Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Ö**** ***** sordu,
  Kiracı olduğum evde yılı doldurmadan 4 ay önce peşin ödediğim evi boşaltmak durumunda kaldım ev sahibi ile aramızda sözleşme bulunmamakta. Ödediğim yıllık ücretinde dekont ile açıklama ve kira ödemesi şeklinde gerçekleştirildi. Ev sahibi benim evde eşyalarımın kalmasına rağmen evin kilidini çilingir ile değiştirip eve girdi. Bunun sonucunda şikayetçi olursam dava kazanabilir miyim ? İyi günler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kiracının izni ve muvafakati olmadan ev sahibinin evin kilidini çilingir ile değiştirip girmeye hakkı bulunmadığı gibi bu eylemi Konut dokunulmazlığını ihlal suçunu oluşturmaktadır. Bu sebebe dayanarak şikayetçi olabilirsiniz.
 • R**** ***** sordu,
  Efendim iyi günler diliyorum internet üzerinden bir kişi eski chp milletvekiline Allah belanı versin pislik demiş bunu yapan ben değilim her nasıl oldu ise dava bana açıldı hakim ceza yağdırdı bu site benim değil yanlış kişiyi yargılıyorsunuz dedim ama anlatamadım ellerinde belge ve bilgi olmadan direk ceza verdiler para celaları 1.5 yıldır uğraşıyorum en son 18.000 avukat ücreti ve harçları ödemem istendi ağır cezaya itiraz edebilirsin deniyor onlarca Yargıtay kararı var Allah belanı versin küfür değil bed dua diye hepsini gönderdim ama dinlemediler ağır ceza da onarsa yargıtaya temyiz etme hakkım varmı teşekkür ederim nasıl yol izleyelim Allah razı olsun
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer ağır cezada itiraz yolu açıksa hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) almış olmalısınız Ve HAGB kararına karşı itiraz kanun yolunun açık olması, istinaf ve temyiz yoluna başvurulmasını engellemektedir. Ayrıca itiraz üzerine verilen kararlar kesin olduğu için itiraz üzerine verilen kararların da istinaf veya temyiz edilmesi mümkün değildir.
 • S**** ***** sordu,
  Dedem hayatta iken amcama vekalet vermiş. Amcam da vekaleti kullanarak dedemin üzerinde bulunan mal ve mülkü üstüne almış. Biz sorduğumuz zaman babamdan satın aldığını söylüyor. Dedem şu an hayatta değil mahkemeye başvursak geri döndürme gibi bi şansımız var mı? Şimdiden teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer saklı paya mütecaviz söz konusu ise dava açabilirsiniz.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba Sanayi sitesinde iskanlı dükkanım var site yönetimi kentsel dönüşüme sokarak yerine konut (rezidans) yaptırmak istiyor kabul etmek zorundamıyım ,kabul etmezsem ne olur .
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kentsel dönüşüme sokulsa bile yerine yine dükkan olmasını talep edebilirsiniz. Projede ve tapuda dükkan olarak geçiyorsa kentsel dönüşümle size yine dükkan olarak vermeleri gerekir.
 • O**** ***** sordu,
  PTT aracılığıyla 30 gün önce gelen idari para cezası 7000 tl olan rakamı ödemeyi unuttum, haliyle çağrı geldi, 350 gün 700 saatlik bir çalışma cezası. Parayı hemen ödesem ki nereye ödeyeceğimi bilemiyorum sanırım İzmir Bornova vergi dairesine olmalı, bu cezadan kurtulabilir miyim ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Maili aktif olarak kullanamıyorum fabrika işçisiyim ??
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu durumu vergi dairesindeki komisyon ile görüşebilirsiniz.
