Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • E**** ***** sordu,
  Selamünaleyküm size bir sorum olucak . Ben bir eğitim arastirma hastanesinde günü bir yatışım olarak tedavi görüyorum. Hastaların yataklarının başındaki tedavi dosyası bulunuyor ve ben bu dosyaya arada bakmak istiyordum hastaneye bir yazı gönderdim ve hastane hasta masa üzerindeki dosyaya bakabilir diye bir yazı gönderdi. Ama malesef doktorlar hastaların dosyaya bakmasının yasak olduğunu söylediler ve diğer hastaların dosyası başlarında duruken benim dosyam bakmamam için hemşire bankosunda duruyor hastaneden izin almama rağmen böyle bir şey yapılıyor. Hasta hakları yönetmigi 3. Bölüm 16. Maddeye göre hasta kendi ile alakalı dosyayı inceyebilir gibi bir madde var. 19. Maddede ise dosyanin gösterilmesi caiz olmayan durumlar ile alakalı bir madde var. Ama kendi durmum iyi olduğunu biliyorum ve ben dosyadaki eski tansiyon gibi bilgilere ilaclarima bakıyorum yani dosyaya bakmak benim sağlık durumumu kötü etkilemez. Sizce hastaneye bu konu için maddi manevi tazminat davası açsam kazanabilir miyim veya açmalı miyim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, hastaların kendi tıbbi kayıtlarına ve kendi sağlık durumu ile ilgili dosyalarına ulaşma hakkı vardır. Bu konuda hekiminiz tedavi dosyanıza bakmanıza izin vermiyorsa bu durumu hastane müdürüne iletebilirsiniz.
 • Y**** ***** sordu,
  Eşim 2014´te arkadaşına vermiş olduğu borcu alamadığı için tartaklayıp kavga edince kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma Cebir ve tehdit suçuyla davası görülüyor dava 3 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıyor pandemi de 10 gün yatıp denetimi serbestlikte serbest kaldı denetiminin bitmesine 7-8 ay kala alkollü araç kullanmaktan 45 gün hapis cezası çıkarılıyor Biz de bilmediğimiz için 45 gün yatsın çıksın diye düşünürken daha önceki denetimi patlıyor Aralığın 12´sinde çıkış görünüyor müddetnamede kapalı cezaevinden açığa geçti açıkta duyduklarına göre çok uzun cezası olanlar birkaç ay yatıp çıkabiliyor 3 ay cezası olan 2 haftada çıkmış vs gibi eşimin daha erken çıkabilmesi için ne yapmamız gerekiyor Avukat tutarsak çıkarabilir mi daha erken 1 yaşında Bebeğim var çok zorlanıyorum Lütfen yardımcı olur musunuz bir yol gösterirseniz çok mutlu olurum
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle hükümlü, denetimli serbestlik tedbiri ile getirilen kurallara uyacağını taahhüt ettiği için tahliye edilmektedir. Yani eşinizin denetimli serbestlik süresince kasıtlı bir suç işlememesi gerekmektedir. Denetimli serbestliğe uymama halinde kişinin yararlandığı infaz şekli ortadan kalkar. Denetimli serbestlik uygulamasının ihlali halinde hükümlü tekrar açık cezaevine alınır.
 • R**** ***** sordu,
  Anlaşmalı boşanıp babasının emekli maaşını almaya devam eden kişileri ihbar ettim.SGK avukatı duruşmada kimliğimin gizli kalması gerekirken mahkemede ifşa etti.Ben bu durumda avukatamı yoksa Sgk yamı tazminat davası açacağım bana yardımcı olup bir de form dilekçe örneği gönderirseniz çok sevinir saygı ve selamlarımı iletir iyi çalışmalar,bol kazançlar dilerim.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu durumu ihbar ettikten sonra kimliğinizin gizli kalmasını istediğinizi avukata bildirmiş miydiniz? Eğer bildirdiğiniz halde kimliğinizi açık ettiyse bu konuya ilişkin olarak avukatı şikayet edebilirsiniz.
