Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  Sözleşmede, müteahhit tarafından "imar durumuna,belediyece tasdik olunacak projesine, belediye imar yönetmeliğine ve Çev.Şeh.Bak.deprem yönetmeliğine uygun olarak yapacaktır denilmektedir.Sözleşmeden sonra belediye deprem gerekçesiyle daha önce uygulanan redyal temel yerine kazık temel şartı getirdi.Mütehhit bunu bahane ederek inşaata başlamıyor.Bu değişiklik bir imar değişikliğimidir yoksa inşaat yapı yönetmeliği ile ilgilidir.Bildiğim kadarıyla imar değişikliği arsanın inşaat yapım alanı,kat yüksekliği ve benzeri konuları içermektedir.Bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim.Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzda bu değişiklik inşaat yapı yönetmeliği ile ilgilidir. Ve müteahhitin inşaata başlamaması sebebiyle bu durumu belediyeye bildirebilirsiniz.
 • Z**** ***** sordu,
  Saglik kurulundan bel fitigindan rapor aldim isyerime verdim ancak sirket raporda ki şartlarin kadiyerlik yapmama engel olmadigi gerekcesiyle tek tarafli iş feshimi kabul etmiyor ne yapmaliyim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, İş Kanununun 24.maddesine göre işçi, sağlık sebepleri nedeniyle iş sözleşmesini haklı sebeple sonlandırabilir. Söz konusu sizin durumunuzda ise; işveren, haklı iş feshinizi kabul etmemesi sebebiyle dava  açabilirsiniz.
 • G**** ***** sordu,
  12 ayın 26´sı 2023´te 2007 model Ford Focus araç aldım bana manuel olarak satıldı Bu araç eksper raporunda da manuel yazıyor Fakat araba otomatikte manuele çevrilmiş Bununla ilgili bir dava açılabilir mi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, satıcının araçla ilgili vaat ettiğinin dışında bir durum ortaya çıkması halinde satıcı bundan sorumlu tutulur. Söz konusu sizin durumunuzda da satıcının sorumluluğu doğacaktır.
 • A**** ***** sordu,
  2021 6. ayında farklı bankalardan kredi ve kredi kartı borçlarımı ödeyemedim. 2021 12. ayında evlendim. şimdi bankalar tarafından icralık durumdayım. eşimin ailesi eşimin adına ev almak istiyor. eşimin adına alınacak eve bankalar icra yoluyla el koyabilirmi.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eşlerden birinin borcundan dolayı haciz gelmesi diğer eşi etkilemeyen bir durumdur. Gelen haciz borçlu olan eş adına olurken, evin borçlu olmayan eş üzerine olması durumunda eve haciz gelmesi söz konusu olmaz. Haciz işlemi borçlu olan kişinin üzerine olan mallarda uygulanır.
 • U**** ***** sordu,
  YENİ GİRDİGİM İS YERİNDE YAPİ KREDİ BANKASİNA MAAS HESABİ ACTİRDİM HESABİMA İS YERİNDEN TALEBİM UZERİNDEN 1000 MAAS AVANSİ YATTİ BANKA NUNUN 817 BLOKE ETMİS MAAS HESABİ BLOKE KONABİLİYORMU
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bankaların hukuki sınırlar çerçevesinde maaşı haczetme durumu vardır. İşçinin maaşının 1/4 oranında haczi mümkündür. Fakat maaşa tamamen el koyma ya da bloke koyma yetkileri bulunmamaktadır.
 • H**** ***** sordu,
  SELAMLARIMI SAYGI İLE SUNARIM; İDARİ YARGIDA DAHA EVVEL YARGILAMSI YAPILIP KESİNLEŞEN BİR RET KARARI OLSA DA, AYNI KURUMA KARŞI AYNI TALEPLE ANCAK FARKLI BİR BELGE İLE MÜRACAAT EDİLMİŞTİR VE KURUM YENİ TARİHLİ BİR KURUM CEVAP YAZISI VERMİŞTİR DOLAYISIYLA YENİ BİR İDARİ İŞLEM NİTELİGİNDE OLMAKTADIR. BUNA İSTİNADEN İDARİ YARGIDA YENİ BİR DAVA AÇILABİLİR Mİ? cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler saygılarımla arz ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bir kararın maddi anlamda kesin hüküm taşıması halinde; tarafları, sebebi ve konusu aynı olan yeni bir dava açılması hukuken mümkün değildir.
