Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • N**** ***** sordu,
  Merhaba bundan 15 yil önce ailem bir yakınından ev satın aldı. Karşı tarafın da rızasıyla ödeme parça parça gerceklesti ve biti. 15 yılı aşkın süredir tapu aileme aittir. Şimdi karşı taraf ödemenin geç olduğunu ve başka bahaneler ileri sürerek ailemden ekstra para talep etmektedir. Ödenmemesi durumunda dava açacaklarını ileri sürmektedir. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Dava açılması durumunda kazanma ihtimalleri var mıdır?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, aileniz ile karşı taraf arasında ödemenin ve aranızdaki borcun bittiğine ilişkin bir yazılı anlaşma var mıydı? Aradan 15 yıl geçtiği için borcun varlığını ispat karşı tarafa düşmektedir.
 • Ş**** ***** sordu,
  Merhaba. Dedeme ait tapusuz arazilerin bir kısmı dedem o dönem sağ olmasına rağmen yaşı tutan bir kaç kardeş kendi üzerlerine yazdırmışlar. Babam o dönem yaşı küçük konudan da habersiz . kadastro işlemi 1956 / 1961 yıllarında gerçekleşmiş . 2012 ve 2014 yıllarında daha önce kadastro geçen bir kaç yer için tekrar yenilemenin tescili yapılmış gözükmekte. Dedem 1987 yılında babamda 1995 yılında vefat etti. Bugün miras bölme toplantısında siz o dönem üzerinize yazdırdığınız yerleri de ortaya koyun kimseye haksızlık olmasın dediğimizde o yerleri bize babamız verdi vermeyiz demektedirler. Tapu tescil iptali davası açabilir miyim? Açarken ihtiyati tedbir koydurmam gerekir mi ? Teşekkür ederim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, kadastro işlemi nedeniyle tapu iptal ve tescil davalarında 10 yıllık zamanaşımı süresi vardır. Fakat yolsuz tescile dayanan tapu iptal ve tescil davaları ile kardeşler arasındaki tapu iptal davasında zamanaşımı süresi yoktur.
 • S**** ***** sordu,
  Evi 23 mart tarihinde aldık. Kiracı bize ve eski ev sahibine en geç temmuz ayında çıkacağını beyan etti. Yine de güvenemiyoruz. Çünkü yazılı bir evrak vermiyor. Eşim aynı apartmanda kiracı. Yani orayı oturmak için aldık. En kısa ve en garantili yol hangisi? İhtarname çekmek istiyoruz. Kiracının sözlü beyanını belirtelim mi? İhtarnamede etkili olur mu?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evin yeni maliki olarak taşınmazı edinme tarihinden itibaren 1 ay içinde kiracıya ihtarname çekmeniz gerekiyor ve ihtarnamenizde kiracının sözlü beyanını da belirtebilirsiniz.
 • E**** ***** sordu,
  Merhabalar benim 31 bin TL borcum var avukat aradı ve yarın evdeki eşyaları almaya gelicez dedi evimdeki eşyalarımı alabilir mi sigortalı çalışıyorum ama maasimda başka bir kesinti olduğu için evdeki eşyalara haciz konulduğu söylendi evdeki eşyaları mi alabilirler mi
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, eğer mallarınıza haciz konduysa haciz memuru aracılığıyla evdeki eşyaları almaya gelebilirler.
 • C**** ***** sordu,
  Merhaba. Babam ve amcam kendi adlarına tapulu olan tarlaları 35 yıl önce anlaşarak değiştirmiş. 35 yıldan bu yana tarlalar karşılıklı kullanılmış. Meyve bahçesi yetiştirilmiş. Başka bir konuda oluşan kırgınlık nedeniyle, amca çocukları, amcamın vefatında sonra tapu hisseli olarak kendilere geçen tarlayı vermeyeceğiz, araçlarınızı kesin, tarlayı boşaltın diyorlar. Sonuç ne olur? Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, önemli olan şu an söz konusu tapu kimin üzerine olduğudur. Eğer tapu, amca çocukları üzerinde görünüyorsa 35 yıl önce babanızın ve amcanızın kendi adlarına tapulu olan tarlaları anlaşarak değiştirdiğini ispat edebilmeniz gerekmektedir.
 • B**** ***** sordu,
  Merhabalar, bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdi ben dün bir işçi mahkemesinde özel eğitimde çalışıp ayrılmış bir öğretmen arkadaşıma şahitlik yaptım, heyecanlı bir ortam olması sebebiyle, haftalık 30 saat üzeri ek ders ücreti almışken 40 saati geçince aldık dedim, bu yanlış bir ifade oldu, bunu düzeltmem mümkün mü acaba ne yapmalıyım, hakim bey bilir kişiyi sevk etti, Çok teşekkür ederim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, heyecanlandığınızdan bahisle yanlış bir ifade verdiğinizi bildirebilir ve ifadenizi değiştirebilirsiniz.
