saat 6-7 civarı salon tıklım tıklım ve hiçbir personel arkadaşım yemek yememiş mola kullanamamış üstelik 70-80 kişilik bir grup ağırlamışız yorgunuz ve yetişemiyoruz hem paketler hem tüm masalar dolu ve hiçkimse mola yapmaya vakit bulamıyor 4 kat merdivende var stresten ve arap grubundan sonra bitkin bir haldeyiz ve herkes yemek yemek en azından oturmak istiyor. Bahçeyi kapatmak en mantıklı karar zaten saat 6-7 kapanışa yaklaştık ve normalde bahçeyi 6-7 gibi kapatırız. Zaten molaları dönücez yemek yicez iki kişi yetişemeyiz salonla bahçeyi ve paketleri birimiz komilik yapsa diğeri ödeme ve siparişi yetiştiremez zaten tıklım tıklım ama müdür bey ciro yapmak için personellerin molasını önemsemedi ve üstüne bağırdı ben bagırırım müdürüm dedi sonra gelip saat 8 olmuş molaya neden çıkmıyorsunuz deniliyor 1,5 saat sonra zaten şube kapanıyor evimize gidicez yemek yesek ne olucak 12 den beri sırf şube ciro yapsın diye kendimizi paraladık. O günde zaten sinirimden ben yemek yemedim. Sadece personel ekip arkadaşlarımı molaya çıkardım. Mesele yorulmak olsa tüm bacaklarımı ve kollarımı tavuk dünyasına feda ederdim. Mesele onca kendimizi yırtmamıza rağmen o kadar çok kendimizden verip ki garson olarak geldiğim şubeye birçok kez bulaşıkhaneye geçip bulaşıkta yıkasam defol git senle mı ugrascaz yaz istifanı git gibi sözcüklerle tüm emeğimize tükürmüş bize enayi denmiş gibi olunuyor. Sonra istifa yazmaya gelince ikna etme çabasına giriyorlar. 6 ay kadar çalıştım bir kerede olsun 10 da mesaim bitmesine rağmen 10 da çıkmadım şubeden. İstifa etmemin bir gün öncesinde benim mesaim 10 da bitmesine rağmen ben 12 de işten çıktım. Tüm salonu ve merdiveni fırçalayıp çek pasla çektik yukarı mutfak ekibi de aynı şekilde tüm duvarları yıkadı. Ama sonuca gelirsek hiçbir şekilde takdir edilmedik. Ertesi gün de yine 12 de başlayan mesaimiz de 9.30 da gelmemiz istendi. Sebep ? Toplantı olucak. Pekii toplantı yapabildik mi? Hayır. 3 kamyon sevkiyat taşıdık. Ve toplantı masasını hazırladık. Börekleri çayları hazırladık. Oturabildik mı hayır. Börekleri yukarı ver yukarıda yesinler denildi. Sanki biz kapıda bekleyen bir köpekmişiz gibi. Çok aşağılanmış hissettim. Çünkü masayı ve börekleri hazırlayan bendim. Herkesin inmesini de bekledim. Kimse de inmedi. Zaten hep bir aşşağılanma vardı. Emrivaki konuşmalar sürekli sadece ben değil bu durumdan muzdarip olan ve yorulan dayanacak gücü olmayan personel arkadaşlarıma bile git denilebiliyor. Şikayeti normalde yazmicaktım. Yazma sebebim 10 dan fazla personel kaybetmelerine rağmen hala bundan ders çıkarmayan müdürlere yazmak istedim. Arkadaşım 7 gündür sabah 8 akşam 10 full çekmekte. Ve yoruldu. Yorulmaması yaşaması bana göre mucize. Her gün full çekerken birde 70-80 kişinin yemeğini de hazırlıyor. Müdürlerinden izin rica etmiş çok güzel bir dille ki rica etmesine bile gerek yok hakkı zaten. Hiçbir insanı böylesine köle gibi çalıştıramazlar. İzin istemesine karşılık aldığı tepkide " begenmiyorsan defol git yaz istifanı çık" denilmesi. Bağırılması aşşağılanması. Sorarım bu çocuğun günahı nedir. Bu kadar çok sabr edip emek vermesine rağmen daha ne yapsın sizin için canını mı versin. Bunların müdürlük adı altında kendilerini ne zannediyorlar. Bu ego bu bencillik nedir. Madem kendinize bu kadar güveniyorsunuz. Çıkmasında hiçbir sorun tescilli etmicek gibi. O zaman çocuğun iznini de verebilirsiniz. Yoksa vermek mi istemiyorsunuz. Neden başka şubelerde birden fazla eleman bulunmasına rağmen destek istemiyorsunuz. Bir yerleriniz mı incinir. Bu kadar mı personelin değeri yok sizde. Gereğinin yapılmasını istiyorum. Şikayetçiyim. Hiçbir hakkımı helal etmiyorum. Çoğu personelde etmiyor büyük ihtimalle. Ben çıktıktan sonra 2 kişi daha istifa vereceğini söylemiş. Ya şube kapansın. Ya da müdürler yönetimde kim varsa değişsin istiyoruz. Çalışanız hayvan muamelesi görüyoruz.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzla ilgili olarak çalıştığınız yerde size ve iş arkadaşlarınıza işverenler tarafından mobbing uygulanması ve izin hakkınızı kullandırmamaları sebebiyle dava açabilirsiniz.