 • Ö**** ***** sordu,
  Benim annem 15 ay hapis cezası ile yargılarının olabilir ve bunun hakkında bilgi almak istiyorum adliye 10 gün kadar diyor tanıdıklar 15 ay diyor sizce Annem ne kadar yatar
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle anneniz hangi suça ilişkin olarak 15 ay hapis cezası aldı? Ayrıca daha önce bir sabıkası var mıydı? Bunların hepsi infaz kanununa göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken hususlar fakat annenizin daha önce sabıkası yoktuysa 15 ay hapis cezasının bir yatarı bulunmamaktadır.
 • Y**** ***** sordu,
  Öğrenci evimizde bu sene 4500 tl fiyatla oturuyorduk temmuz ayıyla birlikte ev sahibi kirayı 8500 tl yapmak istedi bizde tüfe oranının %65 olduğunu en fazla 8 bin tl yatırabileceğimizi söyledik ve öylede yaptık. Şimdi kendisi bizi tehdit ediyor avukat tutuğunu bizi evden attıracağını söylüyor fakat biz zaten kirayı %80 zamlı olarak yatırdık %65’in üstünde bir zam zaten. Bizi evden çıkarabilir mi? Bu süreçte biz ne yapabiliriz?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, ev sahibinizin tüfe oranının üzerinde bir kira artışı yapması yasal değildir. Bu konuya ilişkin olarak da sizi evden çıkarması mümkün değildir.
 • M**** ***** sordu,
  2020 yılı ortalarında yapılan üç tarla satışında tapuda tapu memuru işlem anında sağlık raporu istemedi muris seksen üç yaşındaydı bizden başka iki yada üç hisse atışı yapmıştır hiç birine rapor istememişler aradan yirmi üç ay geçti satıcı öldü, şimdi ehliyetsizlik iddiasıyla mirasçıları dava açtılar muris şeker hastasıydı, gözleri az görürmüş. Her üç satışta başka kişilere aralıklarla satılıyor. Her satışta iki şahit vardı. Sadece yaşlılık nedeniyle adli tıp ehliyetsiz raporu verir mi sonuç ne olur. Dosya adli tıpa gitti. Bir süre sonra tekrar yeni evraklar raporlar istedi adli tıp pskolojik tedavi nörolojik hastalıklar tedavisi gördü mü diye. Yani dosyadaki doneler yeterli gelmedi mi karar için sonuç sizce ne olabilir. Mahkeme yeniden dosyayı gönderdi. Norolojik, pskolojik tedavi yok. İlave olarak göz ameliyatı ve kan şekeri testi (şeker ölçümü yüksek ) dosyaya girdi. Kullandığı ilaçlar genellikle insülin türevleri. Seksen üç yaşında olmasından adli tıp ehliyetsizlik raporu verir mi. Saygılarımla
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, 65 yaş ve üstü tüm bireylerden yapacakları herhangi bir hukuki işlem öncesi akli melekelerinin yerinde olduğuna dair sağlık raporu istenmektedir. Fakat sağlık raporunun alınması zorunlu olmamasına rağmen karşı taraf bu durumu ileri sürerse inceleme sonucu yaş dolayısı ile yapılan işlemin geçersiz olduğu kanaatine de varılabilmektedir.
 • Ö**** ***** sordu,
  1. Parsel bölünmesi nedeniyle kat mülkiyetli evimin kat irtifakı bozularak yeniden kat irtifakı kuruldu. Yeni aldığımız tapu Kat irtifaklıdır. Kat irtifakı bozulmadan önce evimin iskanı (Yapı Kullanma İzin Belgesi) Belediye tarafından verilmişti. 2. Belediyenin vermiş olduğu iskan geçerli midir? geçerli ise iskan belgesi ile yeni tapunun bilgileri (ada,parsel, bina numarası) arasında farklılıklar olduğundan iskan belgesinin tapuya uyumlu hale gelmesi için yeniden düzenlenerek verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 3. Mevcut İskan belgesinin tapuya göre güncellenmesi adına, Belediyeye yazılı müracaat edebilmek amacıyla varsa kanun, yönetmelik maddesini cevabı yazınızda belirtirseniz sevinirim. İyi çalışmalar...
