Turkish English Deutsch
Turkish English Deutsch
0312 295 64 03
info@hukuksorucevap.com.tr

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Kişisel bilgileriniz tam ve doğru bir şekilde girilmediği sürece sorularınız cevaplanmayacaktır.
Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • K**** ***** sordu,
  İyi günler ben bir yıllık kiracıyım benim kira sözleşmem 29.06.2023 tarihinde ama benim kira tarihim her ayın 5ila10u arası ilk kira tarihim 05.07.2023 benim bu sene ki zammın kanunen nedir %25 ten mi zam yapılması gerekli bir bilgi verebilir misiniz
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, konut kira artış oranındaki %25 zam sınırlaması 1 temmuz 2024 tarihine kadar geçerlidir. Yani 1 temmuz 2024 tarihinden sonra konut kiralarındaki yüzde 25 zam sınırlaması yasası ortadan kalkacak.
 • E**** ***** sordu,
  Anneme çıkan tokinin taksitleri yüksek geldi ödeyemeyecek. bu nedenle bir yıl dolunca bende bankadan sözleşme ile devralmak istiyorum. Kardeşim şimdi almak istemiyor. Ve Bu sürede ben ödeyeceğim taksitleri ama satış için toplu para almayacak ele gitmesin diye. Kardeşim sonra bana mal kaçırma davası açabilir mi Çok teşekkür ederim
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, her ne kadar ilerde dava açsa bile eğer aranızda yazılı bir anlaşma yaparsanız bu durumu ileri süremeyecektir.
 • H**** ***** sordu,
  Merhaba ben bir spor salonunun 2017den beri üyesiydim temizlik personeli desrlerde sürekli bizleri izliyordu defalarca şikayet ettik sonuç alamadık eleman bulamıyoruz gibi bahaneler sunuldu son yine bisiklet dersinde yine aynı şeyi yapınca gittik yanına müdürde yanındaydı ofisin önünde ben abi niye bakıyorsun dedim bana ağzında sakızla lakayt bir şekilde bakarım dedi bende bakamazsın dedim yasakmı diye devam etti bunun üzerine müdür personeli abi işine bak sen deyip bana onca insan içinde sanki köpek kovar gibi el hareketi ile hadi hadi dedi bende benimle böyle konuşamazsınız dedim yine aynı şekilde devam etti ve seseni yükselterek bende kendimi savundum tabiki bunu üzerine bağırarak adını soyadını ver diye onca insan içinde saygısızca davrandı hem kendi hem personeli saygısızlık yaptı şikayet ettim genel müdürlüğe gelip kamera kayıtlarına bakmışlar fakat kayıtlarda ses yok benimle hiç iletişime geçilmedi maail yoluyla üyeliğimi iptal ettiklerini söylediler burda haksızlığa uğrayan saygısızlığa uğrayan bendim bir sürü yalan kılıf uydurmuşlar uzun yazdım özür dilerim burda ben nasıl bir yol izleyebilirim hakkımı aramak istiyorum sizden ricam bir bilgi yol gösterebilirmisiniz
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, söz konusu yaşadığınız duruma ilişkin olarak olaylara şahit olan bir tanığınız var mıydı? Eğer varsa ve tartışma esnasında hakaret içeren bir durum vardıysa hem bu duruma ilişkin hem de temizlik personelinin davranışına ilişkin olarak savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  İyi günler.Bize dedemiz den değerli bir arazi kaldı.Belediye 15 yıl önce arazimizin bir kısmına el attı ve herhangi bir bedel ödemedi .Abim bunu fark etti ve bu konuda dava açtı.Davayı kazandı.Değer tespiti yapıldı.Araziye biçilen değere itiraz edildi.Ekspertiz tutuldu.Artık son aşamaya gelindi. Biz dava açmadık.Sadece abim dava açtı.14 hissedar var.Bu dava sonucunda sadece abim mi para alacak?Biz ne yapıp hissemiz oranında hakkımızı alacağız ?Teşekkürler.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, taleple bağlılık ilkesi gereğince söz konusu dava neticesinde de yalnızca talep edenler payını alabilecektir.
 • A**** ***** sordu,
  iyi günler...yeni bir daire almaya karar verdim fakat içinde kiracı varmış.kiracıyla konuştuğumda çıkmaya niyeti olmadığını söyledi.benim başka dairem yok kendim kullanmak için satın almak istiyorum.size sorum bu kiracıyı nasıl çıkartabiliriz ? ne kadar sürer ? ve masraf ne olur ? tşkler...
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, evi satın alan yeni malik eğer söz konusu satın aldığı evde kendi yaşayacaksa ve halihazırda başka bir taşınmazı yoksa ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açabilir. Fakat burda önemli olan husus: Tapuda devirden itibaren 1 ay içinde kiracıya ihtar gönderilmelidir. İhtarın kendisine tebliğinden itibaren 6 ay içinde kiracının evi boşaltması gerekir. Fakat buna rağmen kiracı evi boşaltmazsa tahliye davası açmanız gerekir. Bununla birlikte ihtiyaç sebebiyle tahliye davası yaklaşık olarak 1,5 yıl gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Fakat bu durum mahkemenin iş yüküne ve ileri sürülen ihtiyacın niteliği, ispatın kolaylığı ile kiracının tutumuna göre somut olayın şartlarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.