 • B**** ***** sordu,
  İyi günler diliyorum.Ben Bahriye Özdiken;şubat ayı başında İnternet üzerinden Devlet büyüklerimizden bazılarının görüntü ve konuşmalarının yer aldığı Tüpraş THY gibi hisse senedi (Cayman Capital Finanse) üzerinden alımı yaptım. Kredi kullandım,ufak tefek birikimlerimi kullandım,kar´a geçip para talep edince önce hesabın sigortalanmasını istedikler onu ödedim. 2025 yılının 3.ayına kadar hesabın sigortalandı.Para çekme talebimi tekrarlayınca gelir vergisi çıkardılar.Bu miktarı tamamlayamadığım için skyp üzerinden yaptığımız görüşmeleri iptal ettiler.14 3 2025 saat 13 14 ten kendileri ile iletişim kuramıyorum. Bu arada başka kişilerden transfer alıp onlara göndermemi sa?ladılar Bu işlemlerin tamamı telefonumun mobil işlemlerinde kayıtlı İlginize bilginize ve desteğinize şimdiden teşekkür
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Başınızdan geçenleri özetleyen bir dilekçe yazıp telefonunuzun mobil işlemlerinde kayıtlı olan bilgileri de şikayet dilekçenize delil olarak ekleyip savcılığa teslim edebilirsiniz.
 • Ü**** ***** sordu,
  Merhaba Satin aldigim dairede oturan kiraciyla daireyi alırken kendi barınma ihtiyacım olduğunu ve daireyi bosaltmasi için sözlü beyanla anlaştık. Belirttiği sürede bosaltmadi ve ilk ayın kirasını ödedi evi bosaltmadigi gibi oturduğu ondan sonraki aylarin kiralarinida ödemedi. İcra takibi tahliye davası derken iki sene gecti.31.10 2023 mahkeme kesin tahliye karari verdi. Ama ben daha evimi teslim alamadım. Mahkeme kararini acikladiktan sonra süreç nasıl devam etmeliydi konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Avukatimin bu konuda bir hatasi varmidir.teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, mahkeme kesin tahliye kararı verdikten sonra kiracının evi boşaltması için 15 günlük süresi bulunmaktadır. 15 günlük sürenin bittiği ve ev sahibinin ilave süre vermemesi halinde tahliye kararına rağmen çıkmayan kiracı için ev sahipleri kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak icra dairesine başvurabilmektedir.İcra dairesine başvurunun ardından kolluk kuvvetleri ve icra memuru aracılığıyla ev tahliye edilmektedir.
 • A**** ***** sordu,
  Kamuda inşaat mühendisiyim ancak mimarın yapması gereken iş resmi yazı ile bana verildi ve ben bu işi yaparken bilgi yetersizliğim nedeni ile kamu zararı oluştu idare benden hesap sorup alacak davası açtı kazanır mı? iyi günler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzda mimarın yapması gereken bir iş olması sebebiyle söz konusu işi yapmamanız,itiraz etmeniz gerekirdi. Ama bilgi yetersizliğiniz ve sizin alanınıza girmeyen bir işi yapmanız sebebiyle hem sizde hem de size bu görevi veren kurumda kusur bulunacaktır.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba 23 ocak tarihinden beri Turizm acentesinde part time çalışıyorum. En başta günler salı çarş perş olarak belirlenmişti ve bu düzeni dün bozarak cuma diğer yaptığım part time işle çakıştığını bile bile illa da benim ofisi kapatmam istendi. Uygun olmadığını kaç kez söyledim. Bneim yerime alternatif biri olmasına rağmen ve diğer çalışan arkadaşımız benim yerime cuma gitmeyi kabul etmesine rağmen ben zor durumda bırakıldım. Bunu dilekçede nasıl belirtebilirim haklı fesih hakkından yararlanıp ihbar süresini kullanmama şansım olur mu?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını ve günlerini her zaman değiştirebilir. Fakat çalışma koşullarındaki çalışanı zorlayan esaslı değişiklikler çalışan açısından geçerli sebeple fesih hakkı tanımaktadır.
 • R**** ***** sordu,
  Anlaşmalı olarak boşanma kararı aldığım kişiyi farklı bir kişi ile yakalama sonucu çekişmeli ye dönen davada kişi çalışmadığı için maddi ve manevi tazminat ödemesi mümkün müdür
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, zinaya dayalı boşanma davasında aldatan eş aleyhine manevi tazminata hükmedilmektedir. Fakat tazminat miktarının belirlenmesinde en önemli kriter kişilerin ekonomik durumu ve kişilik haklarına yapılan saldırının derecesidir. Söz konusu sizin durumunuzda ise eşiniz her ne kadar çalışmıyor olsa da hakimden eşinizin kendi mali gücü oranında tazminat talebinde bulunabilirsiniz.