Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Y**** ***** sordu,
  Oğlum 2001 Almanya doğumlu.daha önce hiç kimlik almadık şimdi almak istiyoruz.Almanyadanda alabilirmiyiz.selamlar.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde alabilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Merhaba İşten çıkarıldım tazminatlı bi şekilde tazminatımı 4 takside böldüler ve imza attırdılar kabul etmedim tek seferde yatırın dedim işverenin sunduğu şey bu dediler imza attım kanunen tazminatı 4 taksite bölebilirlermi ? İmza attım ama bu saatten sonra bişey yapabilirmiyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, çalışanın rızası bulunmadığı sürece işveren tek taraflı iradesi ile taksitlendirme yapamaz. Ancak işçi ve işveren karşılıklı olarak ödemelerin taksitle yapılması hususunda anlaşmaya vardılarsa tazminat ödemesi birden fazla taksitle yapılabilir. Söz konusu sizin durumunuzda ise her ne kadar imza atmış olsanız da aslında rızanız olmadığını size zorla imza atmaya mahkum bıraktıklarını ispat edebilmeniz gerekmektedir.
 • M**** ***** sordu,
  Merhaba; Kia Sportage 2020 model arabam var, Araç 3-4 yıllık olmasına rağmen iki kere şanzıman kavraması değişti.İlkini garantiden değiştirmişler, ikincisinide ücret karşılığında değiştirmişler, biz aracı 1 sene önce akrabamızdan aldık .Diğer iki değişim onda iken olmuş ,servis raporlarında çıkıyor.Şimdi aynı arızayı tekrar veriyor. Servisi aradığımda, bana tekrardan cebimden yaptırmam gerektiğini söylüyorlar bununla ilgili ne yapabiliriz yardımcı olurmusunuz.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, aracın garanti süresi kaç yıl? Eğer aracın garanti süresi geçmediyse ve buna rağmen yaptırmıyorlarsa bu hususa ilişkin olarak tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
 • B**** ***** sordu,
  Merhaba Ben bir Üniversite öğrencisiyim.Internetten bir hayat kadını için önceden para istediler attım birdaha istediler attım En son bidaha istediler ve atmadım ve önceki attığım paralarimi geri istedim.3.500 tl atmadan geri vermeyeceklerini söylediler ve hat babama kayıtlı olduğu için ailemin evine ödediğim tutarda sexshop ürünleri göndererek parayı iade edeceklerini söylüyorlar.Ne yapmalıyım
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Fakat karşı tarafın size olan borcu eksik borç niteliğinde olduğu için para tahsili genellikle mümkün olmamaktadır.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba ben hamilelikten dolayı 6 ay ücretsiz izindeyim da işe başlama 25.03.24 tarihim . Yöneticilerime mesaj atıp işe başlayamayacağim çocuğum bakacak kimsem yok diyeceğim 3 günde işe gitmesem iş durumum fesh olur mu bir de beni avukata vs verirler mi?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işçi işverenden izin almadan ya da haklı, geçerli veya inandırıcı bir sebebe dayanmadan bir ay içinde 3 gün işe gitmediği takdirde işverenin iş sözleşmesini haklı nedenle feshetme yetkisi vardır. Bu sebeple söz konusu sizin durumunuzu işvereninize açıklamanız gerekir.
 • T**** ***** sordu,
  İyi günler 2023 yılının 6. Ayında bir araç kiralamıştık radar da ceza yemiş ve kiralamaci 2024 yılında araç satışı yaparken cezayı görüyor ve satış yapabilmek için cezayı ödüyor fakat 2024 yılının tarifesi ile ben bu yıl farkından kaynaklanan farkı ödemek zorundamıyım 2023 yılına göre tutar ödemem gerekmiyor mu
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet ödeminiz gerekmektedir.
 • C**** ***** sordu,
  Merhabalar, 2 ev annenin üzerine ve 2 tane öz çocuk var. Annenin vefatı durumunda evler sağ kalan eşe, babaya mı verilir yoksa 3/4 çocuklara 1/4 diğer sağ kalan eşe mi verilir.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, mirasın 3/4 ü çocuklar arasında paylaştırılır, 1/4 ü ise sağ kalan eşe verilir.
 • G**** ***** sordu,
  Ev sahibim bizi evden çıkarmak istiyor.evin suyunu ve doğal gazını kaptırmış. Üzerime alamıyorum dask numarasını vermiyor bu konuda nasıl yasal hizmet baslatabilirim..
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer geçerli bir kira sözleşmeniz varsa bu geçerli kira sözleşmesine dayanarak su ve doğalgaz aboneliğini üzerinize alabilirsiniz.
 • A**** ***** sordu,
  11 yıldır engelli personel olarak çalışmaktayım ekpss üzerinden memur atamam oldu hala iş yerimden çıkmadım ben kidem taminati alabiliryim maas yıllık izin mesailer düzenli yatmaktadır mobing son 4 yıldır uygulanmamaktadir vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, istifa mı etmek istiyorsunuz yoksa sizi mi işten çıkaracaklar? Eğer istifa etmek istiyorsanız istifa ile sona eren memuriyet dönemi için kıdem tazminatına hak kazanılması söz konusu olmaz.
 • C**** ***** sordu,
  Merhaba, 6 yıldır çalıştığım işyerimden ayrılıyorum, ayrılma sebebim ise son 3 yıldır özellikle kendi bölümümüz dışında işlerin bizlere verilmesi, diğer bölümlere birçok yeni eleman alımı yapılmasına rağmen bizim bölüme alınmaması hatta biri çıkmadan kesinlikle başka birinin alınmaması (bu arada mevcut iş yükü artarak devam ediyor), geceleri de iş yapmak zorunda bırakılışımız (gece nöbetçisi var ancak bağlı olduğumuz direktör, gece de ihtiyaç duyulması durumunda girip bakmamız gerektiği, nöbetçinin sözleşmesinde böyle maddeler olduğunu söyledi)yeni bir iş bulup o şekilde çıktım, birçok kez zorunlu gece mesaisine bırakıldım ve bunu kanıtlayacak, gece çalıştığımı kanıt olarak sunulacak çok sayıda yazışma var, ayrıca bölümde eski çalışanlara da sorulabilir, ayrılma sürecinde İK bölümü 2 kez dilekçe yazdırdı bana kendi formatlarına uygun olması için. Mobbing ve zorunlu fazla çalışma yaptırıldığına dair elimde kaynaklar da bulunuyor, bana defalarca yeni eleman alımı yapılacağına dair sözler verildi, hatta kendim bilr CV´ler gönderdim, yazılı kanıtlarım var ancak sonuçsuz kaldı, en son geçtiğimiz sene Eylül ayında mutlaka birilerinin alınacağı söylenmişti ancak kendim de önayak olmama rağmen alınmadı, ben istifa dilekçemi sunduktan sonra 2 kişinin alınacağı bilgisi verildi, trajikomik.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu hususa ilişkin sorunuzu belirtmemişsiniz. Fakat vermiş olduğunuz gerekçelere dayanarak istifa edebilir ve bu hususa ilişkin yasal haklarınızdan faydalana Bilirsiniz.