 • İ**** ***** sordu,
  Merhaba; 2023 mart ayında kuzenime borcum vardı banka yoluyla borc verdi tekrar ben borcumu banka yoluyla gönderdim ancak bu süre zarfında eşi bana icra davası açmış borcumu ödemeden 3 gün önce ne bir tebliğat nede bir bilgi verilmedi ben borcumu ödedikten sonra tesadüfen e devlette gördüm şuan alacak verecek yok makbuzlar kayıtlı ama dosya hali hazırda icra dairesinde açık gözüküyor benim sorum şu bana icra davası açan kişiyle alacak verecek olmadı hanımı adına bana dava açabilir mi benim borcum olmadığı halde yaklaşık 15-16 aydır dosya açık ben bu kişiden şikayetçi olup mahkemeye verme imakanım varmı benim banka puanımı gereksiz düşürdü ve mağduriyet yarattı ben kendisine nasıl bir dava açabilirim birde bu dosya nasıl kapatılması gerekiyor icraya veren kişmi dosyayı kapatacak yoksa benmi kapatacağım bu konularda bilgi verebilirmisiniz.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, icra dosyasının kapatılması için sizin kapatma talebinde bulunmanız gerekiyor ve bu talep, icra dairesine yazılı olarak iletilmelidir. Talebin içerisinde, icra dosyasının borcun tamamının ödendiğine dair belgeler de bulunmalıdır.
 • H**** ***** sordu,
  Merhaba 2009 yılında bi kamu kurumunda silahlı görevliyken burada kumanya israfına karşı geldiğim için müdür tarafından hastaneye gönderilerek silahım alındı ardından hastaneye müdürün isteğiyle istemsiz yatırıldım. Sonrasında düzmece raporla silahsız görev verildi. Halen bu pozisyonda memurum. İdari mahkemesi ve Danıştaytan red aldıktan sonra anayasa mahkemesine 2019 da hak ihlali başvurusu yaptım çünkü hastaneye zorla yatırma mahkemelr yoluyla olmaktadır diye biliyorum medeni kanunun 432 maddesi ihlal edildi dava halen komisyonlar önünde incelemede. Verilen raporun asılsız olduğunu başka hastanelerden bozdum. Sizce davayı kazanır mıym daha ne kadar beklicem 5 yıl oldu anayasa mah karar veremedi. Sürenin uzaması iyi midir. Ayrıca kazanırsam 14 yıldır Eksik yatan yaklaşık %20 maaşımı nasıl geri alıcam
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, davanın neticelenme süresi somut olaya göre değişkenlik göstermektedir. Fakat davayı kazandığınız takdirde 14 yıldır eksik yatan maaşınızı iş mahkemesinde dava açarak alabilirsiniz.
 • C**** ***** sordu,
  Merhabalar ben 2010 yilinda parmak kaybından iş yeri ile mahkemeye verdim tekrar anlaşarak davadan çekildim 2011 yılında ise avukatım icradan 5,400 TL kadar tazminatımı almış ve bundan benim bilgimde yok ödemede yapmadı bu durumu e devletten gördüm bununla ilgili ne yapabilirim avukat a dava açsam zaman aşımı gibi bir süre varmı bu durumda.
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak dava açmadan önce baroya veya savcılığa şikayet edebilirsiniz.
 • Ş**** ***** sordu,
  Merhaba, toptan tekstil işi yapıyorum. Elimdeki ürünü irsaliye ve bedeli kadar senet alarak bir başka toptancinin deposuna koydum satılması için. İrsaliyede ürünlerimin cinsi adedi ve tutarı yazılı ve tutarı kadar da depo sahibinden senet aldım. Şimdi bu depo polis tarafından mühürlendi. Benim uurunlerim içerde kaldı alamıyorum. Depo sahibi kayıp ulaşamıyorum. Bensavciliga başvurarak urunlerimi polis nezaretinde alabilir miyim?
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, savcılığa başvurarak ürünlerinizi kolluk eşliğinde almayı talep edebilirsiniz.
 • S**** ***** sordu,
  İşyeri usta belgesi sertifikası çıkarttı isyeride acabiliyorum e devlette gözüküyor . Peki işveren neden bana usta maaşı vermiyor 12 yıl oldu tazminat hakkı dogarmi.tskler
  YH Grup
  Hukuk Bilgi Platformu
  Merhaba, bu konuya ilişkin olarak öncelikle işverene bir ihtarname göndermek sureti ile bildirim yapabilirsiniz. İhtarname gönderildikten sonra da usta maaşı vermemesi sebebiyle ücret alacağınız için dava açabilirsiniz.