 • Z**** ***** sordu,
  Bu yıl mart ayında daha önce görev yaptığım komutanımın facebook hesabı çalınmış ve bundan haberim yoktu. Malesef komutanım zannedip banka bilgilerimi verdim. 48 bin tl ve 24 bin tl alışveriş yapıldı. Hemen bankamı arayarak hesabıma bloke koydurdum ve bankamın verdiği bilgiler doğrultusunda sipariş verdiği mağazayı durumdan haberdar ettim. 48 bin olan siparişi iptal ettirdim fakat 24 bin tl olan sipariş sanal karttan yapılmış ve banka bunu bana söylemedi. Söylediğinde sipariş çoktan dolandırıcının istediği adrese gitti. Savcılığa bildirdim bu dolandırılma olayını. Ödemenin durdurulmasını savcılıktan istedim henüz bir karar alınmadı. Bankama da ödemenin durdurulması için başvurdum fakat reddedildi. Bu olay beni çok huzursuz etmiştir. Bankam faizini dahi hesaplayıp bana sms atmaktadır. Bu beladan nasıl kurtulurum ve bankamın ihmalkarlığı savcılığı da bildirdim. Mahkemeyi kazanma ihtimalim nedir. Lütfen yardımcı olunuz. Şimdiden teşekkür ederim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu sizin durumunuzda siparişin sanal karttan yapılmış olması ve bankanızın size bunu bildirmemesi bankanızın ihmalidir. Bununla birlikte 24 bin TL lik dolandırılma durumunuzu ise zaten savcılığa bildirmişsiniz bu aşamada savcının dava açması gerekiyor.
 • B**** ***** sordu,
  Merhaba. çalıştığım iş yeri 2 ay önce çıkışımı vermiş bilgim olmadan çalışmaya devam ediyorum hala bana yatırmadıkları sigorta için ücret ödemesi yapmaları gerekiyor mu ve bunu nasıl hesaplayabilirim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, işvereninizin çalıştığınız süre zarfı boyunca sigortanızı yatırmaması sebebiyle bu durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilirsiniz. Bu bildirimden sonra denetim memurları işyerinize gelip denetim yapacaklardır. İddianızı ispat edebildiğiniz takdirde işvereninizin yatırmadıkları sigorta için ücret ödemesi yapmaları gerekir.
 • O**** ***** sordu,
  öncelikle böyle 1 hizmetten dolayı teşekkürler.benim danışmak istediğim konu şu ocak 24 ünde karara çıkmış olan 1 inci asliye hukuk davasında 2 ayı geçmiş olmasına rağmen gerekçeli karar halen uyap sistemine bakınca yazılmadığını görüyorum.dava bizim lehimize sonuçlanmış olsada gerekçeli kararın halen yazılmaması kafamda çeşitli soru işaretleri oluşturuyor. gerekçeli karar yazılmadığında veya geç yazıldığında karara çıkan duruşmanın zaman aşımına uğraması gibi 1 durum oluyormu. bu konuda nasıl 1 yol izlememizi tavsiye edersiniz kolay gelsin.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, normal şartlarda gerekçeli kararın, karar tarihi itibariyle 1 ay içerisinde yazılması gerekir. Fakat maalesef mahkemelerin yoğunluğu sebebiyle bu süre gecikebilmektedir. Söz konusu sizin durumunuzda ise; gerekçeli kararın geç yazılması sebebiyle karara çıkan dosyanız zaman aşımına uğramaz çünkü gerekçeli karar yazmak mahkeme hakiminin sorumluluğundadır. Fakat gerekçeli karar ne kadar geç yazılırsa dosyanın kesinleşleşmesi de o kadar gecikecektir. Bu sebeple söz konusu karara çıkan dosyanızın hakimi ile görüşebilir, gerekçeli kararın yazılması için ricada bulunup dosyanızı hakime hatırlatabilirsiniz.
 • M**** ***** sordu,
  11 yıllık bır calısma sonrasında iş yerınden karsılıklı anlasarak kıdem tazmınatım ve elden alınan pırım ucretımı alarak ayrılmak istedıgımı soyledım .işyerıde hazırladıgı protokolu ımzalamamam karsılıgınde tazmınat odemeyı kabul etti . ıkı kere genel mudur ve labaratuvar muduru ıle prtotokol ımzalandı.. işten cıkısım yapıldı fakat tazmınatım fazla olusu bahane edılerek yatırılmadı .yarısı teklıf edıldı kabul etmedım. sahıtlerım var . nasıl bır yol ızlemelıyım
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak tazminatınızı alamamanız sebebiyle dava açabilirsiniz ve şahitlerinizi mahkemede tanık olarak dinletebilirsiniz.