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evet belediyenin vermiş olduğu iskan geçerlidir. Mevcut iskan belgesinin tapuya göre güncellenmesi için belediyenin imar müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.
 • O**** ***** sordu,
  Merhaba benim şahsıma ait banka kredi borcum vardı eşinde öğrenmişti evimize icra gelmesin diye anlaşmalı boşandık aynı evde yaşayacaktık formalite den boşandık eşim bana destek olacağını sözlü beyan etti ancak mahkeme ye başvuru esnasında olmadigim birçok evraga avukat arkadaşı imza artırdı. 26 haziran 2024 günü mahkemeye çıktık hakim ne sorarsa evet denmem söylendi baskı altında evet dedim mahkeme kararı kesinleşmiş benden ekstradan mahkemeye 15 gün içerisinde itiraz etmemem için imza alınmış eşim mahkemeden üç gün sonra beni bir cafeye çağırdı 30 gün içinde eşyalarımı alıp evden çıkmamı istedi niye böyle birşey yaptı bilmiyorum beni resmen kandırdı bu boşanma formalite idi sözde ne yapmam lazım evli ikrn bereber aldığımız 2 evimiz var onlarada imza artırıp el koydu mahkeme ona verdi ben cahil bir insanım okumadım zaten pskolojik olarakta bu olaylardan önce hasta oldum ne yapmam lazım????
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evliyken beraber aldığınız evler edinilmiş mallara katılma rejimi gereğince boşanma durumunda yarı yarıya bölüştürülmektedir. Öncelikle imza attığınız evraklar neye ilişkindi? Bir hukuki işlemin iptaline neden olan hallerden biri de irade bozukluğudur. Yani yanılma ve aldatma sebepleri birer irade bozukluğu durumu olup söz konusu hukuki işlemin iptalini gerektirmektedir. Sizin durumunuza ilişkin olarak da sizi kandırarak imza attırdıkları için irade bozukluğu sebebine dayanarak işlemin iptalini isteyebilirsiniz.
 • F**** ***** sordu,
  4 YIL önce boşandığım kişiden ortak bir kızımız var. ama babası kızını yaşadığı şehire götürmeme rağmen görmek istemiyor aramıyor sormuyor kızımda babası telefon kullanmadığı için babasına ulaşamıyor. bizim elimizde boşandığımız döneme ait psikololoğ raporupuz var babanın çocuktan uzak durması gerektiğine dair elimizde o döneme ait çocuğa karşı uzaklaştırma raporları var. Hiçbir babalık görevini yerine getirmiyor üstelik bunlara rağmen kızımın babaannesi tarafından sürekli aranıp sözlü tacize maruz kalıyoruz çocuğumun yurt dışı çıkışlarında da sıkıntı yaşıyorum babalıktan men davası açmak istiyorum kızımın babasının soyadını taşımasını istemiyorum ve babalık yapmadığı kızımın üstünde söz hakkı olsun istemiyorum. bunun için nasıl bir yol iğzlemeliyim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, babalıktan men ( soybağının reddi davası) baba ve çocuk tarafından açılan bir davadır. Bu davayı anne açamaz. Ayrıca bu dava biyolojik baba olmama sebebiyle açılan bir davadır. Söz konusu sizin durumunuza ilişkin olarak eski eşinizin kızıyla ilgilenmemesi, babalık görevlerini yerine getirmemesi sebebiyle manevi tazminat davası açabilirsiniz.
 • Z**** ***** sordu,
  Yaklaşık olarak yedi yıl çalıştığım işyerimden istifa ederek ayrıldım.Tazminatımı alamadım.İş hukuku platformunu takip ediyorum ve bügün4.7.2024 konuyla ilgili yargıtay kararının olduğunu gördüm.Bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.Saygılarımla
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, öncelikle çalıştığınız iş yerinden istifa etme sebebiniz nedir? İş Kanununa göre, işçinin kendi isteğiyle ve herhangi bir mazereti olmaksızın işten ayrılması durumunda tazminat hakkı bulunmamaktadır. Ancak işçi, haklı bir nedene dayanarak istifa ettiğinde kıdem tazminatı hakkı doğabilmektedir.