 • T**** ***** sordu,
  Merhabalar, ben 2022 yılında Geliboluda inşaat halindeki bir yapıdan bir daire satın aldım. Bugün Gelibolu Asliye Hukuk mahkemesinden bir tebligat aldım. Bu tebligat tasarrufun iptali ile. Ben inşaatta asılı ilandaki numarayı arayıp müteahhitle görüşüp tapu dairesinde aktı yaparak daireyi satın. O zaman tapuda herhangi bir tedbir, haciz , şerh yoktu. Tapu sicil memuru da böyle bir şeyden bahsetmedi.Bugün gelen tebligatta muteahhidin başka bir ortakla2017 de arsa sahipleriyle inşaat sözleşmesi imzaladıkları, ancak davalı ortaklardan diğeri borçlarını ödeyemez hale gelince arsa sahiplerinin muavazali olarak daireyi bana satan müteahhide devrettiklerini belirtmektedir. Müteahhitlere düşen 4 daire 2 dükkan diğer ortağın diskalifiye edilmesiyle bu daireleri satın alanlar da davalı durumuna düşmüş olup dava konusu bu taşınmazları devralan malikler dedahili davalı olarak sistemin kaydına girmiş bu kişilerin ekonomik, sosyal,borç alacak durumlarının araştırılması ve bu dairelerde ikametedenlerin tespiti gibi durumların araştırılması kararı çıkmıştır. Ayrıca bu kişilerin de bu daireler dışında bütün mal varlıklarına ihtiyati haciz talebi bulunmaktadır. Ben bütün bu yazılanların dışındayım tek suçum bu daireyi almış olmak. Ne müteahhidi ne de arsa sahiplerini tanımam Bu tebligata 7 gün içinde itiraz etmem gerekiyor. Ancak nasıl itiraz edeceğimi bilmiyorum. Yol gösterirseniz çok sevinirim. Şimdide teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, tapu sicili herkese açıktır ve kimse tapu sicilindeki bir kaydı bilmediğini ileri süremez. Bu düzenlemeye bağlı olarak, 4721 sayılı kanunun 1023.maddesi uyarınca tapu siciline güvenerek ayni hak kazanan kişinin kazanımı korunur. Söz konusu sizin durumunuzda ise; tapuda herhangi bir tedbir, haciz veya şerh olmaması sebebiyle sizin bu konuda bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Bu tapu siciline güven ilkesinin bir gereğidir. İtiraz ederken bu hususu da dile getirebilirsiniz.
 • B**** ***** sordu,
  İyi akşamlar 15.05.2021 de hakkkimda sikayet vardı ama haber vermek için ulasamadilar hakkımda yakalanma kararı çıktı dün savcıya gidip ifade verdim yani 3 buçuk sene sonra dün ifadeye goturuldum hakkımda sikayet olunca 2021 de bana ulaşırlar Di neden dün ifade verdim birini sikayet edince 3 buçuk sene sonra mı ifade için çağrılır hiç bisey anlamadım
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, mahkeme ve savcılığın yoğunluğu sebebiyle kamu davasının açılması ve buna bağlı olarak yargılama uzayabilmektedir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba 02 11 2011 tarihinden beri aynı iş yerinde çalışıyorum. 2023 Kasım ayında işten ayrılmak için karar aldım kıdem tazminatı ödendi. 30 12 2023 de çıkış yaptım. Daha sonra çalışmak için yeni bir karar aldık ve 16 01 2024 de giriş yaptık şuan ailevi sorunlarım nedeniyle işten ayrılmak istiyorum. Mevcut durumda ihbar sürem ne kadar olması gerekli. İlk ise giriş olan 02 11 2011 mi Yoksa en son 16 01 2024 mu Yardımcı olurmusnuz
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer aynı işyerinde çalışmaya devam ettiyseniz ihbar sürenizi 02.11.2011 tarihini dikkate alarak hesap etmeniz gerekir.
 • B**** ***** sordu,
  Merhabalar hakimin verdigi 3 gün hapis cezası uzatılır mı yani 3 gün yatar varsa 3 günde önce ve 3 günden sonra çıkamaz hapisten birde hafta sonu çıkış var mı hapishaneden slaiverme
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, olağan dışı bir durum olmadığı müddetçe hakimin verdiği hapis cezası uzatılmaz.